"Trzy godziny piekła" czy "rodzaj medytacji". Połowa sali wychodziła w trakcie seansu

“Malowany ptak” wzbudza od lat kontrowersje

“Malowanego ptaka” już po pierwszych pokazach obwołano jednym z najbardziej brutalnych filmów opowiadających o II wojnie światowej. Czeski czarno-biały dramat w reżyserii Václava Marhoula to ekranizacja głośnej powieści Jerzego Kosińskiego, opowiadającej o koszmarze wojny widzianej oczyma dziecka. Podczas pierwszych pokazów widzowie wychodzi z sali, nie mogąc znieść przemocy pokazanej na ekranie. W tym roku mija pięć lat od premiery tego kontrowersyjnego dzieła, w którym zagrał m.in. Lech Dyblik.

“Malowanego ptaka” pokazano 3 września 2019 r. — Polacy najwyraźniej uznali, że ta książka opowiada o nich i nie chcieli mieć z nami nic wspólnego. A przecież wcale tak nie jest — otwarcie opowiadał Marcie Baładze po premierze reżyser Václav Marhoul, któremu praca nad filmem zajęła dekadę. Jak przyznawał, współpracą próbował zainteresować także polskich producentów, bez skutku.

“Ludzie obawiający się kolejnej »antypolskiej Idy« mogą odetchnąć z ulgą, w jego filmie dostaje się właściwie całej ludzkości” — pisała na łamach Onet Bałaga.

Kontrowersje towarzyszyły także wydaniu powieści “Malowany ptak”. Jerzego Kosińskiego oskarżano o bezpardonowe zmyślanie w książce. Pisano, że jest hochsztaplerem i mitomanem.

— Kosiński był wielkim mistyfikatorem. Znakomicie wyczuł czas, gdy image zaczął się stawać ważniejszy od rzeczywistości. W tym sensie był prawdziwym bohaterem XX w.— mówił Janusz Głowacki, jego przyjaciel i autor powieści o nim “Good night, Dżerzi”.

— Był mistyfikatorem, ale demony, które czaiły się za jego plecami, były prawdziwe. Przeszedł piekło. Inne niż opisał w “Malowanym ptaku”, ale zupełnie wystarczające — dodawał.

Bo dramatyczne wydarzenia opisane w książce miały niewiele wspólnego z rzeczywistością, w jakiej autor spędził okupację. Kosiński przetrwał szczęśliwie wraz z rodzicami dzięki odważnym mieszkańcom wsi Dąbrowa Rzeczycka i okolicznych wiosek.

Kosiński przyznał kiedyś, że wykorzystał w swojej twórczości m.in. tekst, który ukazał się po wojnie, zatytułowany “Polskie dzieci oskarżają”. Mimo to “Malowanego ptaka” przedstawiał jako powieść autobiograficzną. Książka została sprzedażowym hitem, w Hollywood okrzyknięto ją kwintesencją literatury czasu Zagłady, a Kosiński stopniowo wspinał się po szczeblach kariery.

Pytany po latach o “Malowanego ptaka”, odpowiadał, że to “autofikcja”.

Lech Dyblik w filmie “Malowany ptak”

Jak podkreślała w swojej recenzji Bałaga, o scenach z “Malowanego ptaka” dyskutowano zawsze z niezdrowym podnieceniem — pisano o okrucieństwie, o przemocy, o gwałtach.

Marhoul, zgodnie z Kosińskim, nie unika brutalnej prawdy o ludzkiej okrucieństwie, jednak nie zawsze potrafi ją umiejętnie przedstawić. Nagromadzenie przemocy w pewnym momencie zaczyna znieczulać, a niewyjaśnione wątki tylko potęgują to uczucie.

“Przemoc na ekranie, choć zwykle narzeka się na jej nadmiar, paradoksalnie wymaga także sporych umiejętności, których Marhoulowi najwyraźniej brakuje. A już na pewno taka, która nie ma tylko stanowić rozrywki ani zapewniać wstydliwej satysfakcji” — relacjonowała.

I dodawała: “Nagromadzenie niewyobrażalnego okrucieństwa w tym filmie zwyczajnie przytłacza. Na pewno przytłoczyła wielu widzów wybiegających w popłochu z sali, potykających się o schody i najwyraźniej niezbyt zainteresowanych tym, jak skończy się podróż małego chłopca błąkającego się po Europie Wschodniej podczas II wojny światowej”.

Filip Kaňkovský i Petr Kotlar w filmie “Malowany ptak”

Cokolwiek by jednak o “Malowanym ptaku” nie napisać, jedno jest pewne — wizja Marhoula nie pozostawia widza obojętnym, a brutalna prawda o ludzkiej okrucieństwie zasługuje na zastanowienie.

— W “Malowanym ptaku” jest jedna rzecz, której wielu nie zauważa. Tam nie ma scen okrucieństwa, sytuacja jest do tego doprowadzona, a później jest już po wszystkim. Sceny okrucieństwa ludzie widzą w swojej wyobraźni. Ten film jest zrobiony tak, jak się teraz filmów nie robi — z długim, powolnym montażem. Dla mnie to było rodzajem medytacji. Książka i film to opowieść o świecie pełnym strachu i pozbawionym miłości — mówił Onetowi Lech Dyblik, jedyny Polak, który zagrał w filmie.

3 maja 1991 r. Kosiński popełnił samobójstwo. W pożegnalnej notce napisał: “Kładę się teraz do snu, na trochę dłużej niż zwykle. Nazwijmy to wiecznością”.

“Malowany ptak” do zobaczenia na HBO Max, TV Smart, Play Now i Playerze.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World