Ukraina: 20 tys. osób na kursach Sprzeciwu Narodowego; chcą być gotowi na atak Rosjan

ukraina: 20 tys. osób na kursach sprzeciwu narodowego; chcą być gotowi na atak rosjan

szkolenie ukraińskiego ruchu oporu

20 tys. cywilów zakończyło w ubiegłym roku kursy Sprzeciwu Narodowego, zorganizowane przez władze stolicy Ukrainy. Chcą przygotować się do walk partyzanckich, sprawdzić przed pójściem na front, czy umieć obronić się na wypadek ponownej napaści Rosjan na Kijów.

„Wojna z Rosją nie zakończy się szybko, musimy być gotowi na wszystko” – mówią PAP uczestnicy jednego z takich szkoleń. Uczą się na nich obchodzenia z bronią i środkami wybuchowymi, szturmują i bronią ufortyfikowanych pozycji oraz ćwiczą udzielanie pomocy medycznej.

Czołgają się w śniegu między drzewami w gęstym lesie gdzieś w okolicach Kijowa, strzelają z pneumatycznych karabinów, uskakują przed wybuchami ćwiczebnych min i ocierają łzy po eksplozjach granatów dymnych w okopach.

„Działamy w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych. Musimy dać ludziom podstawy, by wiedzieli, jak przetrwać w czasie wojny. Uczestnicy kursów uczą się, jak radzić sobie ze stresem i współpracować w grupie. Uważamy, że takie szkolenia powinien przejść każdy” – wyjaśnia Petro Pantełejew, zastępca szefa kijowskiej administracji miejskiej.

Bezpłatne kursy Sprzeciwu Narodowego prowadzone są przez władze państwowe i samorządowe we wszystkich regionach Ukrainy. W Kijowie trwają one od lipca ubiegłego roku, kiedy na pierwsze ogłoszenie o naborze odpowiedziało 3 tys. osób.

„Bardzo aktywnie uczestniczą w nich studenci, ale tak naprawdę zgłaszają się ludzie w różnym wieku i różnych zawodów. Wszyscy dobrze rozumiemy, że to, jak jesteśmy przygotowani do walki jako cywile, jest ważne także dla żołnierzy na pierwszej linii frontu” – mówi dyrektor Ochrony Municypalnej Kijowa Serhij Czernyszew.

Ogłoszenia o kursach publikowane są w mediach, internecie i rozklejane w środkach transportu miejskiego. Do wyboru są dwie możliwości: intensywny kurs jednodniowy, albo rozszerzony, który trwa pięć dni. Wykładowcami są żołnierze z doświadczeniem bojowym.

Serhij jest studentem jednej z kijowskich uczelni. Zgłosił się na kurs pięciodniowy, do którego namówił kolegów z roku. „Wcześniej czy później wezmą nas do wojska i chcieliśmy wiedzieć, czego możemy oczekiwać. Po tych pięciu dniach wiem jednak, że to, czego tu się nauczyłem, to stanowczo za mało. Zrozumiałem, że aby przetrwać tam, na +linii zero+, musiałbym ćwiczyć z pół roku” – przyznaje po wykonaniu ostatniego zadania kursu.

„To prawda, nie przygotujemy się tutaj do prawdziwych starć na froncie, ale dostaliśmy podstawy i nauczyliśmy się, jak udzielać pomocy medycznej. To ważne w Kijowie, który jest dosyć często pod rosyjskimi ostrzałami rakietowymi” – dodaje stojący obok kolega.

Po zakończeniu kursu jego organizatorzy wręczają uczestnikom certyfikaty. „Do niczego one nie upoważniają, ale mam satysfakcję, że ukończyłam to szkolenie, nauczyłam się strzelania, wiem, jak obchodzić się z bronią i jak pomagać rannym. To dla mnie ważne” – wyznaje 41-letnia Ołena.

„Przychodząc na ten kurs chciałam zrozumieć, jakie są moje możliwości fizyczne. Chciałam też dowiedzieć się, co może mnie czekać, kiedy dostanę wezwanie do wojska. Liczę się z tym, bo ta wojna jeszcze potrwa i wszyscy musimy dołożyć się do zwycięstwa” – mówi w rozmowie z PAP.

23-letnia studentka, która przedstawia się pseudonimem “Alaska”, na pięciodniowy kurs zdecydowała się w tajemnicy przed mamą. „Jest w Polsce i nie chcę jej martwić” – wyjawia.

W przyszłości chce konstruować drony, dlatego – tłumaczy – musiała poznać środowisko, w którym są one wykorzystywane. „Chciałam wiedzieć, jak odbywa się szturm, jak wygląda obrona i ewakuacja, żeby mieć pojęcie, w których punktach można wykorzystywać technologie” – opowiada.

„Wszystkiego tego się dowiedziałam. Nauczyłam się też, jak udzielać pomocy przy krwotoku. Jest na to 30 sekund. Przy ostrzałach Kijowa ta wiedza może przydać się każdemu. Nauczyłam posługiwać się bronią i teraz wiem, że mogę być przydatna jeśli zajdzie taka potrzeba” – zapewnia młoda kobieta.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Wideo dostępne na: https://www.pap.pl/aktualnosci/trwaja-szkolenia-cywilnego-ruchu-oporu-nasze-wideo

jjk/ mal/

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World