Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Obwód kijowski przekazuje generatory prądotwórcze obwodowi charkowskiemu, a Lwów kupuje drony dla ukraińskiej armii.

wojna rosji z ukrainą. dzień 782

Ukraiński czołg

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało o rakiecie, która miała pojawić się nad miastem Krzemieńczuk. Ponadto pojawiły się doniesienia o eksplozji w Dnieprze. Po ok. 30 minutach alarm został odwołany.

W ramach akcji „Podaruj światło Charkowowi” w obwodzie kijowskim trwa zbiórka m.in. ładowarek i powerbanków (przenośnych baterii) dla mieszkańców obwodu charkowskiego, który jest obecnie poddawany intensywnemu rosyjskiemu ostrzałowi. Celem ostrzału jest często infrastruktura energetyczna.

Mer Lwowa, Andrij Sadowy, poinformował, że w ciągu tygodnia zgromadzono we Lwowie 15 mln hrywien, które zostaną przekazane ukraińskiej armii na zakup dronów, w ramach inicjatywy „Odwet Lwowa”. Ponadto Lwów sam zakupił drony i trzy stacje do walki radioelektronicznej warte łącznie 28 mln hrywien dla ukraińskiej armii.

Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu na Facebooku.

“W czasie, gdy Zełenski odgrywa swoje ostatnie przedstawienie, liczba nowych regionów Rosji będzie rosła” – napisał były ukraiński polityk, pozbawiony obywatelstwa ukraińskiego za zdradę stanu.

– Sytuacja na froncie w tak zaciętej wojnie zawsze jest trudna. Ale w ostatnich dniach — zwłaszcza na odcinku donieckim — pogarsza się. Jestem wdzięczny każdej brygadzie, każdemu żołnierzowi i dowódcy, którzy robią wszystko co mogą, by bronić nasze pozycje i którzy niszczą okupantów — powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Jak informuje ukraiński Sztab Generalny Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 8 ataków rakietowych, 85 ataków powietrznych i 98 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 454 420 żołnierzy, 7 180 czołgów, 13 796 pojazdów opancerzonych, 11 593 zestawy artyleryjskie, 1 046 wyrzutni rakiet, 758 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 9 266 bezzałogowe statki powietrzne, 2 092 pociski manewrujące, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 510 pojazdów (w tym cystern), 1 908 jednostek sprzętu specjalnego.

Jak podaje gubernator obwodu dniepropietrowskiego wśród rannych jest jedno dziecko.

Na Morzu Azowskim nie ma żadnych rosyjskich okrętów — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.

Informacje takie podaje gubernator obwodu, Iwan Fedorow. Ostrzelanych zostało siedem miejscowości na terenie obwodu.

Jak podaje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, Rosjanie ostrzelali jednak 15 innych miejscowości w obwodzie charkowskim w ciągu ostatniej doby.

Rząd litewski jest gotowy przeznaczyć 400 000 euro na wsparcie projektu Służby Bezpieczeństwa Oświatowego mającego na celu wyposażenie ukraińskich szkół w wykrywacze metali.

Sprawa ta była omawiana na spotkaniu Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy Ihora Klymenko z ministrem spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė – podaje służba prasowa ministerstwa.

Ministerstwo Energii poinformowało, że w wyniku wczorajszego ostrzału wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim uszkodzone zostały sieci dystrybucyjne gazu, w wyniku czego odcięto dopływ gazu do 340 gospodarstw domowych.

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Energii na kanale Telegram, w niedzielę rano wróg ostrzelał także infrastrukturę energetyczną w obwodzie charkowskim, co doprowadziło do wyłączenia jego urządzeń.Uszkodzone zostały sieci w obwodach dniepropietrowskim i czernihowskim.

W obwodzie odeskim doszło do pożaru stacji wysokiego napięcia (tym razem nie było doniesień o ostrzale), w wyniku którego odcięto odbiorców domowych w 4 miejscowościach.Ze względu na ograniczenia sieci w obwodzie charkowskim nadal obowiązują harmonogramy wyłączeń.

Przywódca większości w Senacie USA, Demokrata Chuck Schumer, powiedział, że podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej między prezydentem Joe Bidenem a przywódcami Kongresu osiągnięto „konsensus”, że Kongres powinien działać szybko, aby wysłać pomoc zarówno Izraelowi, jak i Ukrainie.

Czytaj więcej

Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?

„Decyzja o zimnym wyłączeniu wszystkich sześciu bloków energetycznych jest sama w sobie pozytywna, gdyż schłodzenie reaktora stanowi dodatkowy bufor na wypadek awarii. Nie rozwiązuje jednak zasadniczego problemu niedawnego gwałtownego pogorszenia sytuacji w elektrowniNie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo nuklearne w tym dużym obiekcie nuklearnym pozostaje bardzo niestabilne” – podkreślił szef MAEA Rafael Mariano Grossi.

Rankiem 15 kwietnia Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na centrum Słowiańska w obwodzie donieckim -poinformował na Telegramie Wadym Fiłaszkin, szef Administracji Wojskowej Obwodu Donieckiego.

Stwierdził także, że przedmieścia obwodów pokrowskiego, kramatorskiego i bachmuckiego znalazły się pod ostrzałem rosyjskim.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba określił jako realistyczny scenariusz, w którym systemy obrony powietrznej Patriot zostaną rozmieszczone w Polsce w celu osłony nieba nad zachodnią Ukrainą.

– Teraz jest to realistyczne. W rzeczywistości chroniłoby to również kraje NATO przed przylotem dronów i rakiet na ich terytorium” – powiedział minister.

Grecja jest krajem, który nie tylko szanuje, ale i broni zasad porządku międzynarodowego. I zawsze była po właściwej stronie historii. Tak jest i teraz, gdy Ukraina broni się przed brutalną rosyjską inwazją. Z Rosją mamy historycznie silne więzi, kulturowe, religijne, ale jesteśmy zdecydowanie przeciwni reżimowi Kremla. Osobiście odwiedziłem Ukrainę, byłem w Odessie. W czwartek widziałem się z prezydentem Zełenskim w Wilnie. I zobowiązałem się do dalszego wspierania Ukrainy w miarę naszych możliwości, bez uszczerbku dla naszej własnej możliwości obrony – bo my również żyjemy w skomplikowanej części świata – powiedział premier Grecji w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.

Atak rosyjskiej grupy dywersantów miał miejsce w obwodzie sumskim.

Żołnierze Gwardii Narodowej mieli w ciągu tygodnia zlikwidować 20 czołgów, 112 haubic, 2 bojowych wozów piechoty, 5 wyrzutni rakiet. 

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, z udziałem wojewody Teresy Kubas-Hul i prezydenta miasta Konrada Fijołka, ogłoszono powstanie Przedstawicielstwa Rady do spraw współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu. Rada ds. współpracy z Ukrainą została powołana 5 kwietnia przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Do jej zadań należy m.in. koordynowanie polskich działań na rzecz odbudowy Ukrainy i zapewnienie jak największego udziału polskich przedsiębiorstw w powojennej rekonstrukcji tego kraju. Rada będzie współpracować m.in. z Grupą G7, Komisją Europejską, władzami Ukrainy i właściwymi odpowiednikami do spraw odbudowy z innych krajów.

Na konferencji prasowej poinformował o tym Przewodniczący Rady, poseł Paweł Kowal. Przedstawicielstwo będzie odpowiadać za obsługę merytoryczną Rady i wsparcie zagranicznych wizyt pełnomocników z innych krajów.

– Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Rzeszów pełni kluczową rolę w niesieniu pomocy naszym sąsiadom. Do tej pory była to przede wszystkim pomoc humanitarna i militarna. W przyszłości przeistoczy się ona w rozległe wsparcie gospodarcze. Jesteśmy do tego przygotowani, utrzymujemy od lat bliskie kontakty z wieloma ukraińskimi miastami. Polskie i zagraniczne firmy, z których wiele ma swoje zakłady i biura w Rzeszowie, są gotowe i zainteresowane współpracą z partnerami z Ukrainy i pomocą w odbudowie tego kraju. Rzeszów już jest hubem odbudowy zniszczonej wojną Ukrainy – zapewnił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Kim jest nowy właściciel rosyjskiej sieci Auchan?

Czytaj więcej

Auchan opuścił Rosję. Wielki majątek francuskiej sieci oficjalnie kupił 23-latek

„Zakończyło się śledztwo przedprocesowe wobec byłego dyrektora Odeskiego Obwodowego Terytorialnego Centrum Rekrutacji i Wsparcia Społecznego w sprawie nielegalnego wzbogacenia (art. 368-5 Kodeksu karnego Ukrainy). Z materiałów śledztwa wynika, żebyły oficer nabył w trakcie swojej kadencji majątek o wartości prawie 150 mln hrywien, nie osiągając takich dochodów” – czytamy w  komunikacie Prokuratury Generalnej.

Jak podała prokuratura,  członkowie rodziny podejrzanego kupowali w Hiszpanii nieruchomości i luksusowe samochody.„Jednocześnie oficjalny wspólny dochód rodziny nie pokrywał tych wydatków” – podkreśla komunikat.

Liczba ofiar śmiertelnych  piątkowego ostrzału miasta Tokmak w kontrolowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego na Ukrainie wzrosła do 16, twierdzi mianowany przez Rosję szef regionu Jewgienij Balicki.

Wcześniej informowano o 11 ofiarach śmiertelnych.Wśród zabitych jest troje dzieci. 

Rosyjskie media propagandowe, powołując się na „władze” okupacyjne miasta, twierdzą, że „Ukraińskie Siły Zbrojne zaatakowały Berdiańsk, a wstępne doniesienia wskazują, że system obrony powietrznej zestrzelił dwa pociski Storm Shadow”.

Prezydent Francji Macron zaproponował zawieszenie broni w głównych konfliktach trwających na świecie na czas letnich igrzysk olimpijskich. Ma nadzieję na pomoc innych przywódców, zwłaszcza Xi Jinpinga, w  realizacji tego planu. 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wezwał NATO do zwrócenia większej uwagi na region Morza Czarnego w celu przeciwstawienia się rosyjskiej agresji i przywrócenia bezpieczeństwa.

– NATO powinno aktywnie wdrażać odrębną, kompleksową i dalekowzroczną strategię dla Morza Czarnego, mającą na celu ograniczenie destrukcyjnego wpływu Rosji i wzmocnienie stabilności w regionie – powiedział minister podczas otwarcia Drugiej Konferencji Bezpieczeństwa Morza Czarnego Międzynarodowej Platformy Krymskiej.

Zdaniem ministra agresywna wojna Rosji pokazała, jak niepodzielne jest bezpieczeństwo regionu Morza Czarnego. – Tylko porażka Rosji i pełne przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy zapewni stabilność, bezpieczeństwo i perspektywę silnego rozwoju gospodarczego w regionie Morza Czarnego. Ukraina może osiągnąć taki wynik, jeśli otrzyma wystarczające i terminowe wsparcie ze strony swoich partnerów – powiedział Kułeba.

Ukraina ma w 2024 roku wydać 6 miliardów dolarów na zakupy broni, w tym od krajowych producentów. Środki te nie wystarczą, gdyż możliwości produkcyjne Ukrainy są trzykrotnie większe niż ten budżet.

– Cały budżet obronny na rok 2024 wynosi około 40 miliardów dolarów – z tej kwoty 30 miliardów dolarów przeznaczone jest na wynagrodzenia i świadczenia dla wojska, a pozostałe 10 miliardów dolarów, nie licząc kosztów paliwa i umundurowania, przeznaczone jest na zakupbroni to kwota, którą mamy w kontraktach dla naszych producentów, głównie ukraińskich, a to bardzo mało, bo nasze moce produkcyjne są trzykrotnie większe” – powiedział Ołeksandr Kamyszyn, minister przemysłu strategicznego.

Kamyszyn powiedział także, że Ukraina jest gotowa zaspokoić swoje potrzeby w wielu dziedzinach poprzez produkcję krajową.W 2024 roku będą to pojazdy opancerzone, wszelkiego rodzaju systemy bezzałogowe (naziemne, powietrzne i morskie) oraz systemy artyleryjskie.

Sankcje uderzają w rosyjski nikiel, miedź i aluminium.

Czytaj więcej

Przez nowe sankcje rosyjskie metale spadają z giełd. Kreml straci miliardy

Gruzińscy parlamentarzyści pobili się podczas debaty o ustawie o „zagranicznym agencie”. Lider „Partii Obywatelskiej” Aleko Elisashvili zaatakował lidera większości parlamentarnej Mamukę Mdinaradze.

– Rosjanie od 7 października mają za cel za wszelką cenę dotrzeć do administracyjnych granic obwodów donieckiego i ługańskiego – powiedział w ukraińskiej telewizji pułkownik Petr Czernyk. Nie poinformował, kto wydał taki rozkaz (czy był to Władimir Putin), ani dlaczego stało się to w dniu, w którym Hamas zaatakował Izrael. Możliwe, że to przypadkowa zbieżność dat.

Ukraińskie zakłady opieki zdrowotnej otrzymają 52 generatory o mocy od 18 do 240 kW, które umożliwią pełną i nieprzerwaną pracę na wypadek przerw w dostawie prądu.

„Sprzęt został zakupiony w ramach wspólnego projektu Ministerstwa Zdrowia Ukrainy i Banku Światowego „Reagowanie kryzysowe na СОVID-19 i szczepienia na Ukrainie”- podała w komunikacie rządowa agencja Unified.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje o likwidacji schematów korupcyjnych działających w urzędach celnych obwodów kijowskiego, rówieńskiego i odeskiego oraz o zatrzymaniu trzech urzędników z kierownictwa organów celnych.

W Równem zatrzymano pierwszego zastępcę szefa regionalnej służby celnej, wymuszającego łapówki za sprawna odprawę zagranicznych towarów,  w Kijowie –  zastępcę naczelnika jednego z urzędów celnych, który regularnie dokonywał wyłudzeń od zagranicznych firm, a w obwodzie odeskim szefa jednego z urzędów celnych, który działał w utworzonej przez siebie grupie przestępczej, w skład której wchodziło kilku podwładnych oraz agent celny. Sprawcy żądali od importerów łapówek w różnej wysokości, zależnej od ilości i rodzaju towaru”

W miniony weekend dwa pociski spadły na budynek mieszkalny, a kolejne dwa na gospodarstwo rolne. Mieszkańcy sprzątają zniszczenia i opowiadają o tym, jak się żyje pod ciągłym ostrzałem.

Tegoroczna edycja półmaratonu odbyła się w niedzielę. Rozpoczął się on przejściem 300 metrów przez 20 weteranów z ośrodka rehabilitacyjnego Next Step Ukraine w różnym stanie fizycznym – chodzących o kulach, jeżdżących na wózku inwalidzkim lub posiadających protezy. Działali w ramach kampanii na rzecz organizacji charytatywnej Revived Soldiers Ukraine. Jej celem jest pokazanie nowo hospitalizowanym żołnierzom, że życie nie kończy się po urazie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował byłego wiceministra spraw zagranicznych Mykołę Toczyckiego na zastępcę Andrija Jermaka, szefa Kancelarii Prezydenta.

Mykoła Toczycki pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy od 1993 r. 29 września 2021 r. został wiceministrem spraw zagranicznych.

Zaktualizowana wersja drona morskiego SBU Sea Baby to wielofunkcyjna platforma z możliwością instalowania różnych modułów uzbrojenia do niszczenia celów wroga. W przyszłości drony morskie będą wykorzystywane na wszystkich kontynentach w warunkach przestrzeni wodnej – informują ukraińskie służby specjalne.

Na Białorusi bojownicy PKW „Wagner” zakończyli szkolenie bojowników, których głównym zadaniem będzie praca dywersyjna na terytorium Ukrainy – poinformowało Centrum Narodowego Oporu. „Na Białorusi zakończyło się ósme szkolenie najemników do wojny na Ukrainie. Jak wynika z informacji białoruskiego podziemia, odbyło się tu szkolenie bojowe oddziału specjalnego „Granit”. Szkolenie prowadzili ci sami instruktorzy z PKW „Wagnera”, którzy znaleźli schronienie na terytorium sojusznika Rosji” – czytamy w komunikacie.

Wojska rosyjskie ostrzelały wioskę Uhroidy w obwodzie sumskim, uszkadzając 14 domów – poinformował wójt wsi Uhroida Witalij Kyryczenko. „W domach cywilnych mieszkańców wybito szyby. To 12 mieszkań i dwa domy. Dzięki Bogu, nie ma rannych ani zabitych” – zrelacjonował sołtys.

Jak wynika z ustaleń kierownictwa Koalicji Dronów, Litwa przeznaczy dla Ukrainy 3 mln euro na produkcję dronów FPV, a Kanada latem rozpocznie transfer 450 systemów obrony powietrznej SkyRanger – podaje serwis Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Rosjanie pięciokrotnie ostrzeliwali rejon Nikopola przy użyciu artylerii, a także 12 razy atakowali bezzałogowymi dronami – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku Siergiej Łysak. „Dotknięte zostały miejscowości Nikopol, Marganiecka, Mirivska, Pokrowska. Uszkodzone zostały cztery domy prywatne, budynek gospodarczy, budynek techniczny, linie energetyczne. Uszkodzony został minibus i kombajn. Zapalił się samochód osobowy” – relacjonuje Łysak.

Żołnierze Federacji Rosyjskiej ostrzelali z systemu obrony powietrznej S-300 rejon Czugujowa w obwodzie charkowskim. Poinformował o tym szef garnizonu wojskowego w Charkowie Serhij Melnyk („Marsylia”). „Rosyjscy terroryści przeprowadzili atak rakietowy na zaludniony obszar obwodu czugujowskiego. Wcześniej okupanci do ostrzału używali systemu obrony powietrznej S-300. Ataki miały miejsce z terytorium obwodu biełgorodskiego Federacji Rosyjskiej” – opisuje Melnyk.

Ukraina potrzebuje alternatywnych źródeł energii zamiast tych zniszczonych przez Rosję rakietami – stwierdziła Pierwsza Dama Ołena Zełenska podczas swojego przemówienia na II Ukraińskim Forum Inwestycyjnym w Danii. „Większość ataków uderzyła w zakłady wytwarzające energię elektryczną. 11 kwietnia Rosja wystrzeliła łącznie 82 rakiety i drony szturmowe. TPP Trypol, który był kluczowym dostawcą energii elektrycznej, w szczególności dla obwodu kijowskiego, został zniszczony. To tylko jeden obiekt. W całym kraju uszkodzonych jest 80% obiektów energetycznych. Oczywistym jest, że celem Rosji jest zniszczenie ich jak najwięcej. Dla współczesnego kraju oznacza to zatrzymanie wszystkich sfer działalności, co najprawdopodobniej jest zbrodnią wojenną i zostanie w przyszłości rozpatrzone przez międzynarodowy trybunał, ale na razie musimy temu sprostać” – powiedziała Zełenska.

Wojska rosyjskie użyły rakiet balistycznych do uderzenia w obwód kirowogradzki – poinformowały Południowe Siły Obronne. „Wróg kontynuuje precyzyjne ataki rakietowe na Ukrainę, w tym z użyciem balistyki. Podstępnie uderzono w obwód kirowogradzki ” – czytamy w komunikacie. Miejscowa ludność nie odniosła obrażeń. Na miejscu pracują odpowiednie służby ratunkowe i eksperci.

W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 15 ataków rakietowych i 18 ataków powietrznych oraz 29 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje wojsk ukraińskich i obszary zaludnione – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponad 115 osad w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporożskim i chersońskim zostało ostrzelanych przez wrogą artylerię i moździerze.

Federacja Rosyjska wkrótce podejmie próbę wzmożenia działań szturmowych i ofensywnych – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zełenski poinformował, że podczas spotkania Sztabu Naczelnego Wodza dotarły ważne meldunki szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Olega Iwaszczenki i szefa Głównego Zarządu Wywiadu Cyryla Budanowa dotyczące działań Rosji planowanych na wiosnę i lato. „Oczywiście szaleństwo na Kremlu jest nadal ogromne, okupant będzie próbował zintensyfikować szturm i działania ofensywne. My odpowiemy” – zapowiedział prezydent.

Ukraina i Norwegia zakończyły negocjacje w sprawie zawarcia porozumienia w dziedzinie bezpieczeństwa. Dokument zostanie podpisany tak szybko, jak to możliwe – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z szefem norweskiego MSZ Espenem Bartem Eidem. Odrębnie omówiono sytuację w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Ukrainy, strony wymieniły opinie na temat możliwych sposobów rozszerzenia pomocy ze strony Norwegii w tej sprawie.

Komisja Europejska zatwierdziła Plan dla Ukrainy, co umożliwi rozpoczęcie finansowania instrumentu na rzecz Ukrainy. Jego łączna kwota wyniesie do 50 miliardów euro na cztery lata, przy wstępnej alokacji do 1,89 miliarda euro do rozpoczęcia regularnych płatności – poinformowało biuro prasowe Komisji Europejskiej. „Komisja zatwierdziła dziś projekt decyzji wykonawczej Rady, która pozytywnie ocenia plan Ukrainy, kompleksowe reformy i strategię inwestycyjną Ukrainy na najbliższe cztery lata. Ten ważny krok toruje drogę do regularnego i przewidywalnego wsparcia dla Ukrainy w ramach w ramach Funduszu UE dla Ukrainy na kwotę do 50 miliardów euro” – czytamy w komunikacie.

Na kierunku południowym w wyniku zniszczeń pożarowych Rosjanie stracili dwie stacje walki radioelektronicznej i kompleks monitoringu wizyjnego „Murom-M” – poinformowało dowództwo operacyjne „Południe”. W sumie na tym obszarze operacyjnym zniszczono 44 jednostki uzbrojenia i sprzętu wojskowego Federacji Rosyjskiej, w tym 2 moździerze, dwa systemy foto i wideonadzoru, 14 dział i 23 pojazdy opancerzone.

Rosyjska reżyserka teatralna Żenia Berkowicz i dramatopisarka Swietłana Petryczuk zostały dodane do oficjalnej listy „terrorystów i ekstremistów”. Oczekują na proces pod zarzutem „usprawiedliwiania terroryzmu”.

Czytaj więcej

Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”

W ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie przeprowadziły 4 ostrzały obszarów przygranicznych w 3 gminach obwodu sumskiego – podaje lokalna administracja. „W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 4 ostrzały terenów przygranicznych i osad obwodu sumskiego. Odnotowano 8 eksplozji. Ostrzelaniu uległy gminy Krasnopilsk, Wielikopysarówsk, Jampilsk” – czytamy w komunikacie opublikowanym na kanale Telegram.

Choć uszkodzenia konstrukcji elektrowni jądrowej w Zaporożu w wyniku ataku z 7 kwietnia były niewielkie, stanowi to „bardzo niebezpieczny precedens” w zakresie możliwego uderzenia powłoki ochronnej reaktora – powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dyrektor generalny MAEA przypomniał, że 30 maja ubiegłego roku sformułował „pięć szczegółowych zasad mających na celu zapobieżenie awarii jądrowej i zachowanie integralności elektrowni jądrowej”, które zyskały poparcie członków Rady Bezpieczeństwa i Ukrainy. Po pierwsze, nie można zezwalać na wszelkiego rodzaju ataki na terytorium stacji, w szczególności na reaktory, obiekty do przechowywania wypalonego paliwa, inną infrastrukturę krytyczną lub personel. Po drugie, elektrownia jądrowa nie powinna być wykorzystywana jako magazyn lub baza dla ciężkiej broni. Po trzecie, nie należy narażać zasilania elektrowni na ryzyko. Po czwarte, wszystkie konstrukcje, systemy i elementy niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania ZNPP muszą być zabezpieczone przed atakami lub sabotażem. Po piąte, nie należy podejmować żadnych działań podważających te zasady.

Kolejne informacje z Ukrainy będziemy publikować we wtorek od rana.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World