Episkopat o lekcjach religii: Decyzja ministerstwa krzywdząca dla uczniów

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski obradowała ws. działań Ministerstwa Edukacji, dotyczących lekcji religii. W komunikacie po spotkaniu stwierdzono, że decyzja resortu o tym, by do średniej ocen nie wyliczać wyników z religii jest krzywdząca dla uczniów, którzy uczęszczają na ten przedmiot. Członkowie komisji zaapelowali też do rodziców, wychowawców, nauczycieli i duchownych.

W środę Komisja Wychowania Katolickiego KEP opublikowała komunikat po obradach, które odbyły się we wtorek. Na spotkaniu omawiano m.in. ostatnie działania Ministerstwa Edukacji dotyczące nauczenia religii w szkołach.

Religia w szkołach. Komisja przeciw rozporządzeniu ministerstwa

Komisja przypomniała, że lekcje religii obecne są w szkołach od ponad 30 lat i oceniła, że dają “wiele dobra”.

“Wychowuje w wierze i wprowadza w świat wartości takich jak dobro, prawda, piękno. Uczy poczucia sprawiedliwości i wrażliwości na potrzeby człowieka. Pomaga także młodym ludziom odkryć i zrozumieć sens własnego życia wobec różnorakich wyzwań cywilizacyjnych i kulturowych. Bazując zatem na zasadzie komplementarnego i integralnego wychowania człowieka należy dołożyć wszelkich starań, aby programując proces edukacyjny nie zabrakło przestrzeni do wychowania religijnego i etycznego” – przekazał ks. Tomasz Kopiczko, sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Dodał, że komisja ma nadzieję, że planowane zmiany dotyczące lekcji religii będą “tematami merytorycznego dialogu między Rządem RP i Kościołem w duchu zaufania i troski”.

Komisja zaznaczyła jednak swój sprzeciw wobec rozporządzenia MEN w sprawie likwidacji wliczania do średniej ocen wyników z religii i etyki. Członkowie i konsultorzy komisji “uważają decyzję Ministerstwa za krzywdzącą uczniów uczęszczających na religię”.

W komunikacie przypomniano również o licznych petycjach wysyłanych w trakcie konsultacji. “Głos wielu tysięcy nauczycieli, wychowawców i rodziców nie został uwzględniony” – dodał ks. Tomasz Kopiczko.

“Komisja wyraża także sprzeciw wobec zapowiadanych działań legislacyjnych Ministra Edukacji odnośnie do zmiany rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach” – czytamy w komunikacie.

Na koniec zaapelowano do rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz duchownych o “wzajemne zrozumienie i odpowiedzialną troskę o religijne wychowanie dzieci i młodzieży”, a także zapewniono, że komisja, że stoi po stronie “nauczycieli religii martwiących się o własną pracę oraz po stronie rodziców i samych uczniów, którzy pragną, aby nauczanie lekcji religii odbywało się w szkole”.

Religia w szkołach. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji

12 lutego Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało propozycje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które przygotowały zespoły eksperckie. Do 19 lutego opinie na ich temat można było zgłosić w prekonsultacjach. Po analizie uwag mają być przygotowane projekty rozporządzeń ministra edukacji w sprawie podstawy programowej, która będzie obowiązywała od września. MEN przewiduje, że w kwietniu 2024 roku projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez ministra edukacji.

Pod koniec stycznia do konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy dotyczącej prac domowych. Znalazły się w nim także zapisy prowadzące do rezygnacji z wliczania do średniej ocen rocznych lub końcowych ocen klasyfikacyjnych z zajęć religii i etyki.

W uzasadnieniu do projektu przypomniano, że nie są to zajęcia obowiązkowe: uczeń może chodzić na religię, może chodzić na etykę, może chodzi zarówno za religię i etykę, jak i nie chodzić na żadne z tych zajęć. “W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen” – czytamy.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r.

Ministerstwo edukacji planuje zmiany dotyczące lekcji religii w szkołach. Oceny z tego przedmiotu nie wliczałyby się do średniej oraz nie znalazłyby się na świadectwie. Zdecydowany sprzeciw wobec tych rozwiązań wyraziła Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Jej zdaniem proponowane zmiany to działanie niesprawiedliwe i dyskryminujące.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami. Zobacz więcej.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World