Jak (ne)vést small talk na večírku: Hovor s ženou zahajte pochvalou vzhledu, u mužů hodinek, říká expertka na etiketu

jak (ne)vést small talk na večírku: hovor s ženou zahajte pochvalou vzhledu, u mužů hodinek, říká expertka na etiketu

Small Talk na večírku

Pravidla etikety ve společnosti se vám na konci roku budou velice hodit například na vánočních večírcích. Expertka na etiketu Julie Balobanova vás v dalším díle pořadu Škola etikety naučí, jak konverzaci zahájit, o čem nemluvit i jak slušně z nevhodného hovoru odejít. Naučte se efektivně navazovat nové kontakty.

Small talk je neformální, krátký rozhovor, který nezahrnuje žádné dohody a závazky. Slouží k navazování kontaktů a hraje důležitou roli při budování vztahů jak na pracovišti, tak i ve společnosti.

“Schopnost zahájit konverzaci s někým, koho neznáme, je velkým uměním. Každý z nás, ať už je introvert či extrovert, by měl ale vědět, jak tento nástroj použít. Obsah nehraje tak velkou roli, jako celková atmosféra rozhovoru, do kterého byste se měli vcítit,” uvádí ve videu expertka na etiketu Julie Balobanova.

Zahájení small talku ve společnosti

Jak ale začít s navazováním kontaktů? “Pokud se setkáte s někým úplně novým, konverzaci můžete zahájit jednoduchým komplimentem. Ženě můžete pochválit šaty, šperky či celkový vzhled a u mužů se můžete soustředit na chválu parfému či hodinek,” uvádí Balobanova ve Škole etikety a dodává: “Univerzálním řešením může být otázka na to, jak se dotyčné osobě konkrétní událost líbí.”

Vhodná a nevhodná témata pro small talk

Pro krátký rozhovor s někým, koho ještě neznáte, je nejvhodnější držet se klidnějších témat, jako je například cestování, koníčky, sport, kinematografie, otevření nových podniků, gastronomie či umění. Mezi nevhodná témata ke konverzaci patří ta, která mohou vyvolat konflikt. “Mezi ně patří například politika, náboženství, války, nemoci, katastrofy i takové očkování. Těmto tématům se zcela vyhýbáme,” radí Julie ve videu.

Mezi další nevhodné otázky patří i ty, které se dotýkají osobního života. “Proč jste sama? Proč vás ještě partner nepožádal o ruku, když jste tak dlouho spolu? Plánujete děti? Tyto otázky jsou velmi nevhodné, nejen vůči novým osobám,” upozorňuje expertka na etiketu.

Jak slušně opustit nevhodnou konverzaci

Skvělý společník je ten, který myslí na to, aby neuváděl ostatní do rozpaků či nepříjemných situací. V případě, že vám konverzace s někým není příjemná, jako první se snažte o změnu tématu. Pokud se vám to nedaří, je naprosto v pořádku se omluvit a taktně podotknout, že pro vás téma není příjemné.

“Jestliže se vám to nepodaří, pomocí neverbální gestikulace dejte najevo, že v konverzaci pokračovat nechcete, nebo se slovy: ‘Bylo mi velkým potěšením s vámi strávit čas, ale bohužel vás budu muset opustit,’ společníka opustíte,” prozrazuje správnou formulaci odchodové věty Julie Balobanova.

Související články

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World