Dostałeś podejrzanego SMS-a lub maila? Usunięcie wiadomości to za mało

Ponad połowa Polaków była celem ataku phishingowego, a jedna trzecia nie potrafi odróżnić prawdziwego SMS-a od tego spreparowanego przez oszustów. Eksperci biją na alarm.

Z raportu “Bezpieczeństwo cyfrowe Polaków” przygotowanego przez SMSAPI wynika, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy blisko 54 procent dorosłych Polaków otrzymało podejrzane wiadomości od oszustów podszywających się pod firmy kurierskie, banki czy urzędy skarbowe. Kolejnych 12 proc. osób nie ma pewności, czy takie wiadomości dostało. Eksperci uważają, że skala problemu jest jeszcze większa niż wynikałoby to z deklaracji przebadanych osób.

Zobacz wideo iPhone’a i MacBooka zna każdy. Ale są takie sprzęty, o których Apple nie chce pamiętać [TOPtech]

Interesujące jest, że jedynie połowa badanych potwierdza, że zdarzyło się im się otrzymać podejrzane treści. Trudno sobie wyobrazić, że aktywny użytkownik sieci nie dostaje w ogóle tego typu wiadomości, np. w efekcie prób wyłudzenia danych, jako zachętę do klikania w niebezpieczne linki

– wyjaśnia Leszek Tasiemski, Vice President of Product Management w WithSecure. – Paradoksalnie może to oznaczać, że dla części badanych, tego typu treści są już na tyle powszechne, że stały się częścią szumu informacyjnego, więc nawet nie zwracają na nie uwagi – dodaje ekspert.

dostałeś podejrzanego sms-a lub maila? usunięcie wiadomości to za mało

Żródła wiedzy o cyberzagrożeniach

Żródła wiedzy o cyberzagrożeniach SMSAPI

Z raportu SMSAPI wynika również, że Polakom wciąż brakuje świadomości i wiedzy na temat zagrożeń w sieci. Co zaskakujące, ponad 46 procent badanych nie wie, czym jest phishing, a 30 procent osób nie potrafi odróżnić prawdziwych wiadomości od tych spreparowanych przez oszustów.

Dostałeś podejrzaną wiadomość? Jej usunięcie to za mało

Gdy otrzymamy podejrzaną wiadomość, pod żadnym pozorem nie powinniśmy klikać w umieszczone w niej linki. Takiego SMS-a czy też e-mail najlepiej usunąć, ale wcześniej warto zgłosić treść odpowiednim instytucjom.

Zespół CERT Polska już jakiś czas temu uruchomił numer 8080, pod który można przesyłać podejrzane SMS-y. Z kolei inne próby phishingu (np. za pośrednictwem e-maila czy komunikatorów internetowych) możemy zgłaszać na stronie incydent.cert.pl.

Gdy zgłosimy i usuniemy niebezpieczną wiadomość, warto jeszcze poinformować o tym osoby z naszego otoczenia. Jak pokazało nasze badanie, dla ponad połowy respondentów to właśnie rodzina i znajomi są źródłem wiedzy na temat tego typu zagrożeń

– tłumaczy Maja Wiśniewska-Hardek, Head of Marketing w SMSAPI. – O próbach podszywania się pod instytucje, powszechnie darzone zaufaniem – jak bank, poczta, dostawca energii – warto szczególnie informować osoby starsze, które często są mniej świadome cyfrowych wyłudzeń – dodaje ekspertka.

dostałeś podejrzanego sms-a lub maila? usunięcie wiadomości to za mało

Źródło wiedzy o cyberzagrożeniach

Źródło wiedzy o cyberzagrożeniach SMSAPI

Phishing wciąż zbiera żniwo. Jak nie dać się oszukać?

Phishing to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się pod znaną osobę, firmę, organizację czy instytucję. Celem oszustów jest zdobycie zaufania potencjalnej ofiary i zmuszenie jej np. do podania swoich danych osobowych, hasła do konta lub numeru karty kredytowej.

Kampanie phishingowe zazwyczaj mają charakter masowy. Oszuści rozsyłają identyczne wiadomości mailowe lub SMS-y do tysięcy osób, licząc na to, że przynajmniej mała część z nich czeka akurat na przesyłkę ze sklepu internetowego lub korzysta z banku, pod który właśnie próbują się podszyć.

Jak zatem chronić się przed phishingiem? Przede wszystkim należy korzystać z sieci z głową. Zanim klikniemy jakikolwiek link otrzymany mailem lub SMS-em, lepiej upewnić się, do jakiej strony faktycznie prowadzi. Spreparowana witryna zazwyczaj osadzona jest w zagranicznej domenie lub jej adres różni się od adresu oryginalnej strony banku, lub serwisu internetowego.

Co jednak w sytuacji, gdy, przez nieuwagę, daliśmy się już złowić w sidła phishingu? Należy natychmiast skontaktować się z bankiem i zażądać blokady rachunku. Jeśli zareagujemy szybko, istnieje duża szansa, że uprzedzimy działania przestępców.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World