Coś niedobrego dzieje się z energią jądrową w Europie. Tak źle nie było od 30 lat

coś niedobrego dzieje się z energią jądrową w europie. tak źle nie było od 30 lat

elektrownia jądrowa

Wydaje się, że energia jądrowa to przyszłość energetyki. Jak się jednak okazuje, energii z tego źródła nie przybywa. Jest wręcz odwrotnie. Przynajmniej w Europie.

Według danych Eurostatu, w 2022 r. 13 krajów Unii Europejskiej, które mają elektrownie jądrowe, wytworzyło 609 255 gigawatogodzin (GWh) energii jądrowej. To o 16,7 proc. mniej w porównaniu z 2021 r., kiedy to produkcja wyniosła 731 885 GWh. Jest to najniższy poziom odnotowany w okresie od 1990 r., czyli pierwszego roku, dla którego dostępne są porównywalne dane dla wszystkich krajów UE.

Co jest przyczyną tak znacznego spadku? Głównym czynnikiem były liczne konserwacje i naprawy reaktorów we Francji, największego unijnego producenta energii jądrowej. W 2022 r. francuskie elektrownie jądrowe wyprodukowały o 84 630 GWh mniej energii elektrycznej niż w 2021 r., co oznacza spadek o 22 proc.

Poza remontami starzejących się francuskich reaktorów, do spadku mocy produkcyjnej dodać trzeba jeszcze wycofanie z produkcji reaktorów w Niemczech i Belgii. Niemcy trwale wyłączyły trzy swoje reaktory w ostatnim dniu 2021 r., zmniejszając o połowę produkcję energii jądrowej (z 69 130 GWh w 2021 r. do 34 709 GWh w 2022 r.). Reaktor w Belgii wyłączony został we wrześniu 2022 r.

W tym czasie do ogólnej floty działających elektrowni atomowych dołączył tylko jeden nowy reaktor w Finlandii. Na koniec 2022 r. w UE działały 103 reaktory jądrowe w porównaniu do 106 na koniec 2021 r.

Udział energii jądrowej w miksie energetycznym UE

Mimo tak znacznego spadku produkcji europejskie elektrownie jądrowe odpowiadają za ponad jedną piątą (21,8 proc.) całkowitej produkcji energii elektrycznej w UE. Jest to drugie najważniejsze źródło energii po odnawialnych (38,5 proc.), a przed węglem (15,3 proc.), gazem (14,6 proc.) i ropą (4,6 proc.).

Wśród krajów UE, które mają elektrownie jądrowe, największy udział energii jądrowej w całej produkcji energii elektrycznej ma Francja (62,8 proc.), a następnie Słowacja (59,9 proc.), Szwecja (40,3 proc.), Belgia (39,4 proc.), Węgry (37,8 proc.), Finlandia (33,7 proc.), Bułgaria (32,6 proc.), Słowenia (32,5 proc.), Czechy (31,9 proc.), Rumunia (17,6 proc.), Hiszpania (12,2 proc.), Holandia (3,4 proc.) i Niemcy (6 proc.).

Więcej ważnych informacji o energii jądrowej znajdziesz na Spider`s Web:

Polacy żądają elektrowni jądrowej. Ma powstać i już, nawet w naszej okolicy Zarządzałem elektrownią jądrową w przeglądarce. To prostsze niż obsługa pralki Jest decyzja w sprawie drugiej polskiej elektrowni jądrowej. Wiemy, gdzie powstanie

Perspektywy na przyszłość

Jak będzie wyglądać rola energii jądrowej w UE w nadchodzących latach? To zależy od wielu czynników, takich jak polityka energetyczna i klimatyczna, koszty i konkurencyjność, opinia publiczna i bezpieczeństwo.

Unia Europejska ma ambitny cel zredukowania emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Energia jądrowa może być postrzegana jako jeden ze sposobów na realizację tych celów, ponieważ nie emituje dwutlenku węgla podczas produkcji energii elektrycznej. Jednak energia jądrowa wiąże się również z wieloma wyzwaniami, takimi jak wysokie koszty budowy i utrzymania elektrowni, ryzyko awarii i zagrożeń terrorystycznych, problem odpadów promieniotwórczych i brak społecznego poparcia.

Decyzja o udziale energii jądrowej w miksie energetycznym należy do państw członkowskich, które mają różne podejścia do tego tematu. Niektóre kraje, takie jak Francja, Węgry, Polska czy Czechy, planują rozwijać lub wprowadzać energię jądrową jako część swojej strategii energetycznej. Inne kraje, np. Niemcy, Belgia czy Hiszpania, postanowiły stopniowo wycofywać się z energii jądrowej i zastępować ją innymi źródłami, głównie odnawialnymi. Jeszcze inne kraje, takie jak Dania, Grecja czy Austria, nie mają i nie zamierzają mieć elektrowni jądrowych na swoim terytorium.

Energia jądrowa jest i w przewidywalnej przyszłości pozostanie ważnym elementem koszyka energetycznego Europy. Jednak jej znaczenie i rola będą się zmieniać w zależności od sytuacji w poszczególnych krajach i regionach.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World