Charakterystyczny objaw chorego serca. Pojawia się przy wysiłku

charakterystyczny objaw chorego serca. pojawia się przy wysiłku

Kardiolog ostrzega.

Kardiolodzy alarmują, że niewydolność serca to już epidemia. Choć ryzyko rośnie wraz z wiekiem, zachorować mogą nawet młodzi ludzie, którzy wcześniej nie mieli problemów zdrowotnych. – Wystarczy, że nie dbali o siebie w czasie sezonowej infekcji. Skutkiem może być uszkodzenie mięśnia sercowego, z którego nie zawsze zdają sobie nawet sprawę – zaznacza prof. Agnieszka Tycińska.

Choruje ponad milion Polaków

Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną zachorowań i zgonów u dorosłych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Szacuje się, że stanowią one 40 proc. wszystkich przyczyn zgonów, a po 65. roku życia – aż 53 proc.

O profilaktykę warto więc zadbać jak najszybciej, tym bardziej, że właśnie zaczyna się zainicjowany przez Ministerstwo Zdrowia Tydzień dla Serca (17-24 kwietnia).

Polacy walczą z epidemią niewydolności serca. Szacuje się, że to problem ponad 1,2 mln osób. W rzeczywistości chorych może być jednak znacznie więcej. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że coś im dolega i żyje bez diagnozy.

Śmiertelność w przypadku niewydolności serca jest nadal bardzo wysoka. 50 proc. chorych nie przeżywa pięciu lat, a rokowania są porównywalne nawet do tych przy raku jelita grubego, prostaty czy piersi.

Z powodu niewydolności serca rocznie umiera w Polsce 140 tys. osób, a kardiolodzy alarmują, że będzie jeszcze gorzej.

– Wysoka śmiertelność u pacjentów z niewydolnością serca to wciąż ogromny problem. Niestety na tle Europy wypadamy bardzo źle, jeśli chodzi o poziom skoordynowanej opieki nad pacjentami po hospitalizacji. Tacy chorzy powinni mieć łatwy dostęp do opieki ambulatoryjnej i rehabilitacji kardiologicznej, które znacząco obniżają śmiertelność, nawet o 20-30 proc. – zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolog prof. Agnieszka Tycińska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

– Tymczasem w Polsce pacjenci czekają miesiącami na wizytę w poradni, podczas gdy powinni mieć do niej dostęp w ciągu pierwszych tygodni po wyjściu ze szpitala. To samo dotyczy rehabilitacji kardiologicznej. Dopóki to się nie zmieni, nadal będziemy mieć dramatyczne statystyki – dodaje ekspertka.

Problem z dostępem do leczenia

To właśnie opieka ambulatoryjna połączona z rehabilitacją kardiologiczną, może spowolnić rozwój niewydolności serca. Pacjenci mogą więc nie tylko dłużej żyć, ale mieć większy komfort życia, bo rzadziej trafiają do szpitala.

charakterystyczny objaw chorego serca. pojawia się przy wysiłku

Śmiertelność w przypadku niewydolności serca jest bardzo wysoka

– Chodzi o to, by dysfunkcja serca była możliwie jak najmniejsza, co wydłuża czas do kolejnej hospitalizacji i poprawia rokowania, bo pacjent do szpitala i tak w końcu wróci. Niestety musimy sobie zdawać sprawę z tego, że niewydolność serca jest jak równia pochyła, więc musimy robić wszystko, by była jak najmniej stroma – zaznacza prof. Tycińska.

Wskazuje m.in. na pacjentów ze wstrząsem kardiogennym, czyli skrajną postacią niewydolności serca. Takie przypadki stanowią ok. 6 proc. zawałów serca i mają najgorsze rokowania.

– W tym momencie śmiertelność wśród polskich pacjentów z tym problemem jest na poziomie 50 proc., co oznacza, że umiera co drugi chory. To się nie zmieniło od blisko dekady – alarmuje kardiolog.

– Mamy tu do czynienia z bardzo smutnym paradoksem. Mimo coraz lepszych technologii i coraz lepiej wyszkolonych specjalistów nie jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom szerokiego dostępu do nowoczesnych terapii, bo nie są one w Polsce refundowane – przyznaje ekspertka.

Chodzi o specjalne pompy wspomagające krążenie, które mogłyby uratować życie wielu pacjentów.

– Najnowsze europejskie badania wskazują wyraźnie, że stosowanie takich pomp u pacjentów ze wstrząsem kardiogennym mogłyby obniżyć śmiertelność nawet o ok. 10 proc. – podkreśla kardiolog.

Coraz więcej chorych

Z drugiej strony chorych z niewydolnością serca cały czas przybywa i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał wyhamować.

– Jest zbyt dużo czynników, które wpływają na to, by tendencja cały czas była wzrostowa. To starzenie się społeczeństwa i powiązana z tym wielochorobowość, czyli jednoczesne występowanie wielu chorób m.in. nadciśnienia, cukrzycy czy nawet nowotworów. Ponadto choroby przewlekłe zaczynają dotykać coraz młodszych ludzi, co dodatkowo rozszerza grupę potencjalnych chorych – zwraca uwagę prof. Tycińska.

Niewydolność serca może przebiegać podstępnie i atakować nawet młodych ludzi, którzy wcześniej nie mieli problemów ze zdrowiem.

– Wystarczy, że nie dbali o siebie w czasie sezonowej infekcji. Skutkiem może być uszkodzenie mięśnia sercowego, z którego nie zawsze zdają sobie nawet sprawę, bo objawy nie muszą być charakterystyczne, więc nie od razu zgłaszają się do lekarza – tłumaczy kardiolog.

– W czasie pandemii i tuż po pandemii COVID-19 mieliśmy bardzo dużo młodych ludzi z takimi powikłaniami, co pokazuje, jak silny wpływ na serce mogą mieć infekcje wirusowe. Po cichu uszkadzają serce i powodują nieodwracalne zmiany – zaznacza lekarka.

Ostrożni powinni być także pacjenci, którzy są po leczeniu onkologicznym i przeszli chemio- czy radioterapię. Niewydolność serca może się u nich rozwinąć nawet po latach.

Nie lekceważ objawów

Niestety problem pogarsza fakt, że nie zawsze objawy niewydolności są na tyle charakterystyczne, że od razu wzbudzają u chorego niepokój. Mogą być wręcz bardzo subtelne, a tym samym bagatelizowane nie tylko przez pacjenta, ale też błędnie zdiagnozowane przez lekarza.

Do najbardziej charakterystycznych symptomów należy duszność wysiłkowa, czyli spadek tolerancji wysiłku fizycznego.

To nie musi być gwałtowna zmiana, ale może następować stopniowo przez długi czas, przez co chory może jej nie dostrzec albo błędnie przypisać np. problemom związanym ze starzeniem się organizmu.

Zdarza się, że jest błędnie diagnozowana jako objaw schorzeń pulmonologicznych, np. zatorowości płucnej, POChP czy astmy, gdzie duszność jest też wiodącym objawem.

Do objawów należą też: symetryczne obrzęki nóg, kołatanie serca, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, omdlenia, ból w klatce piersiowej czy wzrost obwodu brzucha.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Zobacz także:

Zobacz także:

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World