System energetyczny może wkrótce runąć. Sztuczna inteligencja jest zbyt żarłoczna

AI generuje gigantyczne zapotrzebowanie na prąd, którego wzrost zaczyna wymykać się spod kontroli. Najnowsze dane pokazują, że jeśli nie zostaną podjęte radykalne działania światu grozi kryzys.

amazon, microsoft, system energetyczny może wkrótce runąć. sztuczna inteligencja jest zbyt żarłoczna

Dynamiczny rozwój farm wiatrowych nie wystarczy, by zaspokoić szybko rosnące zapotrzebowanie na energię przez AI

Prąd niezbędny do zasilania tysięcy serwerów i woda, służąca do ich chłodzenia, to kluczowe zasoby – obok danych, na których szkolone są algorytmy – dla funkcjonowania i rozwoju AI. Popyt na energię elektryczną, generowany przez firmy stojącymi za technologią sztucznej inteligencji, stale rośnie. Ta konsumpcja może zagrozić systemom energetycznym. Rene Haas, dyrektor generalny w koncernie Arm, zajmującym się produkcją chipów AI ostrzega: „jeśli AI będzie w dalszym ciągu stawała się coraz potężniejsza, bez jednoczesnego zwiększenia swojej efektywności energetycznej, centra danych będą zużywać ogromne ilości prądu. Chodzić może nawet o 25 proc. mocy wytwórczych.

Jedna czwarta energii dla AI

„Wall Street Journal” opublikował dane, z których wynika, że dziś w USA wszystkie projekty AI zużywają ok. 4 proc. energii. Eksperci na łamach dziennika wskazują jednak, że przy obecnym tempie rozwoju tej technologii udział ten wzrośnie do 2030 r. nawet ponad sześciokrotnie. W efekcie za sześć lat za oceanem jedna czwarta wyprodukowanej przez elektrownie mocy będzie konsumowana przez centra danych obsługujące AI. Hass twierdzi, iż takie projekty, jak ChatGPT, mają nieposkromiony wręcz apetyt na prąd. Coraz większe zapotrzebowanie na niego charakteryzuje jednak praktycznie wszystkie popularne modele wielkojęzykowe (LLM). Problem dostrzegła już Międzynarodowa Agencja Energetycznej (IEA), która szacuje, iż już w 2026 r. zużycie energii w centrach danych AI na całym świecie będzie dziesięciokrotnie większe niż w 2022 r.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja może wpędzić świat w kryzys. Zużywa mnóstwo wody i prądu

Systemy LLM wymagają znacznie więcej mocy niż tradycyjne wyszukiwarki internetowe. O skali tego apetytu świadczą statystyki IEA, z których wynika, że pojedyncze zapytanie zadane botowi od OpenAI generuje blisko dziesięć razy większe zapotrzebowanie na energię niż pytanie wpisane w wyszukiwarkę Google. Gdyby zatem Google zdecydował się całkowicie zastąpić swój mechanizm wyszukiwania w internecie chatbotem, roczne zużycie prądu w koncernie skoczyłoby o 10 terawatogodzin (TWh).

Jak ograniczyć pobór mocy

„WSJ” podaje, iż wyjściem może być hamowanie rozwoju botów, a w praktyce ograniczanie skali rosnącego zapotrzebowania na prąd ze strony serwerów AI. Eksperci wyliczyli, że w takich krajach jak Irlandia, gdzie swoją infrastrukturę posiada Amazon Web Service, zużycie prądu przez systemy sztucznej inteligencji może w najbliższych paru latach sięgnąć nawet 30 proc. całkowitej krajowej konsumpcji. Według dyrektora generalnego Arm kluczowe zadanie, jakie stoi dziś przed firmami z branży, to opracowanie technologii, która utrzyma pobór mocy na obecnym poziomie przy jednoczesnym zwiększeniu mocy obliczeniowej. Firmy technologiczne mają inny koncept – planują budowę własnych elektrowni. Mówi się nawet o uruchamiania reaktorów jądrowych, które miałyby stać się napędem AI.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja może doprowadzić do wymierania języków. Polski jest zagrożony?

Ale inne wyzwanie dla sektora to zahamowanie zużycia wody. Microsoft, która intensywnie inwestuje w rozwój sztucznej inteligencji, ujawnił w ub. r., że w latach 2021-2022 zapotrzebowanie na wodę w koncernie wzrosło o 34 proc. Firma zużyła jej 6,4 mln m sześc., a więc tyle co w 2,5 tys. basenów olimpijskich. Samo szkolenie ChatGPT-3 pochłonęło aż 700 tys. l wody. Ów cenny ziemski zasób może więc kurczyć się w zastraszającym tempie wraz z rozwojem botów. Ekolodzy, by uzmysłowić z jakim zjawiskiem mamy do czynienia, wyliczają, iż wymiana ledwie kilkudziesięciu zdań z chatbotem generuje zapotrzebowanie na pół litra wody.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World