Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego Roku każde dziecko w rodzinie otrzyma z programu 9600 zł w ciągu roku. Z rządowych szacunków wynika, że z programu Rodzina 800+ w 2024 r. skorzysta blisko 6,7 mln dzieci.

zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Próg dochodowy dla osób pobierających 800 plus od 1 stycznia 2024 roku?

Jak podkreśla „Super Express” w środowym wydaniu, „500 plus pomaga wielu rodzicom w wychowywaniu dzieci, wiele rodzin w ogóle dzięki temu świadczeniu wiąże koniec z końcem”. – Od wprowadzenia programu, budzi on jednak kontrowersje, gdyż 500 zł na dziecko wypłacane jest wszystkim, także osobom bardzo zamożnym – podkreślono.

W sondażu Instytutu Badań Pollster, zrealizowanym na zlecenie „SE”, ankietowanych zapytano: „Czy nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy gospodarstwa domowego, od którego nie przysługuje świadczenie 800+?”.

– Na tak postawione pytanie 63 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. Natomiast zdaniem 37 proc. nie należy wprowadzać progu dochodowego w świadczeniu 800 plus – podano.

800 plus zastąpi 500 plus od 1 stycznia 2024 roku

Przypomnijmy program Rodzina 500+ został wprowadzony w 2016 roku. Początkowo świadczenie przysługiwało na każde kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Jednak od lipca 2019 roku 500 zł miesięcznie otrzymuje każda rodzina z dzieckiem, bez względu na dochód.

– Dziecko, które otrzymuje „500+” od 2016 r. do lipca 2023 r. łącznie dostało 44 tys. zł – czytamy na stronach rządowych.

W drugiej połowie tego roku zdecydowano o wprowadzeniu program Rodzina 800+ zamiast dotychczasowego 500+. Ustawę na początku sierpnia podpisał Prezydent RP Andrzej Duda. Od 1 stycznia 2024 r. do polskich rodzin popłynie zwiększona kwota wsparcia finansowego o 300 zł miesięcznie.

Komu będzie przysługiwało 800 plus? Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby otrzymać 800+, czyli świadczenie wychowawcze w wyższej wysokości, nie trzeba składać żadnych wniosków ani podejmować jakichkolwiek dodatkowych działań.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się obsługą programu 500+, samodzielnie, z urzędu i bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku dokona podwyższenia świadczenia wychowawczego do 800 zł – od świadczenia należnego za styczeń 2024 r. – czytamy na stronach rządowych, gdzie jednocześnie dodano, że od stycznia 2024 r. ZUS będzie wypłacać świadczenie w nowej wysokości na wskazany wcześniej rachunek bankowy. Dodatkowo na portalu PUE ZUS pojawi się informacja o podwyższeniu świadczenia wychowawczego.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World