Česko obnovilo dovoz ruského plynu. Podle slov ministra průmyslu ho nepotřebujeme

česko obnovilo dovoz ruského plynu. podle slov ministra průmyslu ho nepotřebujeme

Česko obnovilo dovoz ruského plynu. Podle slov ministra průmyslu ho nepotřebujeme

Do Česka opět proudí plyn z Ruska. Zároveň se také prohlubuje závislost České republiky na ruské ropě. Podle ministra průmyslu a obchodu se však nic nemění na tom, že se ČR zcela zbavila závislosti na ruském plynu. Je tomu skutečně tak?

Plyn v Česku od letošního října

Od letošního října do Česka proudí opět plyn z Ruska. Tento fakt sám potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Jako první s touto informací však přišel ekonom Lukáš Kovanda. Plyn už tak neteče z Česka na Slovensko jako dříve, ale ze Slovenska do ČR, a to v objemu až 100 gigawatthodin denně. Co to znamená? Že zkrátka Česká republika obnovila bez jakéhosi výraznějšího zájmu médií opět svůj dovoz plynu z Ruska. Až 40 % do Česka dováženého plynu je nyní právě ruského původu.

Stanovisko ministra průmyslu a obchodu

Ministr průmysl a obchodu Jozef Síkela sice potvrdil skutečnost, že do Česka opět proudí plyn z Ruska, ale zároveň prohlásil, že ho nepotřebujeme. Podle jeho slov má ČR zásoby plynu na letošní zimu. Ministr Síkela uvedl, že od konce října představuje ruský plyn 1,2 % celkových dodávek za letošní rok. Dále dodal, že odebírání ruského plynu nemění nic na tom, že se Česká republika závislosti na plynu z Ruska zcela zbavila. Podotkl, že s ohledem na poslední vývoj je na místě zvážit, jestli zavést omezující opatření na národní úrovni či koordinovat postup dále v rámci celé Evropské unie.

Ministr doplnil, že dovoz plynu z Ruska do Evropské unie nepodléhá sankcím, neboť jsou země, které se bez něj zkrátka neobejdou. Podle ministra by bylo správné, aby koncový spotřebitel byl informován, zda odebírá plyn od dodavatelů, kteří ruský plyn nakupují.

Prohloubení závislosti ČR na ruské ropě

Závislost České republiky na ruské ropě je nezvykle vysoká. Dle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v letošním prvním pololetí dovezla ČR největší objem ruské od roku 2010, a takřka o 750 tisíc tun více ropy než ve stejném období v roce 2019. I tak je třeba vnímat daný vývoj v obsáhlejším kontextu, neboť ČR má nyní lépe než před invazí Ruska na Ukrajinu zaopatřené alternativní cesty, tj. cesty pro provoz neruských energií. K tomu od loňska došlo v pokroku v rámci budování takových cest.

Zdroj: https://echo24.cz/a/HTGVb/zpravy-domov-sikela-potvrdil-ze-cesko-obnovilo-dovoz-plynu-z-ruska

Náhledové foto: autor Tschert608

česko obnovilo dovoz ruského plynu. podle slov ministra průmyslu ho nepotřebujeme
The post Česko obnovilo dovoz ruského plynu. Podle slov ministra průmyslu ho nepotřebujeme first appeared on Epeníze.

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World