Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 755

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W UE powstał projekt przepisów, który pozwoli przekazać zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup broni dla Ukrainy.

wojna rosji z ukrainą. dzień 755

Ukraińscy żołnierze

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 754

Rzecznik rosyjskiego zgrupowania „Centrum”, Aleksandr Sawczuk poinformował też o użyciu ciężkich miotaczy ognia przeciwko czterem ukraińskim bastionom na tym kierunku frontu. Ukraińska armia miała stracić w rejonie Awdijiwki do 300 żołnierzy, trzy pojazdy opancerzone, dwa bojowe wozy piechoty i dwa moździerze kalibru 122 mm — podają Rosjanie.

Według agencji Bloomberga Ukraina mogłaby zacząć korzystać z zysków od aktywów rosyjskich zamrożonych w bankach na terytorium UE już w lipcu. Ukraina mogłaby uzyskiwać z tego źródła ok. 3 mld euro rocznie, które przeznaczone byłyby na zakup systemów uzbrojenia i wspieranie ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego.

Serdar Berdimuhamedow w depeszy gratulacyjnej napisał, że wybór Putina na stanowisko prezydenta „wskazuje na duży poziom zaufania” jakim jest darzony rosyjski przywódca oraz „uznanie dla jego pracy na rzecz kraju”. „Jestem pewien, że pod pańskim przywództwem uda się osiągnąć dalszy rozwój gospodarki kraju, a pomyślność i dobrobyt zostaną zapewnione wszystkim Rosjanom” – dodał. Prezydent Turkmenistanu wyraził też nadzieję na „rozszerzenie obustronnie korzystnej współpracy między Turkmenistanem a Federacją Rosyjską”.

Jak informuje Flota Pacyfiku w ćwiczeniach brała udział korweta Griemiaszczij. Scenariusz ćwiczeń przewidywał wykrycie przez korwetę grupy wrogich dronów morskich, które podjęły na nią atak, a następnie zostały zniszczone ogniem z broni maszynowej i dział przeciwlotniczych znajdujących się na pokładzie okrętu.

Informacje o przechwyceniu drona i sprowadzenie go na ziemię za pomocą sprzętu do walki radioelektronicznej przekazał gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew. Wcześniej resort obrony Rosji poinformował o strąceniu drona nad obwodem woroneskim w poniedziałek wieczorem. W obwodzie dwukrotnie ogłaszano w poniedziałek alarm powietrzny.

O zniszczeniu zestawu przez żołnierzy 11. Brygady informuje dowódca Gwardii Narodowej, Ołeksandr Piwnienko.

Zagrożone atakiem z użyciem pocisków balistycznych miały być obwody doniecki, charkowski, dniepropietrowski i zaporoski — podało ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.

Jak informuje dowództwo Wojsk Powietrzno-Desantowych, które zamieściło w sieci nagranie z odparcia ataku, Rosjan udało się zatrzymać dzięki użyciu dronów i broni przeciwpancernej.

Jak czytamy szkolenie jest „realistyczne i dokładne” i pozwala nabyć ukraińskim żołnierzom „umiejętności, które będą im potrzebne w różnych sytuacjach podczas odpierania najeźdźców”.

„Technologia jest kluczem do naszej przewagi nad wrogiem. (…) Rozwój i wdrażanie bezzałogowych systemów jest moim priorytetem” – napisał gen. Ołeksandr Syrski wskazując na konieczność rozbudowy ukraińskich sił pod względem liczby posiadanych i gotowych do użycia dronów.

Czytaj więcej

Ukraiński dowódca wskazuje jak zdobyć przewagę nad przeważającymi siłami Rosjan

Na terenie obwodu doszło do 214 eksplozji — informuje obwodowa administracja wojskowa.

Rosjanie otworzyli w Naddniestrzu swoje komisje wyborcze nie pytając Kiszyniowa o zdanie.

Czytaj więcej

Gęstnieją chmury nad Dniestrem. W Naddniestrzu i Gagauzji rosną tendencje separatystyczne

Czy to jest jednak możliwe? Prezydent Francji, ostatnio bardzo ostry wobec Kremla, powiedział kilka dni temu w wywiadzie dla ukraińskich mediów, że odebrałby telefon od Putina. Bo ważne jest promowanie deeskalacji. Z kim o deeskalacji i pokoju rozmawiałby Emmanuel Macron, który nie może nie odebrać takiego telefonu? Z obywatelem Putinem? Nie, z de facto przywódcą, choć nie wiadomo, jak by się do niego zwracał – pisze w komentarzu Jerzy Haszczyński.

Władze w Rzymie zachowują się w NATO ekstremalnie. Jak podaje sojusz, w zeszłym roku kraj przeznaczył 1,46 proc. PKB, dużo poniżej 2 proc. uzgodnionych jeszcze na szczycie sojuszu w Walii w 2014 roku. Problem w tym, że Włochy zamiast dążyć do tego celu, cofają się. W 2020 roku, jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, wydatki na wojsko pochłaniały 1,59 proc. PKB. – W żadnym przypadku mnie to nie cieszy – przyznaje minister obrony Włoch Guido Crosetto.

Czytaj więcej

Rzym i Madryt jadą na gapę. Włochy i Hiszpania w ogonie państw NATO

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 432 390 żołnierzy, 6 819 czołgów, 13 049 pojazdów opancerzonych, 10 698 zestawów artyleryjskich, 1 017 wyrzutni rakiet, 721 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 318 bezzałogowych statków powietrznych, 1 922 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 191 pojazdów (w tym cystern) i 1 735 jednostek sprzętu specjalnego.

Informacje takie przekazuje mer Woroneża, Wadim Kstenin. Z wpisu mera wynika, że uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne i kilka samochodów oraz dwa budynki niemieszkalne.

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Iwan Fedorow. W całym obwodzie uszkodzonych miały zostać 32 obiekty — budynki mieszkalne i niemieszkalne oraz obiekty infrastruktury.

W poniedziałek wieczorem Amerykanie stracili kontrolę nad dronem latającym w rejonie Mirosławca. Maszyna lądowała awaryjnie ok. 23.

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Zaatakowanych miało zostać dziewięć miejscowości, w tym Chersoń, stolica obwodu.

Duża część przemysłu zbrojeniowego w Europie wygląda niestety tak samo — stwierdził Jacek Siewiera w rozmowie z TVN24.

Informacje takie przekazuje Wadim Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.

Siły ukraińskie wzmacniają fortyfikacje pierwszej, drugiej i trzeciej linii obrony w obwodzie sumskim – powiedział  Wadym Mysnyk, rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego.

Straż graniczna i ukraińskie oddziały w obwodzie sumskim 17 marca powstrzymały trzy grupy rosyjskich sabotażystów. Obwód sumski graniczy z rosyjskimi regionami, które ostatnio doświadczyły ataków ze strony antykremlowskich bojowników.

Analitycy Intytutu Studiów nad Wojną twierdzą, że Władimir Putin próbuje wykorzystać rzekomą rekordową frekwencję wyborczą i poparcie dla swojej kandydatury, aby stworzyć warunki informacyjne dla przedłużającej się wojny na Ukrainie.

Putin i rosyjscy urzędnicy stwierdzili, że odnotowana rekordowa frekwencja wyborcza i wysokie poparcie społeczne dla Putina świadczą o jedności Rosji i zaufaniu do prezydenta.

Putin prawdopodobnie kontynuuje działania zmierzające do zapewnienia warunków informacyjnych, aby uzasadnić przedłużający się konflikt i długotrwałą okupację Ukrainy pod pozorem ”ochrony” ludności cywilnej na okupowanej Ukrainie, która jest w niebezpieczeństwie tylko z powodu rosyjskiej inwazji — przekazał think tank w swoim raporcie.

Większość banków w Armenii przestanie akceptować karty korzystające z rosyjskiego systemu płatności Mir pod koniec miesiąca – podały rosyjskie państwowe media.

System płatności Mir został wprowadzony po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, po tym jak międzynarodowe sankcje zaczęły ograniczać korzystanie z międzynarodowych kart płatniczych. Ich użycie gwałtownie wzrosło po rozpoczęciu pełnej inwazji na Ukrainę w 2022 r. i późniejszym wycofaniu się głównych wydawców kart Visa i Mastercard z Rosji.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pogratulował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich i powtórzył, że Ankara jest gotowa ułatwić Rosji rozmowy pokojowe z Ukrainą.

“Erdogan pogratulował prezydentowi Putinowi zwycięstwa w wyborach… Prezydent Erdogan przekazał, że wierzy, iż pozytywny kurs w stosunkach turecko-rosyjskich będzie nadal umacniał się w nowym okresie i wyraził gotowość Turcji do odegrania każdej korzystnej roli w powrocie do stołu negocjacyjnego w sprawie Ukrainy” – przekazała Kancelaria Prezydenta Turcji.

Mieszkańców miasta Grajoworon w obwodzie biełgorodzkim wezwano do tego, by pozostali w domach i nie zbliżali się do okien. Wcześniej alarm rakietowy ogłoszono w Biełgorodzie i na przedmieściach tego miasta.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World