Krzysztof Szczucki nowym ministrem edukacji. Kim jest następca Czarnka?

krzysztof szczucki nowym ministrem edukacji. kim jest następca czarnka?

Krzysztof Szczucki nowym ministrem edukacji. Kim jest następca Czarnka?

Krzysztof Szczucki został Ministrem Edukacji i Nauki. Zastąpił na tym stanowisku Przemysława Czarnka. Jakie związki z edukacją ma nowy szef MEiN?

W poniedziałek, 27 listopada,

przedstawił skład nowego rządu. Ministrem Edukacji i Nauki został Krzysztof Szczucki, poseł . Przez rok uczył wiedzy o społeczeństwie w warszawskim liceum. Potem przez kolejny rok przebywał jako visiting scholar w Maurer Law School na Uniwersytecie Indiany. Jeśli chodzi o związki z edukacją, to byłoby na tyle.Krzysztof Szczucki nowym ministrem edukacji

Szczucki więcej może powiedzieć o szkolnictwie wyższym. Z wykształcenia jest prawnikiem. Doktorat w zakresie nauk prawnych bronił na Uniwersytecie Warszawskim. Przez ostatnie trzy lata kierował Rządowym Centrum Legislacji. Wcześniej pracował jako ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych. Potem był zatrudniony jako główny specjalista w zespole prawa karnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, a następnie jako główny specjalista w Biurze Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP w czasie kadencji Andrzeja Dudy.

Szczucki zajmował również stanowisko zastępcy dyrektora departamentu prawnego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Obecnie kieruje Akademią Prawa i Sprawiedliwości i pełni funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Legislacji i Edukacji Prawniczej. W wyborach parlamentarnych kandydował z pierwszego miejsca listy w okręgu toruńskim. Otrzymał ponad 34 tys. głosów i zdobył mandat poselski. W związku z tym wyborem został odwołany z funkcji prezesa RCL.

Szczucki ministrem, ale na dwa tygodnie

W nowym Sejmie został członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej. Nazwisko Szczuckiego pojawiało się przy okazji wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w 2020 roku w sprawie aborcji. Szczucki przez trzy miesiące nie publikował wyroku w Dzienniku Ustaw, co opóźniało wejście w życie orzeczenia.

Szczucki na czele MEiN zastąpi

, który kierował połączonym ministerstwem edukacji i nauki od 2020 roku. Ze względu na brak sejmowej większości PiS, Szczucki prawdopodobnie nie na długo zajmie fotel ministra edukacji. Rząd nie ma szans na zdobycie wotum zaufania, więc za dwa tygodnie zapewne, poznamy nowego ministra edukacji, którego wskażą KO, Lewica i Trzecia Droga.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap

News Related

OTHER NEWS

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World