Polski-GIG-ład. Pracownikom może się opłacać przechodzenie na elastyczne formy zatrudnienia

© Provided by Spider’s Web

Pandemia przyspieszyła zmiany na rynku pracy nawet o dekadę. Pracownicy zasmakowali bardziej elastycznego modelu współpracy, który zachować będą chcieli również w przyszłości. Chcą mieć możliwość współpracy z wieloma podmiotami jednocześnie, nawet za cenę bardziej niestabilnego dochodu.

EY w swoim najnowszym raporcie podkreśla, że dodatkowym motorem napędowym zwrotu w kierunku GIG economy mogą być zmiany w Polskim Ładzie. Już dziś do samozatrudnienia przekonuje możliwość skorzystania z liniowego podatku PIT czy niższych składek ZUS (na początku działalności). Jednoosobowa działalność gospodarcza ma być jednak jeszcze atrakcyjniejsza dzięki zmianom w przepisach podatkowych:

Niższa stawka ryczałtu PIT (podatek od przychodu) dla branży IT – 12 proc. oraz 14 proc. dla osób wykonujących zawody medyczne, podmiotów świadczących usługi architektoniczne i inżynierskie, usług badań i analiz technicznych, oraz w zakresie specjalistycznego projektowania. Likwidacja zryczałtowanej składki zdrowotnej (proporcjonalna do dochodu) i zniesienie możliwości jej odliczenia od PIT. Nowa skala podatkowa składająca się z dwóch progów: 17 proc. do 120 tys. zł i 32 proc. powyżej tej kwoty. Stała kwota wolna od podatku podniesiona do 30 tys. zł (nie dotyczy ona przedsiębiorców opodatkowanych liniową 19 proc. stawką podatku).

Zdaniem ekspertów firmy powyższe zmiany doprowadzą do większej presji płacowej i spowodują wzrost rocznego obciążenia spółek zatrudniających specjalistów średnio o 4-10 proc.

Bizblog.pl poleca

Polski-GIG-ład. Pracownikom może się opłacać przechodzenie na elastyczne formy zatrudnienia by Karol Kopańko Oto dlaczego już więcej nie pójdziesz do swojej Biedronki na zakupy by Adam Sieńko Prawa konsumenta. Bezprawnych zapisów w umowach poszuka sztuczna inteligencja by Jacek Bereźnicki

O tym, jak zmiany przełożą się na praktyczne koszty pracodawców, mówią poniższe grafiki (kliknij, aby powiększyć):

© Dostarczane przez Bizblog
© Dostarczane przez Bizblog

Pracownicy chcą elastyczności

Badanie „EY 2021 Work Reimagined” z połowy tego roku pokazało, że 9 na 10 osób chce samodzielnie decydować o miejscu wykonywania pracy, a 54 proc. pracowników prawdopodobnie odejdzie jeśli nie zaoferuje się im elastyczności, jakiej oczekują. Co trzeci zapytany chce zaś, aby pracodawca skrócił mu tydzień pracy. Tylko co piąty oczekuje powrotu do biura w pełnym zakresie.

Odpowiedzią na te trendy jest upowszechnienie się GIG economy, czyli elastycznego systemu pracy. Wliczają się do niego osoby pracujące tymczasowo lub dorywczo (np. za kółkiem w Uberze), ale również posiadające specjalistyczne umiejętności, np. konsultanci, specjaliści, profesjonaliści, samozatrudnieni i niezależni kontraktorzy. Obie grupy korzystają na nowoczesnych technologiach: platformach łączących podaż z popytem czy możliwości współpracy na odległość. Osoby pracujące w ten sposób nazywa się GIGerami.

Kim są GiGerzy w Polsce?

To przede wszystkim milenialsi, choć trafiają się również osoby w wieku ponad 40 lat – doświadczeni eksperci szukający nowych i bardziej opłacalnych form współpracy. To najczęściej przedstawiciele zawodów kreatywnych: graficy, montażyści, fotografowie, copywriterzy czy tłumacze, ale też specjaliści IT i marketingowcy. Wszystkie osoby, które do danej organizacji mogą dołączyć w ramach jednego projektu, będąc wolnym elektronem.

Nie zniechęca ich ilość i złożoność obowiązków nakładana na podmioty prowadzące działalność gospodarczą, ani brak jasnych uregulowań prawnych dotyczących GIGekonomii w przepisach prawa. Spodziewamy się, że w ciągu pięciu najbliższych lat podwoi się liczba GIGersów na polskim rynku pracy z obecnego 10 do 20 proc.

– mówi Eliza Skotnicka, Senior Manager w Zespole People Advisory Services w Dziale Doradztwa Podatkowego EY Polska.

Ma to być odpowiedzią na rosnącą rotację pracowniczą i niedobór siły roboczej do wykonywania bieżących działań.

Za Oceanem pracuje w ten sposób co trzeci pracownik. A już za sześć lat GIGerzy mają stanowić aż połowę siły roboczej, jak pokazuje raport Morgan Stanley. USA borykają się jednak z własnymi problemami dotyczącymi GIGeconomy – brakiem dostępu do opieki zdrowotnej czy świadczeń społecznych.

Polska również ma własne od lat niezałatwione problemy:

Wystarczy spojrzeć na przykład z rodzimego podwórka. „Jednoosobowe firmy” ratowników medycznych, którzy właśnie rozpoczęli swój protest, to doskonały przykład patologii, nad którymi zbyt łatwo przechodzimy do porządku dziennego. Mam nadzieję, że dyskusja wokół GIGekonomii i GIGerów pomoże nam w tym, aby chronić wszystkie potencjalnie narażone grupy pracowników

mówi Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Profesjonalny piłkarz dokonał coming outu. „Jak dorastałem, czułem, że muszę się z tym kryć”

Jeden z piłkarzy najwyższego szczebla rozgrywkowego w Australii Josh Cavallo dokonał coming outu. Poprzez oficjalne media społecznościowe klubu wyznał, że jest gejem. Powiedział również, dlaczego tak długo zwlekał z podzieleniem ... Read more »

LM piłkarzy ręcznych: Łomża Vive Kielce - Paris Saint-Germain 38:33

© Piotr Polak Artsem Karalek Nedim Remili Piłkarze ręczni Łomży Vive Kielce pokonali u siebie Paris Saint-Germain 38:33 (19:14) w meczu 6. kolejki grupy B Ligi Mistrzów. To ich piąte ... Read more »

Barcelona przegrała z Rayo Vallecano. To koniec Ronalda Koemana?

© PAP/EPA Barcelona przegrała z Rayo Vallecano. To koniec Ronalda Koemana? FC Barcelona niespodziewanie przegrała na wyjeździe z Rayo Vallecano 0:1 w spotkaniu 11. kolejki hiszpańskiej La Liga. To już ... Read more »

Francja: To Łukaszenka stoi za zorganizowanym przemytem ludzi do Unii Europejskiej

© flickr Rodzina przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki stoi za organizowanym przemytem ludzi do Unii Europejskiej przez Turcję i Dubaj – oświadczył w środę sekretarz stanu Francji ds. europejskich Clement Beaune. ... Read more »

Liga hiszpańska: porażka Barcelony, Sevilla na prowadzeniu

© Javier Lizon Rayo Vallecano vs FC Barcelona Piłkarze Barcelony przegrali na wyjeździe z Rayo Vallecano 0:1 w 11. kolejce ekstraklasy hiszpańskiej, ponosząc trzecią porażkę w sezonie. Na pierwsze miejsce ... Read more »

Totalizator Sportowy na Game Industry Conference

Podczas konferencji Game Industry Conference w Poznaniu odbył się panel dyskusyjny poświęcony branży gamedev i eGambling, w którym udział wziął m. in. Robert Leksiński, kierownik zespołu ds. iLOTTO w Departamencie ... Read more »

Sondaż: Polacy chcą dziennikarzy na polsko-białoruskiej granicy

Respondenci w zdecydowanej większości opowiadają się za wpuszczeniem do strefy stanu wyjątkowego mediów i organizacji humanitarnych. © Fotorzepa/Marek Kozubal Żołnierze na granicy z Białorusią we wsi Usnarz Górny Coraz więcej ... Read more »

Jak skutecznie odpoczywać?

Kilka słów o skomplikowanej sztuce świadomego odpoczywania © Dostarczane przez Supermamy.pl Odpoczynek Chociaż wydaje się, że nie ma nic prostszego niż odpoczywanie, to jednak okazuje się, że nie zawsze robimy ... Read more »

Kinga Rusin sprzedaje swój luksusowy apartament za zawrotną kwotę. Tylko nam mówi dlaczego!

© Instagram Kinga Rusin sprzedaje swoje mieszkanie na Mokotowie. Kinga Rusin od wielu miesięcy intensywnie podróżuje razem z partnerem, a do Warszawy wraca tylko na jakiś czas. Okazuje się, że ... Read more »

Koszmar Barcelony! Nie wykorzystała karnego i przegrała!

© Canal+Sport Gol Radamela Falcao © Canal+Sport Niewykorzystany rzut karny Mamphisa Depaya FC Barcelona przegrała trzeci mecz w lidze hiszpańskiej. Tym razem Katalończycy musieli uznać wyższość Rayo Vallecano. Jedyną bramkę ... Read more »

Jacek Nizinkiewicz: Marne kalkulacje na pokonanie PiS

Rozbita opozycja podzielona na wiele list wyborczych to prezent dla Jarosława Kaczyńskiego, który wybory wygrywa m.in. dzięki zjednoczeniu prawicy. © Fotorzepa/ Jerzy Dudek Prezes PiS Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński jest ... Read more »

Przed kolejnymi wyborami coraz większego znaczenia nabierają lokalne inicjatywy

Trwa bój o wyborców w Polsce poza dużymi miastami oraz o integrację środowiska samorządowego. © PAP/Mateusz Marek Prezydenci miast rozmawiali z premierem Mateuszem Morawieckim o problemach samorządów Stowarzyszenie Prezydentów Miast ... Read more »

Turcja: Miliardy dolarów pożyczek na zielone inwestycje

Turcja podpisała porozumienia, dotyczące kredytów na łączną kwotę 3,2 mld dolarów, które zostaną przeznaczone na inwestycje w czystą energię – ogłosił w środę prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan © ... Read more »

USA: Federalna Komisja Handlu wszczęła nowe śledztwo przeciwko Facebookowi w związku z "Facebook Papers"

© Matt McClain / POOL Facebook whistleblower Frances Haugen testifies in Congress Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła dochodzenie mające określić, czy Facebook spełnia standardy dotyczące prywatności nałożone na niego ... Read more »

Marek Sawicki: Może jednak wybory będą szybciej

Nominacja dla Henryka Kowalczyka to przepraszanie wsi – mówi Marek Sawicki, poseł PSL-Koalicji Polskiej, były minister rolnictwa. © Fotorzepa/ Jerzy Dudek Henryk Kowalczyk – wicepremier i minister rolnictwa. Mocny strzał? Taka ... Read more »

Marta Żmuda Trzebiatowska otworzyła się na temat macierzyństwa. "Moje dzieci nie będą warszawskimi bananami"

Marta Żmuda-Trzebiatowska Marta Żmuda Trzebiatowska Marta Żmuda-Trzebiatowska Gwiazdy na premierze spektaklu ‘Porwanie’ Marta Żmuda Trzebiatowska Marta Żmuda-Trzebiatowska Marta Żmuda Trzebiatowska rzadko wypowiada się na tematy związane z macierzyństwem. Kiedy jednak ... Read more »

Katastrofa Juventusu w ostatniej minucie! Pierwsza w historii porażka z Sassuolo w Turynie!

© Eleven Sports Juve traci gola w ostatniej minucie Juventus stracił gola w ostatniej minucie spotkania z Sassuolo (1:2) i przegrał już trzeci mecz w tym sezonie. Do lidera traci ... Read more »

Walka o Marsz Niepodległości. Zwrot sprawy po decyzji sądu

Marsz Niepodległości nie może być imprezą cykliczną – uznał sąd i tym samym skomplikował tegoroczne plany narodowców. Ci zapowiadają odwołanie. © Fotorzepa/ Jerzy Dudek Zamieszki w Warszawie 11.11.2020 r. Sąd ... Read more »

Coraz więcej zakażeń i zgonów. Rząd nie myśli o obostrzeniach

Choć liczba chorych na Covid-19 codziennie idzie w górę, rząd nie planuje wprowadzenia obostrzeń na Wszystkich Świętych. © Fotorzepa/ Robert Gardziński Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 8361 nowych zakażeniach. ... Read more »

Odmowa szczepień jak jazda po alkoholu? Dyskusja w świecie sportu

Gwiazdor Bayernu Joshua Kimmich przyznał się, że nie przyjął szczepionki przeciwko Covid-19. Takich zawodników jak on wciąż jest w futbolu wielu. © Matthias Schrader/POOL/AFP Joshua Kimmich w reprezentacji Niemiec rozegrał ... Read more »

Kongres „Zdrowie Polaków”. W trosce o zdrowie i system

Jak zmniejszyć dług zdrowotny wynikający z Covid-19, zastanawiali się uczestnicy trzeciej edycji Kongresu „Zdrowie Polaków”. © DarSzach – stock.adobe.com Ponad 800 ekspertów ze wszystkich dziedzin medycyny, zdrowia publicznego, ekonomii i ... Read more »

Błaszczak zostanie następcą Kaczyńskiego? Zastanawiające doniesienia

Według Wirtualnej Polski Mariusz Błaszczak ma spore szanse na to, aby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego w rządzie. Prezes PiS odejdzie z gabinetu Mateusza Morawieckiego na początku 2022 roku. Na początku 2022 ... Read more »

Kraków. Szpital Uniwersytecki domaga się od MZ milionów za prowadzenie szpitala tymczasowego

Szpital Uniwersyteckie w Krakowie Szpital Uniwersytecki w Krakowie Pandemia koronawirusa, oddział zakaźny w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski Szpital Uniwersytecki w Krakowie, oddział zakaźny, ... Read more »

BMW z literą M wierne tradycji. Puk, puk. Kto tam? Panewka

© Provided by Spider’s Web bmw G80 M3 panewki To my, panewki, znowu. Tym razem wstrzymano przez nas wydawanie klientom modeli BMW M3 i M4. Szczęśliwi nabywcy BMW M3 i ... Read more »

Usterka instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Strażacy dostarczyli 300 butli

© PAP/Paweł Supernak Usterka instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Strażacy dostarczyli 300 butli Otrzymaliśmy informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym w Warszawie. Instalacja działa, ale prewencyjnie dostarczonych zostanie 300 ... Read more »

Lublin. KUL zawiesza zajęcia stacjonarne. Przemysław Czarnek zasiądzie przed ekranem

DLOLU DLOLU DLOLU Katolicki Uniwersytet Lubelski wprowadza naukę zdalną. Zajęcia stacjonarne będą zawieszone od 3 do 12 listopada. To akcja profilaktyczna uczelni, która ma zapewnić studentom bezpieczny wyjazd do domów ... Read more »

Szwecja: trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla wszystkich powyżej 16 lat

© Fredrik Sandberg/TT SWEDEN VACCINATION COVID-19 Szwedzkie władze zapowiedziały w środę podanie wszystkim osobom w wieku powyżej 16 lat trzeciej dawki preparatu przeciw Covid-19, najwcześniej sześć miesięcy po drugiej dawce. ... Read more »

Schetyna: z Tuskiem mamy szansę wygrać wybory w 2023 roku

© Wojciech Olkuśnik Grzegorz Schetyna B. szef PO Grzegorz Schetyna przekonywał w środę, że Platforma na czele z Donaldem Tuskiem ma szansę wygrać wybory parlamentarne w 2023 roku. Zastrzegł jednak, ... Read more »

Fogiel spiął się z dziennikarką TVN24. „Nie wiem, czy pani redaktor z kimś igrała, czy nie”

Unijny trybunał nałożył na nasz kraj kolejną karę finansową. Tym razem chodzi o Izbę Dyscyplinarną SN. Jak decyzję TSUE komentuje wicerzecznik PiS Radosław Fogiel? Polska może ponieść ogromne koszty niedostosowania ... Read more »

Co cyberprzestępcy robią ze skradzionymi danymi?

Wycieki danych stały się w ostatnich latach prawdziwą plagą © Pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne Wycieki danych stały się w ostatnich latach prawdziwą plagą. Hakerzy potrafią pozyskać poufne informacje zarówno z baz danych wielkich ... Read more »

Kielce. Nie będzie śledztwa ws. imprezy polityków PiS. "Zwykła kartka może obalić całe rozporządzenie?"

DLORZ DLOKI DLOKI Zdaniem kieleckiej prokuratury, podczas Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków w Parku Etnograficznym w Tokarni nie doszło do złamania obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Fakt, że podczas pandemii ... Read more »

Glapiński znów o gotówce. "Mamy nieprzebrane ilości, pieniędzy nam nie zabraknie"

Prezes NBP Adam Glapiński podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Warszawa, 20 maja 2016 Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej i Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński Siedziba NBP w Warszawie (zdjęcie ... Read more »

Papież przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

© PAP/EPA Papież Franciszek Papież Franciszek przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 – podała w środę agencja Ansa, powołując się na źródła w Watykanie. W ostatnich dniach rozpoczęło się tam podawanie trzeciej dawki osobom starszym i chorym. ... Read more »

Apple szykuje nowy system dla iPhone'a. Co nowego w iOS 15.2?

© Provided by Spider’s Web iOS 15.2 iPadOS aktualizacja kiedy co nowego apple Ledwie przedwczoraj iOS 15.1 i iPadOS 15.1 trafiły do posiadaczy sprzętów z logo nadgryzionego jabłka, ale programiści ... Read more »

"Wystarczy dać świadectwo". Centrum Życia i Rodziny odpowiada na "tęczowy piątek" w szkołach

Centrum Życia i Rodziny uruchomiło nową kampanię społeczną, która ma być odpowiedzią na „Tęczowe Piątki” inspirowane przez środowiska LGBT. Organizatorzy kampanii zachęcają do ubrania w najbliższy piątek białego elementu garderoby ... Read more »

Bartosz Kownacki zasnął podczas posiedzenia? "Walka o tytuł śpiocha roku"

Bartosz Kownacki miał zasnąć podczas posiedzenia Bartosz Kownacki miał zasnąć podczas posiedzenia Bartosz Kownacki miał zasnąć podczas posiedzenia Bartosz Kownacki miał zasnąć podczas posiedzenia Bartosz Kownacki wziął udział w posiedzeniu ... Read more »

Puchar Europy FIBA: Trefl Sopot – Hapoel Ejlat 85:88

© Adam Warżawa Josh Sharma Bryon Allen Koszykarze Trefla przegrali we własnej hali z Hapoelem Ejlat 85:88 (18:24, 23:24, 21:24, 23:16) w swoim trzecim meczu Pucharu Europy FIBA. Wcześniej sopocianie ... Read more »

Niespodzianka w La Lidze! Barcelona nie trafiła nawet z karnego. Rayo Vallecano wygrywa z Blaugraną

11. kolejka La Ligi zakończyła się dla Barcelony niespodziewaną przegraną z Rayo Vallecano. Podopieczni Ronalda Koemana nie zdołali wykorzystać nawet rzutu karnego. Bramkę dla gospodarzy zdobył Radamel Falcao. Barcelona w ... Read more »

Dziennikarz "NYT" odwiedził "bastion PiS" w Polsce. "Alternatywą jest Moskwa. My już wiemy, jak to jest"

© Fot. Olivier Hoslet / nytimes.com (zrzut ekranu) ‘NYT’ o polsko-unijnym sporze Spór między Polską a Unią Europejską odbija się szerokim echem w międzynarodowych mediach. Amerykański dziennik “The New York ... Read more »

Liga włoska: Juventus bez Szczęsnego w bramce przegrał z Sassuolo

© ALESSANDRO DI MARCO Juventus FC vs USS Sassuolo Juventus Turyn, tym razem bez bramkarza Wojciecha Szczęsnego w składzie, doznał trzeciej porażki w obecnym sezonie włoskiej ekstraklasy piłkarskiej. W środowym ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic