Sprawdź, czy twoje dane wyciekły z ALAB. To tylko kilka klików

Wyciek danych z ALAB jest określany jako jeden z największych w polskiej historii: do sieci miało trafić 55 tys. badań osób. Czy twoje dane się tam znalazły? Możesz sprawdzić to paroma kliknięciami – i to zalecamy zrobić.

Firma ALAB Laboratoria padła ofiarą ataku hakerskiego skutkującego wyciekiem danych. Zaufana Trzecia Strona doniosła, że do sieci wyciekły „wyniki badań medycznych z ostatnich kilku lat przeprowadzonych w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmy ALAB”. Oprócz szczegółowych wyników badań, wyciek zawiera informacje takie jak imię, nazwisko, PESEL czy adres.

Jak sprawdzić, czy twoje dane uległy wyciekowi? Rządowa strona właśnie wprowadziła nową funkcję.

Wyciek danych z ALAB: sprawdź, czy twoje dane wyciekły

CERT Polska we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki, zasilił rządowy serwis danymi z wycieku z ALAB, które już trafiły do sieci. Dzięki temu w łatwy sposób możesz sprawdzić, czy twój numer PESEL został upubliczniony przez hakerów.

Na bezpiecznedane.gov.pl można szybko sprawdzić, czy zostałeś dotknięty przez wyciek. Wystarczy zalogować się na rządowym portalu, np. poprzez zeskanowanie kodu QR w aplikacji mObywatel, a następnie kliknąć ogromny przycisk „Sprawdź wyciek z ALAB”.

Strona od razu powiadomi cię, czy twoje dane z ALAB Laboratoria zostały udostępnione w sieci.

sprawdź, czy twoje dane wyciekły z alab. to tylko kilka klików
Czy moje dane z ALAB zostały udostępnione? Nie (fot. bezpiecznedane.gov.pl)

Jeśli doszło do wycieku twoich danych, kolejnym krokiem, który powinieneś podjąć, jest zastrzeżenie numeru PESEL, co można zrobić na rządowej stronie mObywatel. Teraz w szczególności bądź czujny na maile, połączenia i SMS-y. Pamiętaj, że znajomość twoich danych nie oznacza, że ktoś reprezentuje daną instytucję – być może ma dostęp do wycieku.

To nie jedyny przypadek wycieków danych. Więcej o podobnych sytuacjach przeczytacie na Spider’s Web:

Ten SMS może zrujnować twoje święta. Nie daj się na to nabrać Dostałeś zwrot podatku? Uważaj na tego SMS-a Chciała sprzedać umywalkę i straciła pół miliona złotych. Był jeden sposób, żeby do tego nie doszło

Co z danymi, które mogą wyciec w najbliższym czasie?

Grupa odpowiedzialna za wyciek zapowiedziała, że może udostępnić dane kolejnych osób w najbliższym czasie. CERT Polska przekazał, że dane z wycieku będą aktualizowane – stąd warto mieć pod ręką bezpiecznedane.gov.pl.

News Related

OTHER NEWS

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World