Od wtorku wszystko jest zamknięte. Duże centrum handlowe sparaliżowane

od wtorku wszystko jest zamknięte. duże centrum handlowe sparaliżowane

Protest w Centrum Handlowym

Od wtorku nie otwierają swoich sklepów i gromadzą się w pobliżu biura zarządu. Przedsiębiorcy z centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie protestują przeciwko waloryzacji czynszów. – Z czego to zapłacimy? Już jesteśmy zadłużeni po uszy – mówią z rozpaczą w oczach.

Marywilska 44 to jedno z największych centrów handlowych w Warszawie. Około 1400 lokali wynajmują tu głównie mali przedsiębiorcy z Polski, ale też i Wietnamu. Część z nich sprzedawała kiedyś na stadionie X-lecia, czy w zlikwidowanych w 2009 roku Kupieckich Domach Towarowych przed Pałacem Kultury i Nauki.

Dla wielu z nich jest to jedyne źródło utrzymania, bo z handlu utrzymują się od lat.

– W styczniu dostaliśmy wyrównanie do faktury za czynsz. Kilkaset złotych do zapłaty jeszcze tego samego miesiąca. Nie było żadnego uprzedzenia, pisma. Nic – żali się jeden z kupców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy w piątek odwiedziliśmy protestujących, żaden z nich nie chciał wypowiadać się pod nazwiskiem. Boją się, że będą musieli tłumaczyć się przed zarządem centrum. Obawiają się, że wywiad do mediów może być powodem do wypowiedzenia im umowy. W piątek czekali na mecenasa, który obiecał im pomoc. Przedsiębiorcy chcą wyłonić przedstawicieli grupy, którzy będą ich reprezentować przed zarządem Marywilskiej 44.

– Jeżeli teraz się poddamy, to nic nie wywalczymy. Powinniśmy być wszyscy zjednoczeni. Wietnamczycy się zjednoczyli, my Polacy też musimy. To jest ponad 11 proc. podwyżki. Proszę sobie policzyć: średnie opłaty na pasażu to 9 tys. zł miesięcznie, a w bocznych alejkach to około 6 tys. zł miesięcznie. Do tego trzeba doliczyć prąd, pracowników. Jak mamy na to zarobić? – burzą się protestujący.

“Jestem w tragicznej sytuacji”

– Jesteśmy przyparci do muru. W tamtym roku też były duże podwyżki, ale nikt nie protestował, bo wprowadzili je kiedy zaczął się ruch. Teraz nie mamy praktycznie klientów. Centrum w tygodniu jest puste. Mamy kredyty, leasingi, część z nas dokłada do tych interesów w tym momencie, bo czekamy na sezon przed komuniami, świętami i wakacjami – wymieniają.

Zobacz także:

Jedna z kobiet podczas rozmowy zaczęła płakać. – Ja nie mam nawet na pracownika. Muszę sama tu wszystko robić po kilkanaście godzin dziennie. Przynoszę z domu pieniądze, nic nie zarabiam. Ja nie mam z czego zapłacić tej waloryzacji. Kupię sobie linę, przysięgam – rozpłakała się.

Dodała, że najchętniej zrezygnowałaby z działalności, ale obowiązuje ją umowa. Jeżeli ją zerwie będzie musiała zapłacić karę umowną.

– Nie mam na kogo przepisać tego lokalu, bo nikt go nie chce. Handel nie jest już tak opłacalny jak kiedyś. Inflacja jest, klienci też oszczędzają, nie kupują. Poza tym trzeba zapłacić 7 tys. za cesję. Jestem w tragicznej sytuacji – żali się.

Protestujący zapowiadają, że solidarnie będą się spotykać każdego dnia o godzinie 10. Narzekają, że zarząd nasyła na nich policję i ochronę.

od wtorku wszystko jest zamknięte. duże centrum handlowe sparaliżowane

Radiowóz przed Centrum Handlowym

Kiedy w piątek byliśmy na miejscu, przed głównym wejściem do Marywilskiej 44 stał radiowóz, wejścia do biura zarządu pilnowali z kolei ochroniarze.

Stanowisko zarządu

Beata Mały-Kaczanowska z zarządu Centrum Handlowego stwierdziła, że ochrona pilnuje m.in. bezpieczeństwa kupców. – Są też osoby, które nie zdecydowały się na protest. Mieliśmy kilka incydentów prób siłowego wymuszania na najemcach, którzy otworzyli swoje lokale ich zamknięcia i przyłączenia się do protestu – powiedziała w rozmowie z WP.

Kaczanowska wyjaśniła, że umowy pozwalają na waloryzację ceny najmu i wynikają od cen towaru i usług konsumpcyjnych opublikowanych w obwieszczeniu prezesa GUS.

Zobacz także:

– Staramy się podjąć rozmowy z najemcami. Na tę chwilę przez te trzy dni protestu nie udało się najemcom wyłonić reprezentacji. W czwartek mieliśmy cztery różne reprezentacje z różnymi postulatami, a w piątek dwie kolejne także z odmiennymi oczekiwaniami od poprzednich. Od początku zapraszamy najemców na rozmowy, rozumiemy ich argumenty i problemy, z którymi się mierzą i dlatego apelujemy, żeby szukać rozsądnego kompromisu – podkreśliła.

Przedstawicielka twierdzi, że od 2010 roku do 2023 spółka nie waloryzowała czynszu najmu. – Prognoza kosztów na 2024 rok, waloryzacja czynszu dzierżawnego, dramatyczny wzrost kosztów mediów – wymieniła jako powody podwyżek.

Do zarzutów o brak autobusów i brak reklamy stwierdziła, że są one bezzasadne. – Autobusy nie dowoziły klientów, tylko pracowników. Z kolei budżet marketingowy jest optymalny i jest wydawany w najlepszy z możliwych sposobów – podsumowała.

Zobacz także:

Nasza redakcja przed publikacją otrzymała pismo o propozycji, jaką zarząd zaproponował kupcom.

“Spółka MARYWILSKA 44 proponuje znaczące zmniejszenie waloryzacji czynszów najmu z 11,4 proc. do 5,5 proc. Jednocześnie, w ramach działań mających złagodzić skutki dla najemców i pozwolić im w łagodniejszy sposób przejść trudne dla handlu pierwsze miesiące roku, zaproponowano odroczenie płatności za okres od stycznia do marca br. różnicy w wysokości czynszu wynikającej z waloryzacji do 31 marca 2024 r.” – czytamy w komunikacie.

Mateusz Dolak, dziennikarz Wirtualnej Polski

napisz do autora: [email protected]

Czytaj też:

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World