Havlíček: EK by měla zvážit, zda je potřeba emisní norma Euro 7 pro auta

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Karel Havlíček

Vyplývá to z dopisu, který ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček poslal čtyřem eurokomisařům. Podle něj chce Česká republika zabránit tomu, aby se snížila konkurenceschopnost automobilového průmyslu.

“Česká republika respektuje cíle Zelené dohody, ale máme zásadní problém se způsobem jejích naplňování, kdy se nebere v úvahu rozdílná průmyslová a energetická infrastruktura jednotlivých zemí unie. Budeme důsledně požadovat takový plán, který nepoškodí konkurenceschopnost automobilového průmyslu, protože ten patří mezi pilíře české ekonomiky,” uvedl Havlíček. Dopis adresoval místopředsedovi EK Fransi Timmermansovi a komisaři pro vnitřní trh Thierry Bretonovi. List dal na vědomí také eurokomisaři pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijusovi Sinkevičiusovi a komisařce EK pro dopravu Adině Vălean.

Případný nový návrh standardu Euro 7/VII musí podle ministra být technicky proveditelný a nákladově přiměřený. V opačném případě by jediným výsledkem vzhledem k vyřazení několika typů motorů bylo vážné omezení výběru nových vozidel a jejich výrazné zdražení. Evropský vozový park tak bude ještě více stárnout, protože zákazníci si budou držet svá starší auta. To by vedlo k přesně opačným výsledkům, než jaké Evropská komise původně zamýšlela.

“Spolu s navrhovanými parametry testování emisí v reálném provozu se zdá, že návrh Euro 7/VII bude téměř nemožné realizovat. Dále je podle nás sporné, zda by se měl rozšiřovat rozsah emisních norem zahrnutím dalších znečišťujících látek v situaci, kdy zatím nejsou k dispozici vhodná měřicí zařízení a metody,” dodala náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová.

Návrh normy Euro 7/VII je problematický rovněž v kombinaci s dříve vydaným návrhem novely nařízení EU ohledně snížení emisí CO2 u vozidel. V praxi může předloha ještě uspíšit zákaz výroby vozidel se spalovacími motory. Proto ČR ještě před vydáním návrhu apeluje na to, aby norma jednoznačně vzala v úvahu potřeby domácího automobilového průmyslu. Tuzemské automobilky se proti nové normě ohradily již dříve. Podle nich povede k faktickému konci velké části aut se spalovacím motorem a poklesu zájmu o nové vozy.

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Komunisty povede po rezignaci vedení Kateřina Konečná

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Kateřina Konečná Konečná slíbila spolustraníkům v letáku zveřejněném na sociálních sítích generační obměnu, nastartování změn nutných pro obrodu KSČM a její návrat mezi hlavní politické síly ... Read more »

Permafrost taje. Nejvíce pociťuje vliv oteplování Rusko

© Pixabay Rusko, ilustrační foto Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté pole pokryté kopečkovitým reliéfem. Kdysi hladká přistávací dráha dnes ... Read more »

Komentář: Vláda na konci své životnosti nachází recept na pandemii. Jen to opět dělá špatně

© Michael Zelinka / INCORP images Dnes už zrušené očkovací centrum proti covidu Pamatujete, s jakou pompou se otevírala velká očkovací centra? Prakticky v každém větším městě se nějaká hala ... Read more »

Kdo se zamiloval během soutěže StarDance? Čvančarová, Doležalová i kuchař Ridi

Taneční show StarDance je přímo dokonalým prostředím pro vznik nejrůznějších románků. Téměř v každém ročníku se objevily páry, které k sobě měly víc než blízko. A někteří ze soutěžících spolu ... Read more »

Olivia Rodrigo bere fanoušky v novém videoklipu Traitor na emoční jízdu

© Poskytovatel: EVROPA 2 Olivia Rodrigo bere fanoušky v novém videoklipu Traitor na emoční jízdu Olivia Rodrigo bere v novém videoklipu své příznivce na další emoční jízdu. S přáteli se projíždí ve ... Read more »

Máma a táta na síti. Jak dětem vysvětlit základní pravidla bezpečnosti v Minecraftu

Minecraft rozvíjí představivost, kreativitu i orientaci v prostoru. Na co si ale při jeho hraní dát pozor a proč by si s dětmi měli občas zahrát… © Poskytovatel: Zive.cz Minecraft ... Read more »

Začal soud v kauze italského exministra Salviniho a blokovaného vylodění běženců

© ČTK/AP Matteo Salvini Palermo – U soudu v Palermu dnes začal proces s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění ... Read more »

Formula One foothold growing, and it's here to stay in USA

© Getty AUSTIN, Texas — When Formula One returned to the United States in 2012, in Texas of all places, the world’s highest class of international auto racing was taking ... Read more »

KSČM povede v éře mimo Sněmovnu europoslankyně Kateřina Konečná

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Kateřina Konečná Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Mluvčí KSČM Helena Grofová ČTK sdělila, že zvolena ... Read more »

Ukázka ruské "demokracie". Policie jde po muži, který odhalil násilí na vězních

© Twitter Policie Rusko, ilustrační foto V příslušném seznamu ministerstva se objevila stručná informace, že Sergej Saveljev, narozený v Minsku v roce 1989, je hledaný na základě článku trestního zákoníku“. ... Read more »

Andrej Babiš se chce setkat se synem! Řeší to policie!

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Miloš Zeman jmenuje Andreje Babiše premiérem ČR (6.12.2017). Premiérův syn Andrej Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec Andrej Babiš (ANO) se s ... Read more »

Hana Hegerová si prošla peklem! Změnila jméno, zpívala za uhlí, seděla v base a přišla o syna!

© Korzo Hegerová, Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, se narodila 20. října 1931 v Bratislavě. Jméno jí vybrala “babička-intelektuál”, která milovala opery. Když ji po maturitě na gymnáziu v ... Read more »

Salačovi se v Itálii daří, v kvalifikaci byl druhý a vyrazí z první řady

Filip Salač obsadil v kvalifikaci na závod Moto3 ve Velké ceně regionu Emilia-Romagna druhé místo a podruhé v kariéře odstartuje v mistrovství světa z první řady. Lepší než dnes v ... Read more »

Ducati kicks off its 'electric era' as MotoE bike supplier

Ducati has inked a deal to become the exclusive motorcycle supplier for MotoE. The company announced the historic deal at Italy’s Misano World Circuit just ahead of the Emilia-Romagna Grand ... Read more »

Nový podnik Koulier obnovil na Chrudimsku výrobu skleněných vánočních ozdob

© ČTK Výroba vánočních ozdob Mrákotín (Chrudimsko ) – Na Chrudimsku vznikl nový podnik Koulier na výrobu foukaných a ručně zdobených vánočních ozdob. S krátkou přestávkou tak pokračuje tradiční činnost ... Read more »

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření covidu opět překonalo rekord

© Pixabay Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví a dat na webu úřadu. Reprodukční číslo je nyní nejvyšší nejméně od 1. října 2020. Hodnoty za dny před tímto datem nejsou ... Read more »

V Rusku vydali zatykač na muže, díky němuž vyšlo najevo násilí na vězních

© interpol.int Ruská policie, ilustrační fotografie V příslušném seznamu ministerstva se objevila stručná informace, že Sergej Saveljev, narozený v Minsku v roce 1989, je hledaný na základě článku trestního zákoníku“. ... Read more »

Ruská policie jde po muži, který zveřejnil násilí na vězních

© interpol.int Ruská policie, ilustrační fotografie V příslušném seznamu ministerstva se objevila stručná informace, že Sergej Saveljev, narozený v Minsku v roce 1989, je hledaný na základě článku trestního zákoníku“. ... Read more »

Covid se šíří nejrychleji za poslední rok, reprodukční číslo překonalo rekord

© Pixabay Ilustrační foto Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví a dat na webu úřadu. Reprodukční číslo je nyní nejvyšší nejméně od 1. října 2020. Hodnoty za dny před tímto datem nejsou na ... Read more »

Ester Ledecká do druhé části Světového poháru nepostoupila!

© Profimedia **www.profimedia.cz** Ester Ledecká Lyžařka Ester Ledecká v prvním kole obřího slalomu v Söldenu obsadila 47. místo. Česká reprezentantka tak do druhé části úvodního závodu sezony Světového poháru nepostoupila. ... Read more »

Fraška na pokračování. Trump spustil vlastní sociální síť. Jmenuje se Pravda, začala krádeží a pokrytectvím

Problémem bývalého amerického prezidenta z jeho úhlu pohledu není to, že na světě neexistuje dost sociálních sítí, nýbrž to, že sociální sítě omezují jeho… © Poskytovatel: Zive.cz Problémem bývalého amerického ... Read more »

Asistent, který dal Baldwinovi vražednou zbraň: Prokletí z minulosti!

Dave Halls, asistent režie westernu Rust, během jehož natáčení byla zastřelena kameramanka Halyna Hutchinsová (†42), spolupracoval před více než 20 lety na závěrečném dílu trilogie The Crow.Zajímavé na tom je, ... Read more »

Dálnice D8 je u Prahy kvůli nehodě uzavřená, jeden člověk zemřel, dva se zranili

© Pixabay Autonehoda ČTK to řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranné služby Petra Homolová. Dvě auta na místě havarovala před 10:30, minimálně jednoho člověka bylo třeba vyprostit. ... Read more »

Polskou hranici s Běloruskem střeží přes 7000 vojáků a policistů

© Facebook Polská policie Varšava obviňuje režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z úmyslného vyvolání migrační krize ve snaze destabilizovat Polsko a pobaltské státy, jejichž hranice tvoří východní vnější hranici Evropské ... Read more »

Jana Fabiánová si prošla peklem: Sexuální napadení, šikana a partner psychopat

Jana Fabiánová odmalička zažívala stinnou stranu slávy. Díky své mamince Nadě Urbánkové prošla v dětství šikanou i psychickými problémy. Později navíc narazila na partnera psychopata. Zpěvačka se rozhodla o svých ... Read more »

Změna ve StarDance: Nedorazí dvě hlavní hvězdy! Co se děje s Jiřinou Bohdalovou?

© Instagram Jiřina Bohdalová Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář ve čtvrtek oznámil, že předávání vyznamenání se odkládá na neurčito, takže ocenění si budou muset na metály počkat. Mezitím alespoň ... Read more »

Ivan Gabal: Češi jsou banda simulantů, ale prezident pokračuje v těžké službě vlasti

© Poskytovatel: Hlidacipes.org Příslovečná věta o našem národě (v originále Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande) od vojenského felčara Bautze, dostihla Josefa Švejka při odvodu do c. & k. vojska. ... Read more »

Dálnice D8 je u Prahy uzavřená, při nehodě zemřel člověk

© Pixabay Ilustrační fotografie. ČTK to řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranné služby Petra Homolová. Dvě auta na místě havarovala před 10:30, minimálně jednoho člověka bylo třeba ... Read more »

Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty nakažených

© Pixabay Rusko, ilustrační foto Podle dnešní informace vládního krizového štábu se za uplynulých 24 hodin infikovalo 37.678 lidí. Zároveň zemřelo 1075 nemocných s covidem, což je rekordní údaj pátý ... Read more »

Česko se dodnes vypořádává s následky vichřice! ČEZ řekl, jaká je situace

© HZS Karlovarského kraje Následky vichřice “Aktuálně jsme opravili všechny poruchy na vedení vysokého napětí, jsme i nadále v terénu a nyní pracujeme na opravě šesti desítek poruch na vedení ... Read more »

V Rusku třetí den po sobě stoupl rekordní počet nákaz koronavirem i úmrtí

© Pixabay Rusko Podle dnešní informace vládního krizového štábu se za uplynulých 24 hodin infikovalo 37.678 lidí. Zároveň zemřelo 1075 nemocných s covidem, což je rekordní údaj pátý den v ... Read more »

Vrátí se Mourinho do Premier League? Oslovil ho tamní nově nejbohatší klub

© realmadrid.com Trenér José Mourinho Sám Mourinho bpřiznal, že ho Straky, jak se Newcastlu přezdívá, oslovily. Na britských Ostrovech se spekuluje i o dalších jménech, které by mohly d klubu ... Read more »

Alec Baldwin a tragédie při natáčení: Dalo se smrti zabránit? Český spoluproducent filmu promluvil!

© Instagram Petr Jákl (režisér) Petr Jákl (režisér) Baldwin při natáčení zřejmě nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. Podle vyšetřovatelů herec střílel ze zbraně, ... Read more »

Deadpool, anti-hrdina a otec roku. Ryan Reynolds je váš muž snů

© Getty Images Ryan Reynolds Dnes sice slaví 45. narozeniny, ale působí stále jako ten sympatický mladík od vedle. Kromě toho, že oddaně miluje svou manželku Blake Lively a jejich ... Read more »

RAC survey finds we are MORE reliant on cars

© Provided by Daily Mail MailOnline logo Our reliance on cars has reached a 15-year high despite a drop in commuting, according to a new survey.  An annual RAC poll ... Read more »

Kate Middleton neměla na Meghan sílu, kvůli těhotenství se prakticky nepoznaly

To, že vévodkyně Kate a Meghan Markle rozhodně nejsou nejlepšími kamarádkami, se dávno ví. O jejich vztahu už padlo mnohé, ze všech dostupných informací je však naprosto zřejmé, že si ... Read more »

Jak se chovali k albínům v historii: Buď je uctívali, nebo umírali hroznou smrtí

Narození albínského dítěte si Afričané nedokázali vysvětlit. Narození albínského dítěte si Afričané nedokázali vysvětlit. Albíni v Tanzánii čelí brutálním útokům. Šamané považují těla albínů za magická, a neváhají je proto ... Read more »

Armáda USA oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

Damašek/Washington – Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele teroristické sítě Al-Káida Abdula Hamída Matara. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval mluvčí centrálního velení ... Read more »

Armáda USA v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

© army.mil Americká armáda (U.S. ARMY), ilustrační fotografie Podle agentury Reuters o tom dnes informoval mluvčí centrálního velení amerických ozbrojených sil. “Odstranění vysokého vůdce Al-Káidy naruší schopnost této teroristické organizace ... Read more »

Uměli lidé ve starověku známými metodami měnit vlastní DNA? Vědci to nevylučují

© Autor: peterschreiber.media / Shutterstock DNA nese naší genetickou informaci Podívejme se na paniku o změně DNA dnes, a na to, jestli bylo něco podobného možné ve starověku.  Vakcinace a DNA ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic