Jasienica szuka wód termalnych. Podczas odwiertu trafiono na metan

Na złoża metanu natrafiono podczas wiercenia otworu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych w Grodźcu koło Bielska-Białej. Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna powiedział PAP, że jeśli metanu będzie dużo, może uda się go wykorzystać w przyszłości w systemie kogeneracji.

jasienica szuka wód termalnych. podczas odwiertu trafiono na metan

Wiercenia w poszukiwaniu wód termalnych w Grodźcu w gminie Jasienica rozpoczęły się pod koniec września

– Jeszcze nie dotarliśmy do wód termalnych, ale mamy gaz – metan. Jeżeli to złoże będzie odpowiednio duże, to spróbujemy go wykorzystać. Wodę termalną musimy wyciągnąć z głębokości na powierzchnię, a do tego potrzebna jest energia. Jeżeli jest gaz, to można byłoby go uchwycić i przerobić w kogeneracji na energię. Trwają badania, które określą, jak duże jest to złoże – powiedział PAP Janusz Pierzyna.

Wójt Jasienicy dodał, że „za dwa, trzy tygodnie” będzie też wiadomo, czy w Grodźcu są złoża wody termalnej.

Zdaniem samorządowca potwierdzenie istnienia złóż otwiera przed gminą perspektywy rozwojowe. W oparciu o prywatną przedsiębiorczość można je wykorzystać tworząc kompleks turystyczny, rekreacyjny i rehabilitacyjny z basenami, tak zwany Jasienicki Kurort Zamkowy. Jak zaznaczył wójt, inwestor prywatny jest niezbędny, bo jest to inwestycja – jak oszacował – w wysokości 500-600 mln zł. Jego zdaniem gmina mogłaby być udziałowcem spółki, która zarządzałaby takim kurortem, czerpiąc z tego tytułu zyski.

Odwiert w Grodźcu ma sięgnąć 2 km. Firma, która podjęła się jego wykonania, ma także sporządzić dokumentację hydrogeologiczną z wynikami badań polowych i laboratoryjnych. Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych rdzeni wiertniczych i próbek, zostanie opracowana przez inżyniera kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna. Komplet będzie stanowił podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz wystąpienia o koncesję na ich ewentualną eksploatację.

Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy, wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o dużym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 a 95 st. C.

Koszt wykonania odwiertu to 14,9 mln zł. Jasienica otrzymała na ten cel 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomysł Jasienickiego Kurortu Zamkowego powstał w 2017 r. Jego sercem ma być zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do lokalnego przedsiębiorcy, który go odrestaurował. Na terenie około 50 ha wokół zamku powstać między innymi centrum konferencyjne i edukacyjne z zapleczem hotelowym, ośrodek spa, oranżeria oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktura sportowa, w tym ścieżki rowerowe oraz konne, a także baseny. Powstać ma też dom dla weteranów.

Odwiert realizowany jest 5,5-hektarowej działce, którą wykupiła gmina Jasienica.

News Related

OTHER NEWS

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World