Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia

android, praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. konferencja open source day 2024 już 18 kwietnia

Osoba programująca na laptopie z widocznym kodem na ekranie.

Już za kilka dni Warszawa zamieni się w europejskie centrum wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania. Wszystko za sprawą Open Source Day 2024 – 13. edycji konferencji organizowanej przez Linux Polska. Redakcja Android.com.pl objęła te wydarzenie patronatem medialnym.

Spis treści

Podczas wydarzenia zaprezentuje się kilkunastu polskich i zagranicznych prelegentów, którzy opowiedzą o najnowszych trendach w branży, bezpieczeństwie organizacji w dobie intensywnego rozwoju rozwiązań open source oraz nowoczesnych narzędziach i technologiach.

Program tegorocznej edycji Open Source Day został podzielony na 4 ścieżki tematyczne obejmujące zagadnienia z różnych obszarów związanych z otwartym oprogramowaniem: Kontenery i cloud native, DevOps / Security, Data Engineering / Automatyzacja oraz Observability / Monitoring. Na uczestników wydarzenia online czeka łącznie 15 sesji technicznych prowadzonych przez polskich i zagranicznych ekspertów open source oraz 4 sesje keynote. Rejestracja na wydarzenie online jest jeszcze otwarta.

Międzynarodowy start Open Source Day 2024

Konferencję otworzą przedstawiciele Linux Polska – firmy specjalizującej się w technologiach opartych na otwartym kodzie źródłowym. Po wystąpieniu organizatorów na scenie pojawi się dwóch zagranicznych ekspertów. Gerald Pfeifer (SUSE) opowie o współczesnych wyzwaniach organizacji korzystających z rozwiązań chmurowych. Z kolei Marc Linster (EDB) zdradzi tajniki Postgres – najczęściej i najchętniej używanej bazy danych. Paula Grzegorzewska (OpenForum Europe) opowie zaś o europejskiej perspektywie na politykę cyfrową i open source. W dalszej części konferencji uczestnicy będą brali udział w różnych sesjach technicznych w ramach jednej z czterech dostępnych ścieżek tematycznych.

android, praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. konferencja open source day 2024 już 18 kwietnia

Rozmowy o przyszłości open source i praktyczna wiedza

Sesja dotycząca konteneryzacji i cloud native będzie dobrą okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami na rynku open source. Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak w efektywny kosztowo sposób budować środowiska kubernetes na platformach do wirtualizacji, jak wykorzystywać metodologię GitOps do zarządzania skalowaniem aplikacji i infrastruktury. Poznają również rozwiązania alternatywne do wirtualizacji oraz sposoby budowania klastrów Kubernetes z mieszaną architekturą procesorów. W tej sesji swoją wiedzą podzielą się Jarosław Śliwiński (SUSE), Kamil Kwiatkowski (Linux Polska), Przemysław Kuźnicki (Linux Polska) oraz Michał Stryga (IBM).

Ścieżka poświęcona DevOps i bezpieczeństwu będzie się skupiała wokół problemu wykorzystania podejścia GitOps do zarządzania konfiguracją monitoringu oraz wiarygodności oprogramowania open source w biznesie, zagrożeń IT i sposobów na przeciwdziałanie atakom na każdym etapie łańcucha dostarczania oprogramowania. O nowoczesnych rozwiązaniach z tego zakresu opowiedzą Robert Szulist (Aplitt), Jarosław Śliwiński (SUSE), Radosław Klewin (Linux Polska) i Tomasz Dziedzic (Linux Polska).

Podczas sesji dotyczącej Data Engineering i automatyzacji zostaną poruszone tematy masowego przetwarzania równoległego, wydajności i możliwości skalowania baz danych oraz przyszłości konteneryzacji w dojrzałych organizacjach. Przez praktyczne aspekty automatyzacji przeprowadzą uczestników, m.in. Piotr Kołodziej (EDB), Piotr Trębacz – freelancer specjalizujący się w tematyce Cloud Native Devops oraz Maciej Wawrzyniak (Linux Polska).

android, praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. konferencja open source day 2024 już 18 kwietnia

Ostatnia ścieżka będzie skoncentrowana wokół zagadnień observability i monitoringu. Przemysław Malinowski (Linux Polska) opowie o roli analityka danych w walce z oszustwami w branży ubezpieczeniowej. Zalety i funkcje Elastic Cloud Enterprise (ECE) w kontekście realizacji celów organizacji zaprezentują Sławomir Wojciechowski i Sebastian Tarasiuk (Linux Polska). Z kolei Wojciech Ciemski (Security Bez Tabu) omówi w praktyce wyzwania związane z SOC w organizacji.

Open Source Day 2024 – trwają zapisy na wydarzenie online!

Trzynasty Open Source Day odbędzie się 18 kwietnia w hotelu Hilton Warsaw City, w Warszawie. Do wydarzenia dołączyli złoci i srebrni Partnerzy: SUSE, EDB, APLIITT, Elastic, IBM, Zabbix. Poprzednia edycja wydarzenia odbyła się w 2019 roku i przyciągnęła około 2 tysiące uczestników, z czego połowę stanowili widzowie transmisji online. W konferencji organizowanej przez Linux Polska mogą wziąć udział specjaliści działający w obszarze otwartego oprogramowania. Szczegółowa agenda oraz rejestracja na wydarzenie online są dostępne na stronie Open Source Day 2024.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Artykuł Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia pochodzi z serwisu ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World