Natura przyspieszyła. Jesień też przyjdzie szybciej?

natura przyspieszyła. jesień też przyjdzie szybciej?

Wiosna rozkręciła się w 2024 roku w Polsce szybciej niż zwykle

Kwitnący bez, rzepak, magnolie i kasztanowce – taki widok na początku kwietnia mógł u wielu wzbudzić konsternację. W tym roku natura, za sprawą wysokich temperatur już od końca marca, przyspieszyła. Czy przyspieszą też kolejne miesiące, a jesień przyjdzie do nas szybciej?

Czy jeśli już teraz kwitną rośliny, które zazwyczaj budziły się do życia dopiero w maju, istnieje możliwość, że wszystkie kwestie związane z rozkwitem natury będą przesunięte w czasie?

Dr inż. Joanna Chmist-Sikorska z Zakładu Prognoz Specjalistycznych IMGW-PIB w rozmowie z Wirtualną Polską mówi, że “na tę chwilę obserwujemy tylko tendencję do przyspieszenia poszczególnych faz rozwoju roślin”. – Ale czy obejmie ona przyspieszenie terminu prac polowych lub szybsze rozpoczęcie jesieni – bardzo trudno na to jednoznacznie odpowiedzieć – wskazuje.

– Cieplejsze warunki sprzyjają szybszemu wzrostowi i rozwojowi roślin, co może skutkować wcześniejszym kwitnieniem i dojrzewaniem. To oczywiście przyspiesza cały cykl wegetacyjny. Już teraz m.in. w Wielkopolsce obserwujemy zakwitanie rzepaku – zwraca uwagę.

Jednocześnie ekspertka z IMGW podkreśla, że mogą się z tym wiązać liczne problemy. –  Kolejne dni z wysokimi temperaturami stymulują do rozwoju nie tylko rośliny uprawne, ale też zagrażające im szkodniki (jak np. chowacz czy słodyczek w rzepaku), grzyby chorobotwórcze, wirusy atakujące zboża. Dlatego warto śledzić sumy temperatur efektywnych, na podstawie których można z dużą dokładnością planować optymalny czas przeprowadzania kolejnych zabiegów agrotechnicznych – radzi synoptyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przymrozki mogą mocno namieszać

Jak dodaje Chmist-Sikorska, “należy też pamiętać, że rośliny potrzebują wystarczającej ilości wody do prawidłowego wzrostu”. – Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar mogą wpłynąć negatywnie na ich rozwój. Ponadto rośliny, które rozwinęły się wcześniej z powodu ciepłej wiosny, mogą być bardziej narażone na szkody spowodowane późnymi przymrozkami – podkreśla. A niskie temperatury w ostatnich dniach wróciły do Polski. Miejscami temperatura spada nawet poniżej zera.

Zobacz także:

Ekspertka zaznacza, że dla sadownictwa nawet krótkotrwałe przymrozki mogą być negatywne w skutkach. – Wystąpienie niskich temperatur może spowodować uszkodzeniem delikatnych kwiatów i pąków, co może prowadzić do zmniejszenia plonów owoców lub nawet ich całkowitego braku – ostrzega.

– Inną sprawą jest jeszcze wpływ przymrozku na aktywność owadów zapylających. Minimalna temperatura, jaką pszczoły potrzebują do lotu, to ok. siedem stopni Celsjusza – dodaje Chmist-Sikorska.

Jak zaznacza ekspertka, w przypadku wystąpienia przymrozków, należy podjąć działania mające na celu minimalizację szkód: nawadnianie roślin przed spodziewanymi przymrozkami lub stosowanie metod ogrzewania.

Zobacz także:

Czy jesień przyjdzie szybciej?

W opinii rozmówczyni Wirtualnej Polski “sytuacja, która ma miejsce w tym roku, jest wyjątkowa, ale nie oznacza to, że nie będzie się powtarzać”. – Dlatego takie nietypowe sytuacje, wynikające ze zmiany klimatu, wymuszają bardziej elastyczne podejście, zwłaszcza w kwestii rolnictwa – dodaje.

– Natomiast w kwestii szybszego nastąpienia jesieni, nie jest to tak proste do przewidzenia – zaznacza. W jej opinii, choć cieplejsza wiosna może przyspieszyć początek cykli wegetacyjnych, to inne czynniki, takie jak warunki letnie (temperatura, opady), a także występowanie wiatrów w okolicy września i października, mają również istotny wpływ na długość i charakter późniejszych faz rozwojowych roślin.

Zobacz także:

Eksperymentalna prognoza pogody

IMGW-PIB przygotował eksperymentalną długoterminową prognozę temperatury i opadu na okres od maja do sierpnia. Jak przekazują synoptycy, w maju w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Zupełnie inaczej sytuacja będzie wyglądać w czerwcu. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Podobnie ma być w lipcu i sierpniu.

Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zobacz także:

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World