Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego? Tak przewiduje nowelizacja ustawy. Zmiany w przepisach od roku szkolnego 2024/2025

Egzamin ósmoklasisty to ważny egzamin podsumowujący zdobytą wiedzę ze szkoły podstawowej. Zdają go również uczniowie, którzy przybyli do Polski z Ukrainy. Od roku szkolnego 2024/2025 uczniowie, którzy w wyniku działań wojennych prowadzonych na Ukrainie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., będą mogli nie podchodzić do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego? tak przewiduje nowelizacja ustawy. zmiany w przepisach od roku szkolnego 2024/2025

Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego? Tak przewiduje nowelizacja ustawy. Zmiany w przepisach od roku szkolnego 2024/2025

Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy ma zostać zmieniona. Proponowane zmiany dotyczą również egzaminu ósmoklasisty, a dokładniej wprowadzenia możliwości nieprzystępowania do egzaminu z języka polskiego przez uczniów będących uchodźcami z Ukrainy. Zaproponowano, by uczniowie przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie Ukrainy, w roku szkolnym 2024/2025 zdawali egzamin ósmoklasisty wyłącznie z matematyki i języka obcego nowożytnego. Ustawodawcy zwrócili uwagę na problem z nauczeniem się języka polskiego na poziomie pozwalającym zdać egzamin ósmoklasisty w tak krótkim czasie.

Przeczytaj też: Wielkie zmiany w szkołach od września. Dzieci ukraińskie zostaną objęte obowiązkiem szkolnym już we wrześniu 2024 >>>

Chętni mogą podejść do egzaminu z języka polskiego

Według projektu ustawy chętni będą mogli podejść do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2024/2025. Wówczas w deklaracji należy poinformować o chęci przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Deklarację tę można zmienić nie później niż 3 miesiące przed terminem egzaminu ósmoklasisty poprzez pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

W przypadku ucznia lub słuchacza, który nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, w miejscu przeznaczonym na wpisanie wyniku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, wpisuje się odpowiednio „nie przystępował” albo „nie przystępowała”.

Inne przeliczanie punktów rekrutacyjnych

Jeżeli uczniowie nie przystępowali do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego ich punkty rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych będą liczone inaczej.

Wówczas przeliczana będzie ocena z języka polskiego uwzględniona na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. To sposób wykorzystywany do obliczania punktów uczniów zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty w związku ze szczególnym przypadkiem losowym lub zdrowotnym (Rozporządzenie MEiN z dn. 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów).

  • za ocenę celującą – przyznaje się 35 punktów;
  • za ocenę bardzo dobrą – przyznaje się 30 punktów;
  • za ocenę dobrą – przyznaje się 25 punktów;
  • za ocenę dostateczną – przyznaje się 15 punktów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World