Komisja ds. afery wizowej. Mariusz Kamiński kontra Michał Szczerba, czyli kto popełnił błąd

Czy Mariusz Kamiński zlekceważył państwo, czy też komisja śledcza zbyt późno wysłała mu wezwanie dla świadka i to pod adres, pod którym nie mieszka?

komisja ds. afery wizowej. mariusz kamiński kontra michał szczerba, czyli kto popełnił błąd

Mariusz Kamiński uznał, że lepiej będzie, jeśli stawi się w prokuraturze a nie przed komisją śledczą.

Na 18 kwietnia, godz. 10.00 Mariusz Kamiński, były szef MSWiA i były koordynator służb specjalnych, został wezwany na dwa przesłuchania – do prokuratury, gdzie miał usłyszeć zarzuty, i na świadka sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej. Kamiński, przy zbiegu terminów, wybrał prokuraturę.

– To lekceważenie państwa i jego demokratycznie wybranych instytucji – grzmiał Michał Szczerba, poseł PO, przewodniczący komisji, i nieobecność Kamińskiego uznał za świadomą obstrukcję. Tyle że były minister twierdzi, że żadnych wezwań na komisję nie otrzymał. „Rz” postanowiła sprawdzić, jak naprawdę wyglądały kulisy tej sprawy.

Mariusz Kamiński przed komisją śledczą. Decyzja w lutym, wysyłka w kwietniu

Decyzja o wezwaniu Mariusza Kamińskiego w charakterze świadka komisji ds. afery wizowej zapadła 6 lutego – z tego dnia jest uchwała komisji (wchodzi w życie z dniem podjęcia). Termin stawiennictwa komisja wyznaczyła dopiero dwa miesiące później – 10 kwietnia przez sekretariat Kancelarii Sejmu (obsługujący komisję) zleciła wysłanie świadkowi wezwania, by stawił się 18 kwietnia. Wtedy było już wiadomo, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w tym samym czasie muszą przyjść do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty – „Rz” napisała o tym 4 kwietnia, co medialnie się rozeszło. W radiowej Trójce poseł Szczerba w piątek zapewniał, że nie wiedział o kolizji terminów.

Problem w tym – jak ustaliliśmy – że Kancelaria Sejmu wysłała wezwanie tylko na adres jego zameldowania, pod którym rzadko bywa, a nie zamieszkania. Później komisja – a właściwie jej szef – ratując sytuację, zaangażowała policję.

Poseł Michał Szczerba tak nam tłumaczy działania: – W dniu 10 kwietnia do Mariusza Kamińskiego zostało wysłane wezwanie przez Pocztę Polską, na adres zamieszkania, wskazany przez niego samego Kancelarii Sejmu wtedy, kiedy był posłem. Ponieważ tego wezwania nie odbierał, w oparciu o zaakceptowane zasady przez tę komisję śledczą zawnioskowałem o wsparcie prokuratury w doręczeniu pisma przez policję – mówi nam poseł Szczerba. I wskazuje, że „z dwóch policyjnych notatek, jakie otrzymał, wynika, że pod deklarowanym adresem Mariusz Kamiński nie przebywa. Ustalono drugi lokal, w którym jest widywany. Tu też mimo wielokrotnych prób policji, doręczenie wezwania było niemożliwe”.

Dlaczego jednak wezwanie wysłano dwa miesiąca po decyzji, na osiem dni przed terminem? – W lutym wskazaliśmy ponad 20 świadków. Idziemy po nitce do kłębka. Konsekwentnie. Zeznania byłych szefów wywiadu wskazały na konieczność przesłuchania teraz koordynatora służb. Zawsze stosujemy wyprzedzeniu od kilku do kilkunastu dni. Sekretariat komisji śledczej zwyczajowo ustala telefonicznie dostępność świadka. Ale Mariusz Kamiński unikał jakiegokolwiek kontaktu z komisją, odrzucając rozmowy nawet podczas prób potwierdzenia jego obecności na komisji – twierdzi poseł Szczerba. Ale nie wyjaśnia, co stało na przeszkodzie, by świadka wezwać odpowiednio wcześniej.

Czytaj więcej

Maciej Wąsik w prokuraturze. “Nie przyjąłem do wiadomości zarzutów”

Poczta w razie nieobecności adresata zostawia awizo – pierwsze, później powtórne, dając czas na odbiór przesyłki. Kodeks postępowania karnego, który określa termy wezwania świadków, także dla komisji śledczej mówi jasno: pomiędzy doręczeniem informacji a terminem przesłuchania powinny upłynąć co najmniej trzy dni.

Wezwanie Mariusza Kamińskiego. Pomyłka czy coś więcej?

Kancelaria Sejmu posiada dwa warszawskie adresy Kamińskiego. Jeden to adres zameldowania, drugi korespondencyjny – pod którym mieszka. Okazuje się, że Kancelaria Sejmu skierowała wezwanie na adres zameldowania, a nie zamieszkania. Dlatego Kamiński nie mógł go odebrać – w mieszkaniu pojawia się raz–dwa razy na tydzień, i wtedy zagląda do skrzynki. Dlaczego policja nie była w stanie mu wręczyć wezwania?

– Wieczorem, 17 kwietnia pod domem pana Kamińskiego stał radiowóz. Pan Kamiński, wchodząc do mieszkania, widział go, ale nikt do niego nie podszedł. Nie wiedział i do dziś nie ma takiej pewności, czy był to patrol, który miał mu wręczyć wezwanie – mówi „Rz” mec. Michał Zuchmantowicz, pełnomocnik byłego ministra.

17 kwietnia Mariusz Kamiński przesłał komisji śledczej (wpłynęło o godz. 12.44) pismo informujące o kolizji terminów wezwań i o tym, że o wezwaniu przed komisję dowiedział się z mediów. Poprosił, by komisja wzywała go na posiedzenie w trybie przewidzianym przez przepisy o sejmowej komisji śledczej. – Wysłanie 10 kwietnia pisma na adres, pod którym nikt nie mieszka, nie jest dopełnieniem tych procedur. W przypadku wezwania telefonicznego musi być spełniony warunek sprawy niecierpiącej zwłoki. Tu nie mieliśmy z tym do czynienia – wskazuje mec. Zuchmantowicz.

Mariusz Kamiński w poniedziałek stanie przed komisją wizową

Ostatecznie Kamiński, który wielokrotnie deklarował, że chętnie stanie przed komisją i powie, co służby zrobiły w sprawie nadużyć z wizami, zeznania złoży w poniedziałek. Wezwanie przekazała mu (w czwartek) prokurator, wcielając się w rolę listonosza.

Czytaj więcej

Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej

Poseł Daniel Milewski z PiS, wiceszef „wizowej” komisji, komentuje całe zamieszanie: – Nie ma list świadków z ustaleniem terminów, kiedy zadajemy pytania, przewodniczący Szczerba wyłącza nam mikrofony, wezwania są metodą „huzia na Józia”.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World