O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej agonii premiera – mówi w rozmowie z „Wprost” prof. Rafał Chwedoruk. Ekspert odniósł się także do daty, wokół której narosły spekulacje.

o co gra mateusz morawiecki? „żadnej innej logiki nie ma”

Prezydent Andrzej Duda i powołany na stanowisko premiera Mateusz Morawiecki

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość wygrał wybory parlamentarne, ale po przeliczeniu liczby głosów na mandaty w parlamencie, nie dysponuje samodzielną większością ani w Sejmie, ani w Senacie. Mimo tego Andrzej Duda – powołując się na chęć kontynuowania „dobrej tradycji parlamentarnej” – powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, jako politykowi reprezentującemu zwycięskie ugrupowanie.

Minimalna sejmowa większości to 231 głosów. KW PiS wprowadził do Sejmu 194 posłów, a dzisiaj w skład Klubu Parlamentarnego PiS wchodzi 191 osób, bo Paweł Kukiz, Marek Jakubiak i Jarosław Sachajko stworzyli Koło Poselskie Kukiz’15. Wobec braku możliwości koalicyjnych, wszystko wskazuje na to, że misja Mateusza Morawieckiego zakończy się fiaskiem.

Referendum i misja Morawieckiego. „Nikt nie będzie pamiętał”

– Nie należy analizować tego przypadku w kategoriach dotyczących poważnej polityki. Próbę powołania rządu przez Mateusza Morawieckiego można byłoby porównać do zapomnianego już dzisiaj referendum, które miało być wielkim instrumentem polityki, a okazało się, że nawet sami organizatorzy już do niego nie nawiązują. Analogicznie można powiedzieć również o losie rządu Mateusza Morawieckiego – o nim już za chwilę nikt nie będzie pamiętał – mówi prof. Rafał Chwedoruk w rozmowie z „Wprost”.

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę, że należy przyjrzeć się sytuacji wewnątrz prawicy z uwzględnieniem widma powyborczych rozliczeń. To wszystko należy jednocześnie zestawić z kalendarzem wyborczym.

– Wydaje się, że kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, główny nurt tej partii, zdaje sobie sprawę, że rozliczenia związane z nieudaną strategią kampanii wyborczej i z nieudaną poprzednią kadencją będą miały poważne skutki polityczne. Usiłuje więc opóźnić w czasie albo w ogóle anihilować perspektywę takich rozliczeń – mówi nasz rozmówca.

Jak dodaje, warto też spojrzeć na kalendarz polityczny.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World