Grafen znów budzi wielkie nadzieje. Przełomowe odkrycie

grafen znów budzi wielkie nadzieje. przełomowe odkrycie

Grafen znów budzi wielkie nadzieje. Przełomowe odkrycie

Świat fizyki kwantowej szykuje się na rewolucję. Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze dokonali przełomowego odkrycia, obserwując zachowanie elektronów w dwuwarstwowym grafenie niczym cząstek światła. To zjawisko może zwiastować nową erę miniaturowych, energooszczędnych tranzystorów otwierając drzwi do niewyobrażalnych dotąd możliwości technologicznych.

Międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez Uniwersytet w Getyndze po raz pierwszy wykazał eksperymentalnie, że elektrony w dwuwarstwowym grafenie poruszają się jak cząstki bez masy, tak samo jak porusza się światło.

Naukowcom udało się także wykazać, że energię elektryczną można w tej strukturze włączać i wyłączać, co stwarza potencjał do opracowania nowych energooszczędnych nanotranzystorów. W badania zaangażowane były także Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA i Narodowy Instytut Nauki o Materiałach (NIMS) w Japonii. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.

Miniaturyzacja dopiero przed nami

W normalnych warunkach elektrony poruszające się w przewodniku napotykają opór, tracąc energię. W dwuwarstwowym grafenie elektrony w pewnych warunkach mogą jednak poruszać się bez oporu, niczym fotony w próżni.

Odkrycie to może zrewolucjonizować elektronikę. Wyobraź sobie tranzystory wielkości kilku atomów, działające z prędkością światła i niemal bez zużycia energii. To właśnie obiecuje nam dwuwarstwowy grafen, otwierając drzwi do miniaturyzacji elektroniki na niespotykaną dotąd skalę.

Dwie warstwy grafenu łączą w sobie to, co najlepsze

Odkryty w 2004 r. grafen składa się z pojedynczej warstwy atomów węgla. Wśród wielu niezwykłych właściwości grafen znany jest z wyjątkowo wysokiej przewodności elektrycznej, która wynika z dużej i stałej prędkości elektronów poruszających się w tym materiale. Ta właściwość sprawiła, że ​​naukowcy marzą o wykorzystaniu grafenu do produkcji znacznie szybszych i bardziej energooszczędnych tranzystorów.

Więcej o grafenie przeczytasz na Spider`s Web:

Działająca ciepłoodporna odzież z grafenu. Brzmi jak sposób na upały Grafen to tylko smutna puenta. Oto inne wynalazki, których nie wykorzystała polska nauka Fizycy mówią, że mamy pecha, przebywając w niewłaściwej rzeczywistości. Na szczęście istnieje alternatywna

Tu jednak pojawiał się problem I to spory. Aby nadać się na tranzystor, materiał do jego produkcji musi być kontrolowany w taki sposób, aby energię elektryczną można było włączać i wyłączać niczym włącznikiem światła. Grafen doskonale przewodzi prąd, ale nie nadawał się w ogóle na izolator.

Zespół z Uniwersytetu w Getyndze odkrył teraz, że dwie warstwy grafenu łączą w sobie to, co najlepsze z obu światów: strukturę, która wspiera zdumiewająco szybki ruch elektronów, poruszających się tak, jakby nie miały masy oraz umożliwia przełączanie przepływu energii elektrycznej.

Naukowcy wykazali, że stan ten można osiągnąć poprzez przyłożenie pola elektrycznego działającego prostopadle do materiału, dzięki czemu dwuwarstwowy grafen będzie izolował. Tę właściwość przewidywano już teoretycznie w 2009 r., ale zanim można było ją wykazać eksperymentalnie, potrzeba było znacznie lepszej jakości próbek, w tym materiałów dostarczonych przez NIMS, oraz ścisłej współpracy teoretycznej z MIT.

Eksperyment blisko zera absolutnego

Chociaż eksperymenty przeprowadzono w temperaturach kriogenicznych – blisko 273 stopni Celsjusza poniżej zera, a nie w temperaturze pokojowej. Zdaniem naukowców pokazują one potencjał dwuwarstwowego grafenu w produkcji wysoce wydajnych tranzystorów.

Choć odkrycie jest przełomowe, droga do praktycznego zastosowania dwuwarstwowego grafenu w elektronice jest jeszcze długa. Wymaga dopracowania metod produkcji i kontroli tego wyjątkowego materiału. Potencjał jest jednak ogromny, a naukowcy na całym świecie z niecierpliwością śledzą postępy w tej dziedzinie.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World