Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

wyciek danych alab. sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB

Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ok. 50 tys. Polaków. Uruchomiono narzędzie, które pozwala zweryfikować, czy nasze dane wyciekły w wyniku ataku.

ALAB to jedna z największych sieci laboratoriów w Polsce. Składa się na nią ponad 70 laboratoriów i 620 punktów pobrań. Duża liczba placówek łączy się bezpośrednio z dużą liczbą osób korzystających z usług firmy. Grupa hakerska, która twierdzi, że ponosi odpowiedzialność za atak, opublikowała w sieci 6 GB plików, czyli ok. 55 tys. dokumentów i dane ok. 50 tys. klientów sieci.

Atak hakerski na ALAB może potencjalnie wiązać się z utratą znacznie większej ilości danych. Grupa hakerska twierdzi, że wykradła dane z okresu 2017-2023 r., a to, co zostało udostępnione, to jedynie niewielki fragment wszystkich pozyskanych danych. Deklaruje, że posiada aż 246 GB plików wykradzionych z sieci laboratoriów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Atak hakerski na ALAB. Jest specjalne narzędzie

W związku z atakiem na ALAB CERT Polska we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotował narzędzie, które pozwoli na zweryfikowanie czy dane określonej osoby zostały wykradzione w ramach ataku. Bezpieczeństwo swoich danych można sprawdzić za pośrednictwem serwisu bezpiecznedane.gov.pl. Wystarczy się zalogować i kliknąć przycisk “Sprawdź wyciek z ALAB”.

Rządowy serwis został zasilony upublicznionymi już numerami PESEL, które wykradziono w ramach ataku. Należy wyraźnie zaznaczyć, że w przygotowanym serwisie sprawdzimy wyłącznie, czy nasze dane znalazły się wśród upublicznionych dotychczas. Negatywna weryfikacja nie oznacza, że z pewnością nie padliśmy ofiarą hakerów. Dane, które wyciekły w ramach ataku, będą aktualizowane, więc można sprawdzać je na bieżąco, aby mieć pewność, że są bezpieczne.

Wyciek danych z ALAB – jakie dane wykradziono?

W ramach przeprowadzonego ataku hakerskiego wyciekły całe pakiety danych osobowych Polaków. Wśród nich znajdują się Imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zamieszkania pacjentów wraz z przypisanymi do nich wyników badań. Wraz z nimi wyciekły też daty przeprowadzonych badań i ich zleceniodawcy.

Taki pakiet danych może stanowić łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Jeśli zainteresowane grupy wejdą w ich posiadanie, będą mogli przeprowadzać precyzyjne cyberataki, bazując na pozyskanych informacjach. Warto zwracać dokładniejszą uwagę na maile, SMS-y i nietypowe połączenia, z którymi będziemy mieli do czynienia w najbliższym czasie. Jednym ze sposobów na ograniczenie możliwości działania przestępców jest zastrzeżenie numeru PESEL.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World