Choroba refluksowa - tego nie można jeść mając tę chorobę. Mamy listę - tych produktów żołądek nie zniesie [21.01.2024 r.]

Choroba refluksowa przełyku to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Na czym ona polega i jakie są jej objawy? Zobacz, jaka dieta zalecana jest u chorego. Zwróć szczególnie uwagę na zakazane produkty i te, które są wskazane. Znajdziesz je w galerii.

choroba refluksowa - tego nie można jeść mając tę chorobę. mamy listę - tych produktów żołądek nie zniesie [21.01.2024 r.]

Choroba refluksowa – tego nie można jeść mając tę chorobę. Mamy listę – tych produktów żołądek nie zniesie [21.01.2024 r.]

Od 10 do nawet 30 procent populacji w krajach rozwiniętych cierpi na chorobę refluksową przełyku. Jest ona jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Jej istotą jest uporczywe cofanie się kwaśnej treści żołądkowej przełyku. Objawy refluksu występują zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, i nasilają się po 40 roku życia (co nie oznacza, że nie mogą wystąpić u młodszych). W cięższych przypadkach powodują powstawanie nadżerek w żołądku lub wrzodów.

Objawy choroby refluksowej

Choroba refluksowa to stan, w którym przełyk jest podrażniony lub zmieniony zapalnie przez cofającą się do przełyku treść żołądkową. Jej objawami są:

  • zgaga – uczucie pieczenia za mostkiem,
  • puste lub kwaśne odbijania,
  • kwaśny smak w ustach,
  • uczucie cofania się treści pokarmowej,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle nadbrzusza,
  • bóle zamostkowe.

Dieta przy chorobie refluksowej – lista

By zmniejszyć dolegliwości stosuj zasady zdrowego żywienia, eliminując jednak te produkty, które nasilają dolegliwości. Mogą to być potrawy tłuste, pikantne, kwaśne, mocna kawa, czekolada, słodycze, napoje gazowane i alkoholowe. Przygotowując posiłki, unikaj smażenia na rzecz gotowania, duszenia, pieczenia.

Bardzo ważne jest pozbycie się nałogów. Stosując odpowiednią dietę, można wspomóc leczenie. Bardzo ważna jest również codzienna dawka ruchu. Odpowiedni sposób odżywiania i regularna aktywność fizyczna pomagają utrzymać masę ciała w normie. Przy nadwadze lub otyłości utrata zbędnych kilogramów jest niezwykle istotne w terapii choroby. W poniższej galerii znajdziesz listę zakazanych i zalecanych produktów.

Wskazówki dobrych nawyków żywieniowych przy chorobie refluksowej przełyku

  1. Zrezygnuj z ostrych i kwaśnych pokarmów – mogą one nasilać zgagę poprzez podrażnienie błony śluzowej przełyku. Unikaj ostrych przypraw o dodatków do potraw. Zrezygnuj z kwaśnych warzyw i owoców.
  2. Unikaj tłustych i smażonych potraw – tłuste pokarmy spowalniają opróżnianie żołądka, co powoduje nasilenie objawów choroby. Nie smaż na głębokim tłuszczu. Podczas przygotowywania potraw unikaj m.in. tłustych serów, sosów. Zrezygnuj z ciast bogatych w tłuszcz oraz z dużą ilością kremu.
  3. Uważaj na czekoladę i inne słodycze – mogą one zaburzać pracę dolnego zwieracza przełyku i sprzyjać nasileniu objawów refluksowej.
  4. Jedz mniejsze porcje, ale regularnie – obfite posiłki powodują rozciąganie się ścian żołądka, zaburzają pracę dolnego zwieracza przełyku i sprzyjają cofaniu treści pokarmowej. Należy spożywać 4-6 posiłków dziennie o podobnej porze dnia.
  5. Jedz w spokoju – jedząc w pośpiechu, połyka się powietrze, co może powodować częstsze występowanie dolegliwości. Należy dokładnie przegryzać pokarm – to sprzyja lepszemu trawieniu. Ostatni posiłek powinno się zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
  6. Zastąp napoje gazowane wodą niegazowaną – dwutlenek węgla może zwiększać ciśnienie w żołądku. Należy popijać wodę niegazowaną niewielkimi łykami między posiłkami.
  7. Unikaj spożywania alkoholu – pamiętaj, że alkohol nasila objawy choroby, ponieważ zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku i pobudza żołądek do wydzielania kwasu żołądkowego.
  8. Zrezygnuj z palenia tytoniu – palenie papierosów zwiększa częstotliwość występowania objawów tego schorzenia.
  9. Pamiętaj o codziennej aktywności ruchowej – zadbaj o umiarkowaną, rekreacyjną aktywność ruchową dostosowaną do możliwości i preferencji. Pozwoli to utrzymać prawidłową masę ciała oraz wpłynie pozytywnie na funkcję przepony. Jeżeli zgaga dokucza w nocy, staraj się spać z uniesioną górną częścią tułowia oraz w miarę możliwości na lewym boku.

Warto podkreślić, że reakcja na pokarmy jest kwestią indywidualną, zależną od organizmu.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World