Iskandery jeszcze groźniejsze? Rosjanie już nad tym pracują

iskandery jeszcze groźniejsze? rosjanie już nad tym pracują

System Iskander

Rosjanie modyfikują systemy rakietowe Iskander, korzystając z doświadczeń zdobytych podczas wojny na Ukrainie, jak informuje Defence Blog. Ulepszenia dotyczą głównie pocisków balistycznych 9M723 wykorzystywanych w systemie Iskander-M, których zasięg wynosi około 500 km. Zmiany mają na celu umożliwienie przeprowadzania jeszcze bardziej efektywnych ataków na Ukrainę.

Takie wnioski wyciągnięto na podstawie analiz pozostałości pocisków Iskander, które w ostatnim czasie spadły na Ukrainę. Eksperci zauważyli, że w pociskach zmieniono wabiki, mające za zadanie odwracanie uwagi ukraińskich systemów obrony powietrznej poprzez emisję fałszywych sygnałów radiowych.

Rosjanie ulepszają Iskandery

Jak wyjaśnia Defence Blog, “wabiki te zastąpiono dodatkowymi odbiornikami odpornymi na sygnał satelitarny, podobnymi do tych stosowanych w bombach szybujących i irańskich dronach-kamikadze Shahed”. Według serwisu zmiany wskazują, że rosyjscy inżynierowie przedkładają zwiększenie odporności i celności Iskanderów nad użycie wabików.

Iskander, czyli lądowy pocisk balistyczny to broń przeznaczona do wykonywania ataków na ważne cele wojskowe np. lotniska, centra dowodzenia, czy węzły łączności, a także na cele cywilne typu elektrownie. Rosjanie regularnie wystrzeliwują je w kierunku Ukrainy, gdzie potrafią wyrządzić poważne szkody. Wspomniany system Iskander-M korzysta z pocisków balistycznych o masie od 3800 do 4020 kg (w zależności od przenoszonego ładunku). Są to pociski o długości ponad 7 metrów i średnicy blisko metra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ze względu na dużą prędkość (dla wersji pocisków Iskander-M jest to nawet 6-7 Mach) i trajektorie lotu Iskandery są trudne do zestrzelenia przez obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową przeciwnika. Co więcej, nawet po zestrzeleniu pocisku nie przestaje on być zagrożeniem, ponieważ powstają liczne odłamki, które wciąż są niebezpieczne dla życia i zdrowia potencjalnych ofiar. Dlatego też pocisk balistyczny powinien być zestrzelony poza gęsto zaludnionym, miejskim obszarem.

Zobacz także:

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World