Vyzkoušeli jsme „banánový test“ s alobalem. Takhle by mělo ovoce vydržet čerstvé mnohem déle

Tipy a triky do kuchyně se to na internetu, zejména sociálních sítích, jen hemží a hromadně se pak sdílejí a kopírují. Rozhodli jsme se proto jeden z nich, prodloužení čerstvosti banánu pomocí alobalu, otestovat.

Proč má alobal brzdit zrání ovoce 

„Zabalte banán do alobalu a neuvěříte, co se stane!“, „Geniální trik, jak udržet banány čerstvé týdny.“, „Když použijete alobal, banány vydrží až tři týdny bez úhony!“ Tak přesně tyhle titulky a plus pár videí na Instagramu nás přesvědčilo, že do toho půjdeme a ověříme si „na vlastní banány“, co se tedy vážně stane a zda bude fungovat, co články a příspěvky na sociálních sítích deklarují.

Podle některých by totiž banány, když jim obalíte stopky alobalem nebo folií, měly zůstat déle čerstvé. Z banánů se totiž během dozrávání uvolňuje plyn ethylen, který právě urychluje dozrávání ovoce.

Čím zralejší plod je, tím více ethylenu by měl uvolňovat. Přitom většina ethylenu se koncentruje právě v oblasti stopek. Když je zakryjete, proces zrání zpomalíte. Dokonce se už, byť v zahraničí, prodávají látkové i plastové zakrývače banánových stopek.

Oproti tomu, když potřebujete, aby zelené banány dozrály rychleji, měly by se vložit do plastové krabice s víkem. Ethylen, uvolňující se ve formě plynu, zajistí rychlejší dozrání plodů, protože se bude koncentrovat v krabici pod víkem, a nebude unikat do prostoru.

Obě vysvětlení znějí logicky a dávají smysl. Tak jsme se rozhodli právě první teorii s alobalem vyzkoušet.

Frgály z tortilly od Andrey z Pardubicka dobyly internet: Chutnají jako ty pravé, navíc je můžete mlsat i při dietě

vyzkoušeli jsme „banánový test“ s alobalem. takhle by mělo ovoce vydržet čerstvé mnohem déle

Frgály z tortilly od Andrey z Pardubicka dobyly internet: Chutnají jako ty pravé, navíc je můžete mlsat i při dietě

Náš banánový test 

Pro účely testu jsme nakoupili trs banánů v běžném supermarketu. Jak uvidíte na první fotce v galerii, banány byly ještě mírně zelené. Tedy ideální k otestování toho, zda alobal prodlouží jejich dozrávání.

Trs jsme rozdělili po dvou kusech a jednu část jsme pečlivě zabalili do alobalu a druhou nechali volně. Banány jsme umístili na prkýnko a nechali při běžné pokojové teplotě v místnosti, kde se netopí a hodně větrá.

Každý den jsme pak banány fotili, abychom zaznamenali, jak se liší ty zabalené a ty nezabalené. Třetí den byly všechny banány zhruba stejně zralé, s krásnou sytě žlutou barvou. Pátý den už byly banány viditelně hodně zralé. K našemu překvapení ale hůř vypadaly ty, co měly zabalené stopky.

Rozdíl je sice nepatrný, jak můžete vidět na fotkách, ale i tak je výsledek našeho testu jasný. Alobal nijak nezpomalil zrání banánů a trsy zabalené i nezabalené zrály úplně stejně.

Jestli tedy tato teorie v praxi skutečně někdy někomu fungovala, to nevíme, byť banány se zabalenými stopkami vídáme i v obchodech. Ale jsou zabalené průhlednou folií, nikoli alobalem, a zároveň bývají v chladnějších prostorách, než je běžný byt, a celkově je s banány zacházeno jinak.

Náš test v běžném bytě s běžnými teplotními podmínkami nepřinesl očekávaný efekt.

Na průběh našeho testu se můžete podívat taky v galerii:

  A pokud vám banány taky zrají doma docela rychle, třeba se vám bude hodit video na banánový chlebíček:   

Zdroje informací:

Věda živě: Proč skladovat banány zabalené v alobalu? Osvědčené triky, díky kterým vydrží týdny čerstvé a chutné

The Economic Times Industry: 5 tips to protect bananas from turning brown

Přečtěte si také:

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World