"Nienażarte gęby". Szczerba ujawnia kolejną decyzję Glińskiego

“Nienażarte gęby”. Szczerba ujawnia kolejną decyzję Glińskiego

Były już minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w ostatnich dniach sprawowania urzędu wydał zarządzenie zmieniające statut Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. “Chce, żeby jego dyrektor miał sześciu zastępców” – alarmuje poseł KO Michał Szczerba.

W zarządzeniu opublikowanym na portalu X (dawniej Twitter) przez posła Koalicji Obywatelskiej czytamy, że zostało ono wydane przez Piotra Glińskiego 24 listopada.

“Na odchodne Piotr Gliński zmienia statut Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Chce, żeby jego dyrektor miał 6 zastępców. Serio! Kogo tam wstawią te nienażarte PiS-owskie gęby na ostatniej prostej?” – pyta Michał Szczerba.

Decyzję byłego już ministra kultury i dziedzictwa narodowego skomentowała też dziennikarka Wirtualnej Polski Bianka Mikołajewska, która wskazuje, że w przyszłości działaniami Glińskiego może zająć się prokuratura.

Zmiany statutów w TVP i Polskim Radiu

Wcześniej, 23 listopada, dotychczasowy minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński skierował pismo do Rady Mediów Narodowych z wnioskiem o “wyrażenie zgody na dokonanie zmian w statutach jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej”.

To reakcja rządu PiS na zapowiedzi składane przez polityków nowej większości sejmowej. Jednym z pomysłów na przejęcie kontroli w mediach publicznych było właśnie wprowadzenie zarządów komisarycznych przez ministra kultury i zmiana zarządów, między innymi TVP. Nowy prezes TVP mógłby szybko wymienić szefów Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i “Wiadomości” TVP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgodnie ze zmianami “w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną”. – To próba obejścia ustawy i próba odebrania przyszłemu właścicielowi jego uprawnień – mówił Wirtualnej Polsce członek Rady Mediów Narodowych z ramienia Lewicy Robert Kwiatkowski.

Przeczytaj również:

News Related

OTHER NEWS

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World