Co Lech Wałęsa zrobił z pieniędzmi za Pokojową Nagrodę Nobla? Dziś postąpiłby inaczej

Lech Wałęsa w rozmowie z Kubą Wojewódzkim i Piotrem Kędzierskim ujawnił, na co przeznaczył swój majątek.

Lech Wałęsa jako przewodniczący “Solidarności” 5 października 1983 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Były prezydent był gościem podcastu “WojewódzkiKędzierski”, w którym został zapytany o to, co zrobił ze swoim majątkiem. Okazuje się, że honorarium za Nobla przeznaczył na cele dobroczynne.

Zobacz wideo Liszewski zdradza, w co inwestuje pieniądze

Lech Wałęsa wywiózł majątek na Jasną Górę

Lech Wałęsa nie zatrzymał swojego majątku, a przekazał go na Jasną Górę. Kiedy to zrobił, podpisał dokument, że nikt nie ma prawa odebrać jego darów z klasztoru. – Wiedziałem, że przyjdą czasy, że będę chciał im to zabrać, to napisałem na końcu: “Kiedy będę stary i będę chciał wam to zabrać – wyrzucić mnie!”. I teraz syn pojechał, bo chcieli spis zrobić, i wyrzucili go – śmiał się.

Oddałem wszystko, co miałem. Ile złota, nieprawdopodobne! (…) Naród mi dał, świat mi dał – obrączki, tysiące rzeczy. Nic nie brałem dla siebie – dodał.

A co zrobił z pieniędzmi za Pokojową Nagrodę Nobla? Również trafiły do klasztoru, a także na cele charytatywne. – Jeśli chodzi o Nobla, to pieniądze oddałem do szpitala, a wszystko inne oddałem na Jasną Górę. Dzisiaj bym może tego nie zrobił, bo mam wątpliwości do nich, ale w tamtym czasie co miałem zrobić? Trzymać nie mogłem, konserwować nie mogłem, sprzedać nie mogłem. (…) Wszystko rozdałem – wyznał w podcaście “WojewódzkiKędzierski”.

Kuba Wojewódzki przytoczył także słowa Tomasza Karolaka, który mówił, że potrzebuje 40 tys. miesięcznie, aby godnie żyć. Lech Wałęsa nie wskazał kwoty, jaką uznałby za wystarczającą, ale powiedział: – Musiałby się pan żony spytać. Ja mam dużą rodzinę, każdy ma problemy. (…) Kto ma pszczoły, ten ma miód, a kto ma dzieci, ten ma trud.

co lech wałęsa zrobił z pieniędzmi za pokojową nagrodę nobla? dziś postąpiłby inaczej

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa fot. Agencja Wyborcza.pl

Lech Wałęsa już wie, jak chce zostać pochowany

W podcaście “WojewódzkiKędzierski” został poruszony także temat…. pogrzebu Lecha Wałęsy.  Czy to prawda, że pan wyraził wolę bycia pochowanym w koszulce z napisem “Konstytucja”? – zapytano go – Jeśli nie postaracie się zmienić stanu rzeczy, nie rozliczycie prezydenta i wszystkich, którzy łamali konstytucję, to proszę mnie pochować w tej koszulce z napisem, ale też chciałbym, żebym był spalony, żeby mnie robaki nie jadły – szczerze odpowiedział.

co lech wałęsa zrobił z pieniędzmi za pokojową nagrodę nobla? dziś postąpiłby inaczej

Lech Wałęsa w bluzie z napisem ‘Konstytucja’

Lech Wałęsa w bluzie z napisem ‘Konstytucja’ fot. Agencja Wyborcza.pl

News Related

OTHER NEWS

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World