Egzamin ósmoklasisty. Nauczyciele spodziewają się słabszych wyników. Powodów jest kilka

egzamin ósmoklasisty. nauczyciele spodziewają się słabszych wyników. powodów jest kilka

Egzamin ósmoklasisty. Nauczyciele spodziewają się słabszych wyników. Powodów jest kilka

– Egzamin ósmoklasisty w tym roku może wypaść wyjątkowo słabo. Nie ma co się spodziewać wysokich wyników – przewidują nauczyciele. Podając główne powody takiej sytuacji, cofają się do reformy obniżającej wiek szkolny z siedmiu do sześciu lat.

W połowie maja uczniowie kończący podstawówki podejdą do

2024. Ostatnie przygotowania i powtórki materiału w klasach zmierzają ku końcowi. Mimo wszystko już teraz obawiają się o rezultaty.

– Nie ma co się spodziewać wysokich wyników – mówi wprost Aneta Tołoczko-Hordyj, dyrektorka SP nr 28 w Warszawie. Mówiąc wysokich, wcale nie ma na myśli 100 proc. osiągnięć, najwyższych w kraju. Podobne opinie o obecnym roczniku ósmoklasistów Tołoczko-Hordyj słyszy od sąsiednich

.Egzamin ósmoklasisty wypadnie gorzej niż zwykle?

Powodów tego jest kilka. Przede wszystkim zdaniem dyrektorki warszawskiej podstawówki trzeba cofnąć się do reformy obniżającej wiek szkolny z siedmiu do sześciu lat (reformę szybko wycofano). Egzamin ósmoklasisty w tym roku napiszą dzieci, które zostały wówczas odroczone przez rodziców. To znaczy mimo możliwości i zmian w prawie nie poszły do szkoły jako sześciolatki tylko rok później – w wieku siedmiu lat. Podstawą do tego były opinie z poradni pedagogiczno-psychologicznych stwierdzające, że dziecko nie powinno jeszcze zaczynać nauki w podstawówce.

Redakcja poleca

– Większość dzieci jest dysfunkcjami, znaczna większość rocznika ma trudności w nauce – opowiada Tołoczko-Hordyj. Z jednej strony opinie z poradni były niewątpliwie potrzebne. Z drugiej strony nauczyciele nieraz widzą, że dzieci czują się przez to zwolnione z obowiązku nauki czy wykonywania różnych ćwiczeń. Zamiast pracować więcej – pracują mniej i ewentualne braki zamiast zmniejszać się, zwiększają się.

Warto dodać, że w ogóle z roku na rok

. W jednej klasie uczy się nawet kilkoro takich uczniów. Niektórzy wręcz mówią o epidemii „dys”.Egzamin ósmoklasisty próbny. 

Podobne przewidywania co do tegorocznych wyników ma Małgorzata Katarzyńska, nauczycielka matematyki w SP nr 26 w Łodzi. – Coraz trudniej wzbudzić ciekawość u uczniów, chęć rozwoju. Zwłaszcza jeśli chodzi o matematykę – obserwuje. Szkoła kilka dni temu przeprowadziła ostatnie próbne egzaminy ósmoklasisty. Ostateczne wyniki matematycy mają przekazać po Wielkanocy, ale już widzą, że za wiele do sprawdzania nie będą mieli.

– Uczniowie często nawet nie zaczynają rozwiązywać zadań otwartych. Jeśli polecenie jest zbyt długie, nie czytają go, pomijają – opowiada Małgorzata Katarzyńska. – A czasem wystarczy wypisać dane, napisać odpowiedni wzór i można dostać chociaż część punktów – dodaje. Nauczyciele po poznaniu ostatecznych wyników próbnych testów nie wykluczają rozmów z uczniami i spotkań z ich rodzicami, by pomogli zmobilizować dzieci na ostatniej prostej do nauki.

– średnio otrzymali z tej części testu 53 proc. punktów. Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 66 proc. punktów. Identyczny średni wynik młodzież otrzymała z angielskiego, czyli 66 proc. Jako język obcy na egzaminie ósmoklasiści zaraz po angielskim najczęściej wskazywali niemiecki. Ten przedmiot zdali na poziomie 53 proc. O wiele lepiej wypadł francuski (82 proc.), hiszpański (69 proc.) i włoski (69 proc.). Z rosyjskiego uczniowie otrzymali średnio 68 proc. Do tych języków podchodziły jednak o wiele mniejsze grupy ósmoklasistów niż do angielskiego.Egzamin ósmoklasisty 2024 już za półtora miesiąca

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku uczniowie napiszą w dniach 14-16 maja. Najpierw zmierzą się z językiem polskim, następnie z matematyką, ostatni dzień przewidziano na język obcy. Dla tych, którzy z przyczyn losowych nie dotrą na majowe egzaminy, przewidziano dodatkowy termin – od 10 do 12 czerwca.

Od roku szkolnego 2021/2022 miała dojść jeszcze czwarta część egzaminu, a w jej ramach do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. W związku z pandemią i lekcjami zdalnymi ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek zdecydował, że wprowadzenie dodatkowego egzaminu przesunie o rok lub dwa. Potem

odroczyło bezterminowo czwartą część sprawdzianu. . Na razie tak się jednak nie stało.

Wyniki tegorocznego egzaminu poznamy 3 lipca. Punkty z testów brane są pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Egzaminu nie można nie zdać, trzeba jednak do niego podejść.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World