Pierwsza Komunia na nowych zasadach. Nie w maju, nie z klasą, ale z reprodukcją baranka na pamiątkę

pierwsza komunia na nowych zasadach. nie w maju, nie z klasą, ale z reprodukcją baranka na pamiątkę

Pierwsza komunia

Jakie są reguły organizowania pierwszej komunii? Czy zawsze musi się ona odbyć w maju i całą klasą dziecka? Jak się okazuje, niekoniecznie. Niekiedy ten sakrament kilkulatki mogą przyjąć na zupełnie innych, nowoczesnych zasadach. Jakich? Zobaczcie sami.

Pierwsza komunia to trzeci sakrament, jaki przyjmują wierzące dzieci, zwykle w drugiej klasie szkoły podstawowej. Czyli jak mają mniej więcej osiem – dziewięć lat. Wówczas rodzice dbają o każdy szczegół – stroje, dodatki, jedzenie i prezenty. A jak właściwie powinna wyglądać oprawa komunii? I kiedy dzieci powinny do niej przystępować? W poznańskiej parafii Łacina od jakiegoś czasu sakramenty są udzielane na zupełnie innych zasadach niż dotychczas. A jakich konkretnie? Możecie być naprawdę zaskoczeni.

Zobacz wideo Jakie prezenty daje się dziś na komunię? [SONDA]

Komunia na innych zasadach. Parafia Łacina wychodzi naprzeciw potrzebom parafian

pierwsza komunia na nowych zasadach. nie w maju, nie z klasą, ale z reprodukcją baranka na pamiątkę

Pierwsza komunia

Jak podaje serwis Głos Wielkopolski.pl, w poznańskiej parafii Łacina komunie są udzielane dzieciom na innych zasadach niż tradycyjnie. Przede wszystkim sakrament dzieci mogą otrzymać bez względu na wiek, a co za tym idzie, nie muszą przystępować do niego wraz z całą klasą i koniecznie w maju. – U nas nie ma żadnej granicy wiekowej. Nie ma czegoś takiego, że dzieci idą w trzeciej czy drugiej klasie szkoły podstawowej. Jeśli dziecko ma 4 lata, chodzi z rodzicami co niedzielę do kościoła i ma silne pragnienie przyjmowania komunii, to dlaczego mielibyśmy nie pozwolić im przyjmować tej komunii – powiedział ksiądz Radosław Rakowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Imienia Jezusa na poznańskiej Łacinie. Dodał też, że rodzice aktywnie uczestniczą w przygotowaniach do sakramentu. – Rodzina musi przygotować śpiewy i sama śpiewać na mszy św. Musi czytać czytania i przygotować całą liturgię. To jest ich spotkanie rodzinne. Ludzie chcą chodzić na mszę św., żeby się jej uczyć. Bo wiedzą, że jak będzie ta komunia św., to będą musieli przeczytać czytanie, podać kielich, przynieść procesję z darami. Więc sami się uczą i sami także to wszystko przeżywają – tłumaczy duchowny.

pierwsza komunia na nowych zasadach. nie w maju, nie z klasą, ale z reprodukcją baranka na pamiątkę

Komunia

Nowe zasady dotyczą też innych sakramentów. Między innymi chrztów oraz spowiedzi

Nie tylko pierwsze komunie są w parafii Łacina przeprowadzana na zupełnie innych zasadach. W taki sam nowatorski sposób duchowni podchodzą też do innych sakramentów. – Tak samo proszę rodziców, aby sami opowiedzieli, dlaczego chodzą do spowiedzi i co im daje przyjmowanie komunii świętej. W ten sposób one oswajają się ze spowiedzią i jak już do mnie podchodzą, to nie ma jakiejś regułki, którą muszą się nauczyć. Za to jest bardzo sympatyczna rozmowa. Często ten rodzic stoi niedaleko, żeby to dziecko widziało, że rodzic jest blisko, żeby się nie bało w żaden sposób i żeby nie kojarzyło tego sakramentu w żaden sposób ze stresem – wyjaśnił ksiądz Radosław Rakowski. Podobnie jest też z chrztami maluchów, które też nie odbywają się masowo, a indywidualnie. I również w ich przygotowaniach aktywnie udzielają się rodzice. Jedyny wyjątek stanowi tu bierzmowanie. Wprawdzie przygotowanie do niego również jest na luzie, a sakrament można przyjąć bez względu na wiek, ale formuła jest już tradycyjna ze względu na obecność biskupa.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World