Czy pompy ciepła są jeszcze opłacalne? Ekspert rozwiewa wątpliwości. "Błędny sygnał"

Pompa ciepła (zdjęcie ilustracyjne)

Skończył się boom na pompy ciepła. Co dalej? – System energetyczny będzie w przyszłości elastyczny. Pompy ciepła pozwolą wykorzystać tę elastyczność – powiedział w Rozmowach Gazety.pl Paweł Lachman z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Polacy bardzo chętnie montowali pompy ciepła. Popularność tych urządzeń w programie “Czyste Powietrze” wystrzeliła w połowie 2022 roku – ich udział we wnioskowanych źródłach ciepła przekraczał 60 proc. Ale od 2023 r. udział pomp ciepła zaczął się wyraźnie kurczyć. Według danych na luty 2024 r. udział pomp wynosi już tylko 32 proc. Królują natomiast kotły na biomasę (40 proc.).

Budowa domu (zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz wideo Paweł Lachman: Prąd będzie taniał i nie będzie rachunków grozy przy pompach ciepła

Czy pompy ciepła wciąż są opłacalne? “Błędny sygnał cenowy”

Pompy ciepła, zdjęcie ilustracyjne

Polacy zaczęli narzekać, że pompy ciepła miały być opłacalne, ale po ich zainstalowaniu otrzymywali wysokie rachunki za prąd. – Główny problem to ceny energii, które w ubiegłym roku zostały zamrożone na bardzo wysokim poziomie dla pomp ciepła. A w przypadku gazu ziemnego zamrożono je na niskim poziomie – wyjaśnił Paweł Lachman z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła w programie “Rozmowy Gazeta.pl”.

Ekspert od transformacji energetycznej w budynkach wskazał, że wiele osób postanowiło postawić na gaz ziemny. – To był błędny sygnał cenowy. Mamy już ceny kontraktowe na kolejne lata. One są wyraźnie niższe niż rok temu. Prąd będzie taniał w specyficzny sposób. Analizy wskazują, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie pompy ciepła z budynkiem w miarę efektywnym energetycznie i taryfy dynamicznej – mówił Paweł Lachman.

Ekologia. Wrocławska Elektrownia Słoneczna, czyli innowacyjna instalacja OZE w budynku wielorodzinnym przy ul. Stysia 31-45 oraz Skwierzyńskiej 4-16 we Wrocławiu, która składa się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła i magazynu ciepła

Analizy wskazują, że taryfy dynamiczne pozwalają oszczędzać energię na poziomie 20-40 proc. Ludzie się boją takich taryf, bo część polityków nimi straszy. Idea polega na tym, że system energetyczny będzie w przyszłości elastyczny. Pompy ciepła pozwolą wykorzystać tę elastyczność

– podkreślił Paweł Lachman.

Ekspert wyjaśnił również, że połączenie budynku “wampira energetycznego” z pompą ciepła jest pozbawione sensu. – To urządzenie grzewcze jest dla budynku. Warto zobaczyć, co można zrobić w budynku, żeby np. obniżyć koszty, aby pompa ciepła mogła pracować efektywnie nie tylko z powodu niższego zużycia ciepła, ale też niższej temperatury pracy – powiedział Lachman.

Ruszył nowy program. Pieniądze m.in. na pompy ciepła i kolektory słoneczne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamiana nowy program pod nazwą “OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”. Jego budżet to 2 mld złotych na ciepło systemowe oparte na odnawialnych źródłach energii. To pieniądze, z których będą mogli skorzystać przedsiębiorcy dostarczający ciepło w formie systemowej, spółki komunalne, a także jednostki samorządu terytorialnego. Będzie można je przeznaczyć m.in. na pompy ciepła, kolektory słoneczne, geotermię, przyłącza do sieci ciepłowniczej oraz magazyny energii.

Szefowa resortu klimatu Paulina Henning-Kloska zapowiadała, że wnioski będzie można składać od 16 kwietnia. Z kolei wiceministerka resortu Urszula Zielińska podkreśliła, że program jest ważnym sygnałem, w jakim kierunku może iść i powinno iść polskie ciepłownictwo. – Transformacja w kierunku zielonym się opłaca, kosztuje mniej niż utrzymywanie węglowego status quo – dodała.

Pieniądze na program pochodzą z Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że dofinansowanych zostanie 300 instalacji o mocy 900 megawatów. Trzy czwarte programu to dotacje, a reszta to pożyczki.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World