Křeček o ekonomice: Největší tma je před úsvitem. Tak růžové to nebude, mírnil Pikora

křeček o ekonomice: největší tma je před úsvitem. tak růžové to nebude, mírnil pikora

Ekonomové Štěpán Křeček a Vladimír Pikora ve vysílání CNN Prima NEWS

„Největší tma je těsně před úsvitem a příští rok začne svítat.“ Těmito slovy okomentoval vývoj české ekonomiky poradce premiéra a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Jeho optimismus však mírnil hlavní ekonom a analytik CFG Vladimír Pikora, který zdůraznil, že to nebude tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

Podle Křečka bychom se v příštím roce měli dočkat ekonomického růstu i poklesu úrokové sazby. A v roce 2025, tedy před volbami, by se hospodářská situace měla ještě výrazně zlepšit.

ČTĚTE TAKÉ: V devadesátkách ODS nahrávala mafiánům, teď je vyměnila za bílé límečky, říká Schillerová

S tím však nesouhlasil jeho kolega Pikora, který sice považuje za pravděpodobné, že se tímto směrem bude ekonomika vyvíjet, nicméně to podle něj nebude zas „tak růžové“.

Pikora upozornil, že růst reálných mezd nevykompenzuje předchozí propad. „Reálné mzdy v posledních letech výrazně poklesly, loni to bylo rekordní jak v rámci Evropský unie, tak OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, pozn. red.). V příštím roce mzdy určitě porostou, ale aby to vykompenzovalo předchozí pokles, na to ještě budeme muset čekat hodně dlouho,“ uvedl.

Výhled státního hospodaření se podle Pikory navíc zlepšil především díky snížení závislosti na ruském plynu a rozhodně to neznamená, že by veřejné finance byly zdravé. Proto budou muset následovat další konsolidační balíčky.

Na to Křeček reagoval slovy, že jde o zbytečnou negaci a že vyhlídky jsou „opravdu pozitivní“.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kde se v den stávky toulala vláda? Fiala navštívil kravín, Jurečka vyrazil do ulic

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World