Ukraina zrobiła to, czego nie zdołały zrobić zachodnie sankcje. To może być koniec rosyjskiej dominacji na rynku ropy [OPINIA]

ukraina zrobiła to, czego nie zdołały zrobić zachodnie sankcje. to może być koniec rosyjskiej dominacji na rynku ropy [opinia]

Dym nad rosyjskim Biełgorodem po ataku na rafinerię ropy naftowej (w kółku: Michaił Krutichin / The Moscow Times)

Pomimo zachodnich sankcji Moskwa publikuje pozytywne dane na temat przychodów z ropy i gazu, które pomagają finansować machinę wojenną. Jednocześnie tylko w marcu br. ataki sił Kijowa na rafinerie w Rosji pozbawiły Kreml co najmniej 2 mld dol. Jak pisze Michaił Krutichin, rosyjski ekspert ds. rynku ropy i gazu, ukraińskie drony stały się głównym czynnikiem zmian na rynku paliw. A rosyjskie rafinerie powoli tracą swój potencjał produkcyjny.

Pozornie proste pytanie brzmi następująco: jak sankcje nałożone na Rosję za wojnę rozpętaną w Ukrainie i działania militarne, takie jak naloty ukraińskich dronów, wpływają na budżet kraju agresora? Czy osiągają swoje cele?

Czy te czynniki zmniejszają możliwości finansowania bombardowań spokojnych miast i masakrowania ludności sąsiedniego kraju?

  • Ukraina uderza w czuły punkt Rosji. Eksperci: ataki na rosyjskie rafinerie zmienią przebieg wojny. “Amerykanie nie dbają o nic poza swoimi interesami” [ANALIZA]

Na tak proste pytanie nie da się jednak udzielić prostej odpowiedzi.

Spójrzmy na raport resortu finansów Federacji Rosyjskiej. Dane dotyczące dochodów budżetu federalnego z ropy i gazu są pozytywne. W pierwszym kwartale br. wyniosły one ponad 8 bln rubli (według aktualnego kursu 378 mld zł) wobec ponad 5,6 bln rubli (243 mld zł) w okresie styczeń-marzec 2023 r.

To ponad półtorakrotny wzrost.

Dwie wersje

Jednak dane opublikowane przez Międzynarodową Agencję Energetyczną pokazują, że sytuacja w rosyjskim przemyśle naftowym nie jest tak dobra, jak mogłoby się wydawać, jeśli przeanalizujemy raporty ministerstwa finansów. MAE podaje, że w marcu, czyli ostatnim miesiącu pierwszego kwartału 2024 r., przychody Rosji z eksportu ropy naftowej spadły aż o 20 proc. i nie ma większych perspektyw na ich wzrost.

Zobaczmy, jak uzyskuje się tak pozornie sprzeczne dane.

Przeliczmy ruble z raportu ministerstwa finansów na twardą walutę po średnim kursie wymiany dla każdego z przedstawionych pierwszych kwartałów. W 2023 r. kurs ten oscylował wokół poziomu 73 rubli za dol., a w 2024 r. — ok. 91 rubli za dol. Widzimy kwartalne przychody w wysokości ok. 77,8 mld dol. (315 mld zł) w 2023 r. i 95,8 mld dol. (388 mld zł) w tym roku. Wzrost nie wynosi już 53 proc., jak w rublach, ale 23 proc., czyli 12 mld dol. (48 mld zł).

  • Rafinerie w Rosji płoną jedna po drugiej. To straty rzędu dziesiątek milionów dolarów. “Rosyjska obrona powietrzna nie jest w stanie niczego ochronić”

Wzrost jest widoczny, chociaż kwota przychodów obejmuje również przychody z gazu oraz tzw. “dodatkowe przychody z ropy i gazu”, czyli podatki nakładane przez rząd na branżę oprócz podatków wynikających z kodeksu podatkowego. Jest to osobna pozycja bezpośredniego finansowania wojny przez ropę i gaz, która w okresie styczeń-marzec 2024 r. wyniosła prawie 405 mld rubli (17 mld zł).

Z kolei raport MAE uwzględnia tylko eksport ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji i to tylko za jeden miesiąc — marzec. Według agencji w porównaniu z lutym średni dzienny wolumen ładunków ropy wysyłanych za granicę wzrósł o 210 tys. baryłek do 7,84 mln baryłek, choć przychody spadły, ponieważ eksportowano więcej ropy naftowej niż produktów naftowych, które przynoszą wyższe przychody.

ukraina zrobiła to, czego nie zdołały zrobić zachodnie sankcje. to może być koniec rosyjskiej dominacji na rynku ropy [opinia]

Rafineria ropy naftowej w okolicy Moskwy

Nowy rozdział w historii rosyjskiej ropy

Ukraińskie ataki dronów na rosyjskie rafinerie doprowadziły do zmniejszenia produkcji i eksportu produktów rafinacji ropy naftowej w marcu. Firmy zaczęły wysyłać więcej za granicę, ponieważ krajowe moce rafineryjne nie były w stanie pomieścić wcześniejszych ilości ropy naftowej. Tylko w ostatnim tygodniu marca średnia dzienna produkcja benzyny w kraju spadła o 12 proc. w porównaniu do średniej z lutego, a oleju napędowego o 3,5 proc.

Zmiana struktury eksportu ropy naftowej nie wynika jedynie z wpływu nalotów na rafinerie. 1 marca rząd wprowadził trzymiesięczny zakaz eksportu benzyny, tłumacząc to troską o potrzeby rynku krajowego, na którym może zabraknąć paliwa z powodu wypadków i nieplanowanych napraw w rafineriach.

Jednak ukraińskie drony stopniowo stały się głównym czynnikiem zmian na rosyjskim rynku paliw: rafinerie — zwłaszcza w europejskiej części Rosji — powoli tracą swój potencjał produkcyjny.

I choć rynek krajowy nadal nie doświadcza znaczących trudności z dostawami paliwa, eksport ropy naftowej staje się coraz mniej opłacalny dla budżetu federalnego.

Według przybliżonych szacunków w marcu ataki dronów pozbawiły Rosję co najmniej 2 mld dol. (8 mld zł) poprzez zmniejszenie eksportu produktów naftowych. Kontynuacja ataków spowoduje nowe straty dla budżetu, nie wspominając o długoterminowych szkodach w postaci zniszczonego sprzętu w rafineriach.

A w obliczu sankcji naprawa nie jest tak łatwa: rosyjskim firmom naftowym udało się jak dotąd przywrócić tylko jedną trzecią mocy rafineryjnych, na które wpłynęły ukraińskie ataki dronów w styczniu, lutym i marcu — podał Reuters.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World