Ile prawdy jest w upadku Szwecji? Polka opowiada o kulisach życia w tym kraju

ile prawdy jest w upadku szwecji? polka opowiada o kulisach życia w tym kraju

Panorama Karlskrony i Agata Ceglecka

39-letni Polak został zabity w Szwecji na oczach dziecka tylko dlatego, że zwrócił uwagę grupce młodzieży. Problemy w tym kraju się nasilają — jest wysoka przestępczość, wysokie jest też bezrobocie, coraz więcej jest “wykluczonych” miejsc. Czy to koniec “raju”, czy może Szwecja to wciąż fantastyczne miejsce do życia? O tym rozmawiamy z Agatą Ceglecką, ekspertką od HR, która od dawna mieszka w tym kraju

  • Agata Ceglecka ma doświadczenie w pracy z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, ale była też zatrudniona w areszcie i więzieniu
  • Jak mówi, “zakazane rejony” Szwecji też nie są jej obce
  • Zapewnia, że kraj Ikei, Abby i Volvo to wciąż doskonałe miejsce do pracy i życia, choć trzeba spełnić pewne warunki, by się tam odnaleźć
  • Wyjaśnia też w rozmowie z Business Insider, skąd się biorą problemy, o których tak głośno w mediach
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na Businessinsider.com.pl

Wywodząca się ze Szczecina specjalistka jest zadowolona z życia ze Szwecji. Na tyle, że samemu napisała poradnik o tym, jak pracować i odnaleźć się w tym kraju.

Szwecja to kraj znanych firm, spokoju, świetnych zarobków, równouprawnienia i work-life balance — przynajmniej tak wynika ze stereotypów. A jak jest naprawdę? Bezrobocie rośnie i wynosi już ok. 8,5 proc. Rośnie też przestępczość. Problemem są zwłaszcza zabójstwa z użyciem broni. W przeliczeniu na 100 tys. obywateli w Europie jest ich więcej tylko w Albanii. Rośnie też liczba przestępstw związanych z narkotykami.

ile prawdy jest w upadku szwecji? polka opowiada o kulisach życia w tym kraju

Agata Ceglecka

Szwecja nie jest już rajem? Prawda na temat tego kraju jest dużo bardziej skomplikowana.

— Faktycznie, są informacje o rosnącej przestępczości, są strzelaniny na ulicach dużych miast. Z drugiej strony, niedawno odpowiadałam na pytania od biura statystycznego. Zapytano mnie, czy czułam się kiedykolwiek w Szwecji zagrożona. Zgodnie z prawdą odpowiedziałam, że nie: nigdy tak się nie czułam — mówi w rozmowie z Business Insider Polska Agata Ceglecka.

Enklawy przestępczości

— Szwecja to harmonijny, spokojny kraj, gdzie naprawdę warto żyć — zaznacza. Jak jednak mówi, prawdą jest, że są enklawy kwitnącej przestępczości.

— To obszary, na które zwraca uwagę policja. Nie jest tajemnicą, że mieszkają tam głównie imigranci. Rosną tam wpływy gangów, a ich liderzy wykorzystują często dzieci do swoich porachunków — mówi.

Zobacz także: 39-letni Polak zginął w Szwecji. Został zastrzelony na oczach syna

Szwedzkie statystyki mówią, że niemal 1/3 podejrzanych o przestępstwa związane z gangami ma od 15 do 20 lat.

— To bardzo przykre — i faktycznie są dyskusje, jak sobie z tym poradzić, ale jest to niezwykle trudne. Szwecja potrzebuje imigrantów. To kraj nieduży, jeśli chodzi o ludność, ale wielki, jeśli chodzi o powierzchnię. Potrzebuje pracowników, w tym specjalistów. I przybywają oni z całego świata. Niemniej mamy też margines społeczny — ludzi, którzy wpadają w przestępczość, którzy też często nie pracują — mówi Agata Ceglecka.

Przybywa “obszarów zagrożonych”, które zmagają się z bardzo wysoką przestępczością. I tu jednak sytuacja nie jest czarno-biała. Imigranckie dzielnice nie radzą sobie z gangami, natomiast są pełne uczciwych osób — wskazuje nasza rozmówczyni.

— Ja mam blisko siebie taki “obszar zagrożony”. Regularnie tam jeżdżę na przykład po arbuzy. Nigdy nic złego mnie nie spotkało, wszyscy są tam zawsze bardzo mili. Więc jest to trochę tak, że przestępcy zajmują się sobą nawzajem. Pracowałam też w areszcie i więzieniu. Wiem zatem, jak często ci gangsterzy wykorzystują dzieci z rodzin z problemami. Te dzieci potem wchodzą w spiralę przestępczości. Te problemy niestety trudno rozwiązać — zaznacza ekspertka od HR.

Szwedzka policja szacuje, że w “obszarach zagrożonych” mieszka ok. 5 proc. populacji kraju.

Komu opłaci się praca w Szwecji?

Szwecja to kraj znanych firm jak Volvo, Scania, Saab czy Ikea. Jest to też państwo położone stosunkowo blisko Polski. Na dodatek, niemal z każdym można się tam dogadać po angielsku. Nic więc dziwnego, że to bardzo popularny kierunek emigracyjny wśród Polaków. Szacuje się, że w tym 10-milionowym kraju Polaków jest ok. 100 tys.

— Szwecja jest świetnym krajem do pracy — zapewnia nasza rozmówczyni.

— Obowiązuje równouprawnienie, prawo pracy jest ściśle przestrzegane. Nie ma mowy, by pracować dłużej niż 40 godzin tygodniowo — lub 36 godzin, jeśli pracuje się nocą. Szara strefa? Zupełnie tu nie istnieje. Do tego system socjalny jest świetny, a jeśli chodzi o naukę — stawia się wielki nacisk na praktyczne umiejętności, na przykład na języki — wskazuje.

Jak jednak podkreśla, niekoniecznie jest to kraj, do którego warto przyjechać na kilka miesięcy, by zarobić trochę pieniędzy — i wrócić do Polski.

ile prawdy jest w upadku szwecji? polka opowiada o kulisach życia w tym kraju

Karlskrona, typowe mniejsze miasto w Szwecji

— Koszty utrzymania są natomiast wysokie, więc niekoniecznie opłaca się tu wyjechać “na chwilę”. Praca w Szwecji się opłaca, jeśli chce się tam zostać — mówi.

Nie ukrywa, że podatki są w Szwecji wysokie. Mieszkańcy kraju mają jednak poczucie, że łożenie na państwo się po prostu opłaca. Chociażby dlatego, że Szwecja ma niezłą infrastrukturę, ochronę zdrowia — czy wspomnianą edukację. Również szwedzkie siły zbrojne są bardzo silne, co ma znaczenie w kontekście rosnących obaw o mocarstwowe plany Rosji. To też kraj bardzo zielony, pełen pięknych, naturalnych miejsc — jak i kraj świetnej architektury.

Co więc zrobić, by trafić do “szwedzkiego raju”, a nie do “szwedzkiego piekła”? Na pewno warto unikać “trudnych regionów”, wymienianych przez policję. Dobrze jednak mieć świadomość, że problem przestępczości w Szwecji dotyczy głównie konkretnych miast. A ściślej rzecz biorąc — kilku największych miast w kraju. Brytyjski dziennik “The Guardian” opisywał niedawno fenomen szwedzkiej przestępczości i zaznaczył, że dotyczy ona przede wszystkim Sztokholmu, Malmö, Uppsali czy Göteborga. Gangi wychodzą co prawda coraz częściej poza te ośrodki. Niemniej szwedzka prowincja ciągle jest sielska. Czysta, zamożna, oferująca dobrą jakość życia. Choć i sami Szwedzi, jak wynika z naszych rozmów, nie są już przekonani, że ich kraj jest “oazą szczęścia” na tle świata.

ile prawdy jest w upadku szwecji? polka opowiada o kulisach życia w tym kraju

Szwedzkie wybrzeże

Autor: Mateusz Madejski, dziennikarz Business Insider Polska

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World