Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki

578 osób w ciągu pięciu lat było inwigilowanych Pegasusem – prokurator generalny Adam Bodnar ujawnił statystyki kontroli operacyjnej od 2017 r.

wiadomo już, ile było „ofiar” pegasusa. adam bodnar ujawnił statystyki

Adam Bodnar

Do Sejmu wpłynęło sprawozdanie z zarządzania kontroli operacyjnej służb za ubiegły rok – złożył je prokurator generalny Adam Bodnar. Zgodnie z publiczną deklaracją rozszerzył je o dane dotyczące użycia Pegasusa od 2017 r. Choć nazwa ta w sprawozdaniu nie pada (jedynie „kontrola operacyjna urządzenia końcowego”) wiadomo, że chodzi o narzędzie deszyfrujące komunikatory internetowe, które pod koniec 2017 r. kupiło CBA. Narzędzia używały inne służby – policja, ABW i SKW.

W raporcie ministra Bodnara jest informacja, że trzy służby w latach 2017-2022 stosowały kontrolę, wykorzystując to narzędzie wobec 578 osób – każda była za zgodą sądu. W 2017 r. – wobec 6 osób, w 2018 r. – wobec 100 osób, w 2019 r. – 140 osób, w 2019 r. 140 osób, w 2020 r. – 161 osób, w 2021 r. – 162 osób i w 2022 r. – tylko wobec 9 osób. Z raportu ministra Bodnara nie wynika, ile z nich mogło być nadużyciem.

Siemoniak: Tych przypadków było zdecydowanie zbyt dużo

Tomasz Siemoniak, koordynator służb specjalnych w TVN24 mówił, że  wśród tych ponad 500 przypadków użycia Pegasusa “na pewno są przypadki uzasadnione, podejrzanie o terroryzm, czy kwestie kontrwywiadowcze”. – Z tym nikt nie dyskutuje. Gdy chodzi o bezpieczeństwo, o zapobieżenie zamachowi myślę, że jest tutaj akceptacja opinii publicznej dla daleko idącego działania służb. Po to powstał Pegasus, po to państwo Izrael, firmy izraelskie go wynalazły, żeby właśnie w takich sytuacjach je stosować – stwierdził minister Siemoniak.

Czytaj więcej

Tomasz Siemoniak ujawnia liczbę osób, przeciwko którym użyto w Polsce Pegasusa

Jak dodał, “stąd potem cofnięcie licencji, nie tylko Polsce, bo w wielu krajach pokusa polityków, żeby tego używać przeciw niewygodnym politykom, adwokatom, sędziom, prokuratorom była zbyt duża”. – Nie chcę tutaj o jakiejś proporcji powiedzieć, tych przypadków było zdecydowanie zbyt dużo – ocenił Siemoniak. Ma to wyjaśnić śledztwo, które wszczęto pod koniec lutego tego roku. Pierwsze 31 osób, które w poprzednich latach złożyły zawiadomienia o podejrzeniu inwigilacji ma status świadków. Jak pisała „Rz” prokuratura dopiero ustala, czy te osoby były inwigilowane tym narzędziem czy też nie.

Polska bez systemu Pegasus od dwóch lat

Jak ujawniła kilka tygodni temu „Rzeczpospolita” polskie CBA posiadało licencję na używanie systemu Pegasus tylko do końca 2022 r. Niewielka liczba osób, wobec których podjęto inwigilację tym narzędziem świadczy o tym, że CBA, pod naporem krytyki i zarzutów wobec nielegalności jego stosowania, odstąpiło od jego użycia. Dlatego w raporcie nie ma informacji o jego użyciu za 2023 r.

Czytaj więcej

Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?

W całym ubiegłym roku wszystkie służby – jest ich aż 12 – skierowały łącznie 5973 wnioski o zarządzenie kontroli i utrwalanie rozmów, z czego sądy wydały zgodę na 5835 podsłuchów – wynika ze sprawozdania Prokuratora Generalnego. Sądy odmówiły w zaledwie 22 przypadkach, a prokurator nie zgodził się na kontrolę rozmów wobec 116 osób.

Wśród służb najwięcej wniosków złożyła policja – aż 5233, potem ABW – 220 osób, CBA – 145, SKW – 32, Straż Graniczna – 114 osób i Żandarmeria Wojskowa – 78 osób. Wniosków o kontrolę operacyjną nie kierowała Służba Ochrony Państwa i Biuro Nadzoru Wewnętrznego przy MSWiA.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World