Donald Trump mydli oczy Amerykanom. Media mu odpowiadają: kraje bałtyckie na całego szykują się do wojny

donald trump mydli oczy amerykanom. media mu odpowiadają: kraje bałtyckie na całego szykują się do wojny

Donald Trump

Trump kontynuuje swoją tyradę przeciwko członkom NATO, o których mówi, że nie płacą swojej “sprawiedliwej części”. Amerykański Business Insider zwraca jednak uwagę, że ponieważ wojna Rosji w Ukrainie zagraża NATO, kraje bałtyckie inwestują w obronę bardziej niż kiedykolwiek. Wysiłki te obejmują zwiększone wydatki, zakup nowej broni i przywrócenie poboru do wojska.

Były prezydent Donald Trump od dawna wyrażał swoje zjadliwe opinie na temat NATO, często sugerując, że niektórzy europejscy członkowie nie płacą swojej “sprawiedliwej części” i wykorzystują USA. Jednak, w miarę jak krwawa wojna Rosji w Ukrainie wkracza w trzeci rok, a zagrożenie dla krajów NATO, zwłaszcza tych położonych przy granicach Rosji, rośnie, kraje bałtyckie inwestują w swoją obronę bardziej niż kiedykolwiek — zauważa Chris Panella z amerykańskiego Business Insider. I opisuje Amerykanom, co naprawdę dzieje się w Europie.

Zobacz także: Witamy w nowym średniowieczu. Słynny myśliciel mówi, jak ma wyglądać porządek świata w 2100 r.

Podczas wydarzenia w Hudson Institute w Waszyngtonie, na kilka dni przed 20. rocznicą wstąpienia ich krajów do NATO, ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii wyjaśnili powagę obecnej wojny na Ukrainie i to, co może ona oznaczać dla przyszłej rosyjskiej agresji, zwłaszcza wobec członków NATO.

— Nie mamy innych opcji poza wspieraniem Ukrainy i zapewnieniem jej zwycięstwa — powiedział estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna, podkreślając, że NATO i Zachód “słono zapłacą”, jeśli Rosja wygra i rozszerzy swoje ambicje na podbój innych sąsiadów.

Eksperci i urzędnicy od dawna sugerują, że gdyby Rosji udało się pokonać Ukrainę, prezydent Władimir Putin poczułby się ośmielony do kontynuowania podboju, który mógłby nawet obejmować inwazję na członków NATO, wywołując wojnę na pełną skalę między uzbrojonymi w broń nuklearną przeciwnikami.

Podczas rozmowy trzej ministrowie odnieśli się również do chwiejnego zaangażowania USA we wspieranie Ukrainy, jako że ostatni pakiet pomocowy utknął w kongresowym zawieszeniu. Wiele krajów, w tym Chiny, obserwuje, co stanie się pod koniec wojny, powiedział Tsahkna. Dodał: — Myślę, że [USA — red.] również muszą się obudzić, pokazując większe przywództwo i dostrzec, że Europa robi teraz więcej.

Rozmowa odbyła się tuż po ostatnim ataku Trumpa na członków NATO, którzy jego zdaniem nie płacą swojej “sprawiedliwej części”. W zeszłym tygodniu były prezydent powiedział, że utrzymałby USA w NATO, gdyby kraje europejskie płaciły i “grały uczciwie”. Stany Zjednoczone, jak twierdzi Trump, “płaciły 90 proc. NATO” i że bez ich udziało NATO “dosłownie nie istnieje”.

— To ważniejsze dla [krajów europejskich] niż dla nas. Mamy ocean między nami i pewne problemy — mówi Trump. —Wykorzystują nas w handlu — dodaje.

Sojusz NATO korzysta z ogromnego arsenału nuklearnego Stanów Zjednoczonych i ok. 100 tys. amerykańskich żołnierzy w Europie. Sojusz ustanowił wytyczne, zgodnie z którymi każde państwo musi wydawać co najmniej 2 proc. swojego PKB na wojsko; oczekuje się, że 18 z 32 państw członkowskich osiągnie ten cel w tym roku.

To nie pierwszy raz, gdy Trump narzeka na zaangażowanie USA w NATO lub wysuwa błędne twierdzenia na temat sojuszu. W zeszłym miesiącu komentarze byłego prezydenta na wiecu wyborczym, że “zachęci” Rosję do “robienia, co tylko zechce” z sojusznikami NATO, którzy nie osiągają docelowych wydatków, spotkały się z powszechną krytyką.

Zobacz także: Wojskowy o polskich schronach: wiele z nich chroni tylko przed deszczem

Podczas swojej pierwszej kadencji prezydenckiej Trump często krytykował NATO, budząc obawy, że Stany Zjednoczone albo wycofają się z sojuszu, albo nie zareagują na sytuację z artykułu 5, kiedy to sojusznik zostanie zaatakowany, a reszta państw ma stanąć w jego obronie. Teraz, gdyby Trump został ponownie wybrany w tym roku, miałby z tym znacznie trudniej, ponieważ Kongres przyjął w grudniu ustawę, która uniemożliwia prezydentowi wycofanie się z NATO bez zgody Kongresu.

Komentarze Trumpa często nie są trafione, jeśli chodzi o postępy poczynione przez członków NATO zarówno w zakresie odstraszania Rosji, jak i wzmacniania obrony. Wiele państw europejskich, w tym kraje bałtyckie, od dawna wysyła Ukrainie pomoc wojskową, a ostatnio zwiększyło swoje pakiety pomocowe. W zeszłym tygodniu Francja i Niemcy zgodziły się na koprodukcję sprzętu wojskowego dla Ukrainy na ukraińskiej ziemi, co jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia żołnierzom części zamiennych, amunicji i kompletnych systemów uzbrojenia.

Niemcy również zgodziły się na wysłanie dużego pakietu pomocowego, ale kanclerz Olaf Scholz nadal odmawia wysłania pocisków dalekiego zasięgu Taurus pomimo miesięcy debat.

Na początku tego miesiąca prezydent Francji Emmanuel Macron odmówił wykluczenia wysłania wojsk na Ukrainę. Choć jego stanowisko nie jest podzielane przez wielu innych europejskich przywódców, wskazuje ono na rosnący pogląd, że wojna na Ukrainie staje się, jak powiedział Macron, “egzystencjalna” dla Europy.

Kraje bałtyckie dobrze rozumieją te nastroje; bo zagrożenie agresją Putina jest tuż za ich granicą. Mówiąc o tym, jak wydatki wojskowe NATO wypadają w porównaniu z wydatkami Rosji, minister spraw zagranicznych Łotwy Krišjānis Kariņš podkreśla, że kraje bałtyckie poważnie przygotowują się do odstraszania i przeciwdziałania Rosji.

— Tak więc na Łotwie i u moich sąsiadów idziemy na całość — mówi Kariņš. — Inwestujemy we własną obronę, w tym roku przeznaczyliśmy na ten cel 2,4 proc. budżetu, wygląda na to, że w tym roku osiągniemy 3 proc., a w przyszłości również przekroczymy ten poziom.

Wielu członków NATO, zgodnie z prognozami z początku tego roku — 18, wydaje co najmniej 2 proc. swojego produktu krajowego brutto na obronność, podczas gdy pozostali są wzywani do szybkiego osiągnięcia tego celu. To o siedem więcej niż w 2023 r. W 2014 r. tylko trzech członków NATO osiągnęło ten próg.

Zeszłoroczne dane pokazały, że Polska wydała 3,90 proc. swojego PKB i wyprzedza Stany Zjednoczone (3,49 proc.) i Grecję (3,01 proc.). Wiele krajów graniczących z Rosją lub Białorusią również zwiększyło swoje wydatki. Estonia wydała 2,73 proc., Litwa 2,54 proc., a Łotwa 2,07 proc.. Finlandia, Rumunia i Węgry również przekroczyły próg 2 proc.

Kariņš informuje również, że podejmowane są inne ważne kroki w celu przygotowania obrony przed Rosją. — Przywróciliśmy pobór do wojska i budujemy nasze siły zbrojne — stwierdził, co jest niepopularnym posunięciem, do którego prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs namawia także innych członków NATO. — Nikt nie chce walczyć — mówi Rinkēvičs dziennikowi “The Financial Times”. — Ale problem polega na tym, że nikt nie chce być również zaatakowany. I nikt nie chce, by to, co w Ukrainie, wydarzyło się tutaj.

Kariņš powiedział również, że Łotwa i inne kraje bałtyckie kupują więcej systemów uzbrojenia i zwiększają obecność wojskową NATO na swoim terenie. W zeszłym miesiącu Niemcy ogłosiły plany rozmieszczenia na Litwie dwóch batalionów bojowych, czyli ok. 5000 żołnierzy, co jest pierwszym takim posunięciem dla tego kraju od czasów II wojny światowej. Celem jest powstrzymanie rosyjskiej agresji na ten kraj, a także wzmocnienie litewskiej obrony.

W miniony weekend Stany Zjednoczone zatwierdziły pakiet pomocowy o łącznej wartości 228 mln dol. dla Estonii, Łotwy i Litwy, który zostanie przeznaczony na przyspieszenie realizacji infrastruktury wojskowej i projektów rozwojowych obejmujących obronę powietrzną i morską, a także siły lądowe.

Powyższy tekst jest tłumaczeniem z amerykańskiego wydania Insidera, przygotowanym w całości przez tamtejszą redakcję.

Tłumaczenie: Dorota Salus

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World