Egzamin ósmoklasisty za miesiąc. "Wykuć pisanie zaproszenia, na matematyce dobrze rozplanować czas"

Egzamin ósmoklasisty za miesiąc. “Wykuć pisanie zaproszenia, na matematyce dobrze rozplanować czas”

Za miesiąc uczniowie z ostatnich klas szkół podstawowych przystąpią do egzaminu ósmoklasisty 2024. Na portalu RadioZET.pl po każdej części pokażemy propozycje odpowiedzi i omówienie arkuszy. Na matematyce kluczem może okazać się dobre rozplanowanie czasu, na angielskim wyćwiczenie formy zadań, a z polskiego? Wykucie zasad pisania zaproszenia, ogłoszenia i streszczenia. Co jeszcze nauczyciele radzą powtórzyć ósmoklasistom?

w 2024 roku uczniowie napiszą w połowie maja. Składa się on z trzech części. Najpierw 14 maja uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Został do niego niecały miesiąc. – To mało czasu, żeby przygotować się w pełni do egzaminu i nabyć nowe umiejętności – przyznaje Bartłomiej Rosiak, polonista w SP nr 182 w Łodzi. To nie znaczy, że wszystko stracone.

Uczniom przy powtórkach poleca przede wszystkim zwrócić uwagę na cechy rodzajów literackich lektur tak, żeby potrafili je rozpoznawać, porównywać, poszukiwać wspólnych motywów, kontrastów między tekstami. – Egzamin ósmoklasisty z mojego punktu widzenia jest o tyle dobry, a z punktu widzenia uczniów o tyle trudny, że wymaga porównywania, analizowania, syntezowania informacji. Rzadko są pytania o coś wprost – tłumaczy.

Egzamin ósmoklasisty z polskiego. Którą lekturę powtórzyć?

Tych, którzy mają pewne zaległości, zachęca do rozwijania sprytu egzaminacyjnego, czyli nauki rozwiązywania zadania niekoniecznie w oparciu o twardą wiedzę, ale o szczegółowe analizowanie poleceń. – Warto też wykuć na blachę zasady pisania zaproszenia, ogłoszenia i streszczeń, bo to jest zawsze – przypomina polonista. Z lektur jego zdaniem ósmoklasiści powinni przede wszystkim powtórzyć „Kamienie na szaniec”, bo tam znajdą wiele motywów, np. przyjaźni, rodziny, miłości, patriotyzmu, marzeń. Mogą potem wykorzystać je w wypracowaniu.

Przypomnijmy, że rok temu młodzież miała do napisania rozprawkę na temat, czy to jakimi jesteśmy ludźmi zależy od nas samych, lub opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury. Z czym młodzież przy pisaniu egzaminu z polskiego najczęściej ma problemy? – Z gramatyką – odpowiada Rosiak. – To przekłada się na jakość pisanych wypracowań, na poprawność językową, interpunkcyjną. Dlatego koniecznie po napisaniu wypracowania trzeba je przeczytać w całości. Można znaleźć wtedy sporo błędów – mówi.

Redakcja poleca

Polonista dla portalu RadioZET.pl w dniu egzaminu po godz. 13, gdy

opublikuje oficjalne arkusze, przedstawi propozycje rozwiązań i omówi arkusze na żywo.Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Najpierw proste zadania

Na naszym portalu przedstawimy również nieoficjalne rozwiązania zadań z matematyki. Odpowiedzi i omówienie tego egzaminu przygotuje dla nas żywo Wiesław Włodarski, matematyk, Nauczyciel Roku 2007. Do tego przedmiotu uczniowie podejdą 15 maja. Tej części zazwyczaj obawiają się najbardziej.

– Największym problemem jest rozplanowanie sobie czasu – tłumaczy Włodarski. Dlatego radzi ósmoklasistom, by przyjęli dobrą strategię rozwiązywania egzaminacyjnego arkusza. – Najpierw trzeba podejść do zadań, które potrafimy rozwiązać i jesteśmy je w stanie szybko zrobić. Dopiero później zabieramy się za te trudniejsze ćwiczenia, z którymi możemy mieć problem. To pomoże uniknąć nam sytuacji, w której moglibyśmy rozwiązać proste zadania i zdobyć za nie punkty, ale nie zdążyliśmy ich zrobić z powodu braku czasu – tłumaczy.

Przyznaje, że na miesiąc przed egzaminem trudno będzie nauczyć się czegoś nowego, ale w nadrobieniu braków pomoże na pewno rozwiązanie kilkudziesięciu arkuszy. Uczniowie na matematyce zazwyczaj najgorzej radzą sobie z geometrią i zadaniami tekstowymi z dłuższymi poleceniami. Dlatego przy powtórkach warto na to przede wszystkim zwrócić uwagę.

Redakcja poleca

Ostatniego dnia, 16 maja, uczniowie przystąpią do egzaminu z języka obcego. Zdecydowana większość wybiera angielski i z tym przedmiotem ósmoklasiści radzą sobie zazwyczaj najlepiej. – Młodzież ma duży dostęp do materiałów w języku angielskim, np. w mediach społecznościowych, na youtube, więc jest osłuchana z językiem – mówi Małgorzata Łukasiewicz, anglistka, wicedyrektorka VI LO w Lublinie. Nauczycielka w dniu egzaminu również przedstawi propozycje rozwiązań, które opublikujemy na portalu RadioZET.pl.

Tym, którzy czują się niepewnie przed egzaminem, przez ostatni miesiąc anglistka radzi przede wszystkim ćwiczenie arkuszy. – Forma egzaminu też jest ważna, trzeba oswoić się z kształtem poszczególnych zadań – mówi.Zauważyła, że jeśli już jakieś problemy się pojawiają, to najczęściej z rozumieniem tekstu słuchanego, a konkretnie ze zrozumieniem całego kontekstu i rozwiązaniem zadań na tej podstawie.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Kiedy wyniki?

Do egzaminu ósmoklasisty 2024 z języka polskiego młodzież przystąpi we wtorek, 14 maja, o godz. 9. Na napisanie tej części CKE przewidziała 120 minut. Ósmoklasiści najpierw muszą odpowiedzieć na pytania, otwarte bądź zamknięte, odnoszące się do podanego tekstu. Kolejne zadania dotyczącą gramatyki i języka. Na końcu trzeba napisać wypracowanie na co najmniej 200 wyrazów z odniesieniem do wybranej lektury.

W środę, 15 maja, również o godz. 9 uczniowie zmierzą się z matematyką. Egzamin potrwa 100 minut. Arkusz składa się z 19 zadań otwartych i zamkniętych. Na napisanie testu z języka obcego (czwartek, 16 maja) ósmoklasiści będą mieć 90 minut. Arkusz składa się z zadań sprawdzających umiejętności czytania, słuchania i pisania.

Dla tych, którzy z przyczyn losowych nie dotrą na majowe egzaminy, przewidziano dodatkowy termin – od 10 do 12 czerwca. Wyniki poznamy 3 lipca. Punkty z testów brane są pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia. Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, trzeba jednak do niego podejść, żeby skończyć szkołę podstawową.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World