Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

kalousek a eurovolby? pospíšil by návrat uvítal, zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek

Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) pro CNN Prima NEWS řekl, že účast exministra financí na kandidátce do europarlamentu by mohla koalici přinést další voliče. „Na pozici komentátora by ho byla škoda,“ nechal se slyšet. Podle zákonodárce Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) by ale takový scénář přinesl „víc škody než užitku“.

Možný Kalouskův návrat do politiky Pospíšil velmi vítá. „Kandidátce určitě prospěje, pokud se na ní objeví výrazné a známé osobnosti politické scény, které mohou oslovit větší množství voličů,“ řekl pro CNN Prima NEWS s tím, že pokud chce koalice v rámci voleb obstát před hnutím ANO, potřebuje vyslat do boje takové osobnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Neměl by stát s benzinkami koupit i řetězec hospod? Vládní plán cupuje Kalousek i ekonomové

Ohledně některých ideových nesouladů mezi představiteli stran koalice a samotným Kalouskem má zákonodárce jasno. „Nemyslím si, že by nějak zásadně nesouhlasil s programem Spolu,“ zdůraznil. „Je dobře, že se chce vrátit. Současnému stavu pravicové politiky to rozhodně pomůže,“ uvedl dále pro CNN Prima NEWS. Dodal také, že by byla „škoda, kdyby působil pouze na pozici komentátora“.

Kalousek do Senátu?

Podle současného europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera je předčasné hovořit o tom, zda se Kalouskovo jméno objeví. „Jedná se prozatím o vnitřní záležitost strany, takže věc nebudu blíže komentovat,“ sdělil zákonodárce redakci CNN Prima NEWS.

Europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL) rozhodnutí exministra financí vnímá jako značně problémové. Kalouskova přítomnost na společné kandidátce by prý udělala „větší škodu než užitek“, uvedl pro web Lidovky.cz. Podle lidovce je problémem mimo jiné i Kalouskova veřejná kritika některých kroků vládních ministrů.

Pro zakladatele TOP 09 by tak údajně bylo lepší, kdyby zabojoval o křeslo senátora. „Tam může být kontroverzní, třeba jako Jiří Čunek. V rámci Evropského parlamentu je nutné vystupovat za tým,“ vypíchl Zdechovský.

Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová se k celé věci staví spíše pragmaticky. „Nebylo by ode mě kolegiální vyjadřovat komukoliv podporu v kandidatuře do EP, protože schopných a perspektivních osobností, které mají zájem o místo na kandidátce, je v TOP 09 celá řada,“ sdělila webu.

Vzájemné respektování kandidátů a otec zakladatel

„Naše kandidáty do europarlamentu bude určovat výkonný výbor. Dosud tak není nic rozhodnuto,“ potvrdil CNN Prima NEWS místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. „V rámci trojkoalice budou subjekty vzájemně respektovat navržené kandidáty. Současný europoslanec Luděk Niedermayer se mezi mini s největší pravděpodobností objeví,“ dodal politik.

Spekulovat o variantě, zda by měl exministr financí zájem zasednout namísto europarlamentu v Senátu, je podle Czernina zbytečné. „Nehodlám odhadovat, zda by chtěl bojovat i o tento post, natož mu vymýšlet kariéru. Pan Kalousek projevil zájem kandidovat na evropské úrovni. O žádné jiné možnosti se nehovořilo,“ konstatoval místopředseda TOP 09.

Také podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba je nezbytné počkat, jak rozhodne samotný výbor. Kalouskovu účast v rámci voleb by ale uvítal. „Jedná se rozhodně o výraznou tvář politiky a rovněž otce zakladatele naší strany. Jeho názory jsou neoddiskutovatelné,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS.

Jakob rovněž zdůraznil, že spekulace o možných neshodách mezi bývalým ministrem financí a některými představiteli koalice nejsou na místě. „Nechci nic předjímat. Pokud by však chtěl kandidovat i v rámci jiných voleb, o jeho roli rozhodne výbor,“ doplnil poslanec.

Kalousek: Spolu do eurovoleb? Něco za něco

Zakladatel TOP 09 v minulém týdnu na sociální síti X oznámil, že je připraven kandidovat v rámci voleb do Evropského parlamentu v roce 2024. „Musím mírně dojatě říct, ze mě mile překvapilo velké množství nominací z regionů od TOP 09, abych kandidoval do evropských voleb. Je to masivní projev důvěry, který nelze odmítnout,“ informoval v příspěvku. V souhrnu získal exministr financí celkem 11 regionálních nominací, přičemž se jednalo o největší počet hlasů mezi budoucími kandidáty.

Současně však zdůraznil, že vše bude jasné až po rozhodnutí výkonného výboru vládního subjektu, který rozhodne o konečné podobě kandidátky. „Buď moje strana řekne, že jí na mně záleží a že o mě stojí, a pak mě na kandidátku dá. Anebo řekne, že už o mě nestojí, a na kandidátku mě nedá. Já se nějak zařídím,“ uvedl bývalý poslanec později v rozhovoru pro Radio Prostor.

Na společnou volební listinu však nahlíží Kalousek se značnou dávkou nedůvěry. „Z hlediska voleb do Evropského parlamentu ta společná kandidátka nedává žádný smysl. TOP 09, ODS i KDU-ČSL obětovaly svou autenticitu a své evropské politiky, aby na domácí politické scéně udržely značku Spolu a aby neriskovaly, že se budou během kampaně proti sobě vymezovat. To by značku jistě oslabilo a znejistilo by to voliče,“ pronesl exministr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Rozhodnutí, které podle jeho slov nebylo pro představitele stran jednoduché, přesto nekritizuje. „Na místě předsedů jednotlivých stran bych pravděpodobně uvažoval úplně stejně. Ale v podstatě tím koalice Spolu říká: ‚O domácí politickou scénu nám jde mnohem víc než o evropské volby.‘ Nezbývá než doufat, že to voliči pochopí. Bylo to něco za něco,“ zdůraznil zakladatel TOP 09.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dodáme Ukrajině další zbraně, slíbila v Kyjevě Pekarová. Bojuje i za nás, dodal Vystrčil

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World