Kiedy wypłata reszty dopłat bezpośrednich 2023? W ARiMR ostatnie dni zaliczek. Część pieniędzy nie wpływa na konta

Prawie wszyscy rolnicy dostali już zaliczki dopłat, jednak nie ma w nich płatności za ekoschematy. Do kiedy ARiMR będzie wypłacać rolnikom dopłaty bezpośrednie 2023? Kiedy wypłata płatności końcowych? Tegoroczny nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie był bardzo długi i końca dobiegł w lipcu. Ile do hektara i zwierząt dostaje w tym roku gospodarz? Poznaj aktualny stan wypłat dokonywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

kiedy wypłata reszty dopłat bezpośrednich 2023? w arimr ostatnie dni zaliczek. część pieniędzy nie wpływa na konta

Rolnicy czekają na jesienny zastrzyk gotówki. Od połowy października 2023 roku płyną zaliczki płatności.

Spis treści

  • Ilu rolników dostało już zaliczki dopłat 2023?
  • Kiedy wypłata dopłat bezpośrednich 2023?
  • Druga część wypłat, czyli płatności końcowe dopłat bezpośrednich
  • Kto nie dostanie zaliczek dopłat za 2023 rok?
  • Dopłaty bezpośrednie – do kiedy wnioski?
  • Co zmieniło się w dopłatach? Nowości w ostatniej chwili

Ilu rolników dostało już zaliczki dopłat 2023?

Do 27 listopada ARiMR wypłaciła ponad 8,85 mld zł. Większość z tej kwoty (7,7 mld) zł to zaliczki w ramach płatności bezpośrednich, które dostało dotąd 1,19 mln rolników. Z kolei 1,08 mld zł trafiło do 729 tys. gospodarzy w ramach zaliczek z tytułu ONW.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia, że proces naliczania płatności zaliczkowych jest w toku. Do zaliczek nie są wliczone płatności za ekoschematy. Sprawdź też: Kiedy wypłata pieniędzy za ekoschematy?

Pierwszego dnia wypłat, czyli 16 października na konta rolników trafiło z tytułu zaliczek ponad 167 mln zł. W ramach dopłat bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego zaliczki wyniosły w sumie ponad 117 mln zł, a otrzymało je prawie 28 tys. rolników. Suma zaliczek w ramach płatności ONW trafiły na konta 38,6 tys. gospodarzy (łącznie 50 mln zł).

Rolnicy dostaną w 2024 roku wyższą dopłatę do paliwa

Na etapie procedowania jest stawka dopłaty do paliwa rolniczego w 2024 roku. Z projektu rozporządzenia wynika, że kwota wzrośnie. Przypominamy limity paliwa, do jakiego przyznawany jest zwrot podatku…

Agata Wodzień-Nowak

Kiedy wypłata dopłat bezpośrednich 2023?

W poniedziałek 2 października jednocześnie z ogłoszeniem projektowanych stawek dopłat bezpośrednich, w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wypłaty zaliczek za 2023 r. z tytułu niektórych rodzajów pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Potwierdza zamiar wypłacania zaliczek dopłat od 16 października 2023.

W uzasadnieniu podano: Wypłata zaliczek poprawi płynność finansową gospodarstw, które będą mogły skuteczniej walczyć z negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie, czy wysokimi cenami nawozów oraz środków ochrony roślin.

W galerii znajdziesz stawki dopłat bezpośrednich 2023.

Zobacz galerię(11 zdjęć)

Zaliczki mają wynieść do 70 procent przyznanych płatności bezpośrednich. W przypadku II filara kwota ma sięgać 85 proc., taką potrzebę zgłaszał jeszcze w maju w Brukseli minister rolnictwa. Potwierdza to opublikowany projekt rozporządzenia.

Sprawdź też: Ziemia rolna znów podrożała. Znamy ceny gruntów od października 2023

Druga część wypłat, czyli płatności końcowe dopłat bezpośrednich

Płatności końcowe Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje wnioskodawcom od 1 grudnia do końca czerwca kolejnego roku. Jednocześnie mają być przelewane wówczas płatności za ekoschematy. Więcej o zaliczkach piszemy tu: Zaliczki powinny być wyższe, uważa minister rolnictwa

Kto nie dostanie zaliczek dopłat za 2023 rok?

W projekcie wyjaśniono, że zaliczkami objęte będą wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich z pewnym wyjątkiem. Będą nim płatności w ramach ekoschematu Dobrostanu zwierząt. Autorzy dokumentu wyjaśniają, co jest tego powodem:

Zaliczki z tytułu ww. płatności nie będą realizowane z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia kontroli administracyjnych w ich zakresie w terminie pozwalającym na wypłatę zaliczek. Dane potrzebne do obliczenia wysokości stawek dla ekoschematu Dobrostan zwierząt w odniesieniu do liczby zwierząt kwalifikujących się do objęcia pomocą będą dostępne w późniejszych terminach.

W rozporządzeniu zaznaczono, że zaliczki będą wypłacane systematycznie w miarę dostępności środków na ten cel. ARiMR wyjaśnia, że zaliczki otrzymają rolnicy spełniający warunki kwalifikowalności, także Ci wytypowani do kontroli na miejscu.

Dopłaty bezpośrednie – do kiedy wnioski?

Od kilku lat wnioski o przyznanie dopłat rolnicy mogą składać wyłącznie online przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Podstawowy wydłużony termin naboru minął 30 czerwca. Jeśli rolnik prześle formularz po tej dacie, wówczas kwota dofinansowania jest pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.

Jeszcze do 17 lipca producenci rolni mogli bez konsekwencji finansowych wprowadzać zmiany we wnioskach. Kilka dni później nadszedł ostateczny termin, kiedy z potrąceniami można było zarówno składać nowe wnioski, jak i dokonywać zmian w tych już przesłanych do ARiMR. Końcową datą był wtorek 25 lipca. Przypominamy, że każdy dzień spóźnienia to 1 proc. płatności mniej. ARiMR zarejestrowała ponad 1,2 mln wniosków.

Co zmieniło się w dopłatach? Nowości w ostatniej chwili

Jeszcze w trakcie naboru Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział uproszczenie m.in. ekoschematów. W przypadku rolnictwa węglowego ma to być zniesiony warunek minimalnej liczby punktów, by wziąć udział w tym ekoschemacie. Propozycje zmian wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.

  • Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie? Instrukcja ARiMR z ilustracjami
  • Logowanie w eWniosekPlus przez PUE. Nowa instrukcja ARiMR krok po kroku

Podobnie jak zniesienie minimalnej liczby punktów uprawniających do skorzystania z ekoschematu „Rolnictwo węglowe”, zmniejszenie liczby DJP (duże jednostki przeliczeniowe) z 0,5 do 0,3 przy płatnościach ekologicznych czy zmiana normy GAEC 6 polegająca na wprowadzeniu dodatkowego terminu utrzymania okrywy od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października.

Zamiast wypełniania rejestru wypasu czy wybiegu dla ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, wystarczy złożenie oświadczenia o przeprowadzeniu takich praktyk. I na to jest już zgoda Komisji Europejskiej, zaznacza ARiMR.

Kolejna nowość, która wymaga zgody KE, to wprowadzone uproszczenie dla gospodarstw o wielkości do 5 ha. Ma polegać na tym, że zamiast ekoschematów małe gospodarstwa będą mogły otrzymać ryczał w wysokości 225 euro/ha.

Źródło: ARiMR

News Related

OTHER NEWS

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World