Tak wyglądały powojenne Katowice. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia miasta ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Zobaczcie zdjęcia powojennych Katowic. To rzadko publikowane zdjęcia miasta z lat 1947-1950. Na zdjęciach widać rynek, ul. 3 Maja, Powszechny Dom Towarowy, a także halę mięsną, którą wyburzono w 1962 roku.

tak wyglądały powojenne katowice. zobaczcie wyjątkowe zdjęcia miasta ze zbiorów narodowego archiwum cyfrowego

Tak wyglądały powojenne Katowice. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia miasta ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Katowice z lat 1947-1950 na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Po wojnie Katowice szybko stały się ważnym ośrodkiem przemysłowym i administracyjnym. W 1945 roku miasto ponownie zostało stolicą województwa śląskiego. 1 kwietnia 1951 roku zniesiono powiat katowicki, a do Katowic włączono gminy Panewniki, Piotrowice i Wełnowiec. Jak podaje wikipedia.pl, Katowice według spisu powszechnego z 1946 roku liczyły 128 229 osób.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA POWOJENNYCH KATOWIC W NASZEJ GALERII

Zobaczcie zdjęcia Katowic z okresu tuż po drugiej wojnie światowej. To rzadko publikowane zdjęcia miasta z lat 1947-1950 znajdujące się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na fotografiach możemy zobaczyć rynek, sklepy i zakłady z ul. 3 Maja. Widać również katowiczan robiących zakupy w Powszechnym Domu Towarowym.

Powojenne Katowice tętniły życiem. Handlowano nawet żywymi zwierzętami

Na zdjęciach uwieczniono najciekawsze miejskie kamienice, a także halę mięsną. Plany zakładały jej rozbudowę i połączenie z halą targową, tymczasem w 1962 roku hala mięsna została wyburzona.

Raz w miesiącu w Katowicach handlowano żywym inwentarzem. Zgodnie ze statutem miasta, handel mógł się odbywać między godz. 6 a 14, po czym handlarze mieli z placu zniknąć i zostawić po sobie porządek. Niestety tyle stanowiło prawo, w praktyce z utrzymaniem czystości były problemy, stąd zrodził się pomysł wybudowania hali mięsnej.

News Related

OTHER NEWS

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World