Dostaniesz dodatkowe pieniądze do marca 2024 r. Wypłata szykowana jest dla ponad 3 milionów osób. Sprawdź, czy jesteś wśród nich

Do końca marca 2024 roku ponad 3,3 miliony Polaków otrzyma dodatkowe wypłaty. Pieniądze z rządowego programu dostanie każdy, kto w 2023 roku spełnił prosty, podstawowy warunek. Dopłata roczna w ramach PPK trafi do każdego, który na swoim rachunku zgromadził ok. 180 lub 730 złotych. Znalazłeś się w tym gronie? To czekaj na pieniądze – dopłatę roczną z PPK.

dostaniesz dodatkowe pieniądze do marca 2024 r. wypłata szykowana jest dla ponad 3 milionów osób. sprawdź, czy jesteś wśród nich

Dostaniesz dodatkowe pieniądze do marca 2024 r. Wypłata szykowana jest dla ponad 3 milionów osób. Sprawdź, czy jesteś wśród nich

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – co to jest?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program oszczędnościowy tworzony przez pracownika, jego pracodawcę oraz państwo. W ramach tzw. 3 filaru emerytalnego jego uczestnik oszczędza do osiągnięcia wieku 60 lat. Dopiero wtedy może realizować comiesięczne wypłaty.

Jeśli masz mniej niż 55 lat, do PPK trafiłeś automatycznie, bo zapisał cię tam pracodawca. Tak dzieje się w przypadku każdego (w wieku minimum 18, maksimum 55 lat), kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

LABEL Pieniądze gromadzone są z puli pracownika, jego zakładu pracy oraz państwa, ale zgromadzone na niej środki są w całości tylko i wyłącznie twoją własnością.

Wypłaty oszczędności z PPK możliwe są po 60 roku życia, ale co roku uczestnicy otrzymują tzw. dopłaty roczne.

PPK – wypłacą 240 złotych do marca 2024 roku. Wiemy komu

Dopłaty roczne przysługują każdemu, kto na swoim koncie PPK zgromadził minimalne kwoty wymagane przepisami – czyli przynajmniej 3,5 proc. 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. To dotyczy zsumowanych wpłat podstawowych i dodatkowych odprowadzanych przez pracownika jak i jego zakład pracy.

Spełniając te warunki, dostaniesz ekstra 240 zł.

Ile pieniędzy musisz mieć na koncie PPK, by dostać dopłatę roczną? Ta suma co roku jest inna, bo uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2023 roku było to 3490 zł – do 30 czerwca, a w drugiej połowie stawka wzrosła roku 3600 zł.

Według ministerialnych wyjaśnień, na potrzeby PPK obowiązuje stawka za pierwsze półrocze, czyli 3490 zł. Zatem na swoim rachunku musisz mieć:

  • minimum 732,90 zł
  • co najmniej 183,23 zł – jeśli korzystasz z obniżenia wpłaty podstawowej.

Jeden pracownik, kilka etatów, kilka PPK. Ile będzie wypłat?

Tu sprawa jest jasna. Bez względu na to, w ilu Pracowniczych Planach Kapitałowych jesteś uczestnikiem, dopłata obejmie tylko jeden. Który?

ZOBACZ TEZ: Tak dostaniesz ponad 550 zł od ZUS, a w rok ok. 6,6 tys. zł. Bez podatku. Specjalny dodatek ZUS wypłaci bez względu na wiek. Ale nie każdemu

Dopłatę dostaniesz na konto umowy o prowadzenie PPK zawartej najpóźniej. Jeśli w tym samym czasie podpisałeś ich kilka, dopłata roczna trafi na rachunek z wyższą sumą wpłat.

Co z pieniędzmi z PPK po śmierci?

Oszczędności nie przepadają, nawet po śmierci uczestnika. Ten może wskazać dowolną osobę, która jego pieniądze odziedziczy.

LABEL Dopłaty roczne trafią na twój rachunek do 31 marca 2024 roku (w roku po tym, za który przysługuje ci dopłata). Na rachunku ewidencjonowane są do 15 kwietnia.

Ile możesz zaoszczędzić dzięki PPK?

Najbardziej interesują nas zyski, więc sumy, które można zarobić na oszczędzaniu w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tu z pomocą przyjdzie nam bardzo łatwe narzędzie dostępne online, czyli kalkulator korzyści pracownika – kliknij.

Aby obliczyć tę sumę, musisz podać jedynie wysokość swojego miesięcznego wynagrodzenia (brutto, w złotówkach) i błyskawicznie otrzymasz informacje o:

  • wysokości potrąceń
  • sumie wpłat dokonanych przez pracodawcę,
  • wysokość miesięcznych oszczędności,
  • sumę rocznych oszczędności (powiększoną o dopłatę rządową).

PPK – opłaca się uczestniczyć?

Według danych z programu skorzystać może ok. 11,5 mln osób. Obecnie w Pracowniczych Planach Kapitałowych aktywnych jest ok. 3,9 mln rachunków. Tylko w 2023 roku do bazy PPK przybyło ok., 750 tys. osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź “Dziennik Bałtycki” codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl – KLIKNIJ

News Related

OTHER NEWS

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World