V Maďarsku začala schůzka ministrů vnitra V4, Rakouska a Německa k migraci

Szeged – Problematiku nelegální migrace je možné řešit pouze v evropském kontextu, řekl dnes český ministr vnitra Vít Rakušan v maďarském Szegedu (Segedín). Spolu s kolegy z dalších zemí Visegrádské skupiny (V4), tedy Slovenska, Polska a Maďarska, se zde dnes schází s rakouským ministrem vnitra Gerhardem Karnerem a německou ministryní Nancy Faeserovou, která pozvání přijala poprvé.

v maďarsku začala schůzka ministrů vnitra v4, rakouska a německa k migraci

Policejní kontroly na hraničním přechodu Lanžhot

Podle Rakušana by podobná setkání měla být pravidelná a dnešní diskuse se bude týkat kromě jiného možností lepší ochrany vnější hranice Evropské unie. To dnešní iniciovalo Česko jako předsednická země V4, od schůzky v Szegedu se podle ministra ale nečeká nějaké “revoluční řešení”.

“Musíme se o migraci bavit v celoevropském, středoevropském či regionálním kontextu,” poznamenal Rakušan. Migrace podle něj není individuální problém Maďarska, České republiky či dalších zemí. Středoevropské země zavedly v uplynulých měsících jedna po druhé dočasné kontroly na společných hranicích ve snaze zmírnit nápor migrantů převážně z Blízkého východu a Afghánistánu. Rakušan už dříve uvedl, že pokud mají být kontroly zrušeny, musí se na tom dohodnout všechny středoevropské země. Situace umožňující zrušení kontrol ale podle něj ještě nenastala.

Problém s migrací však podle jeho dnešního vyjádření před jednáním v Szegedu začíná už na vnější hranici Evropské unie. “To je to místo, kde musíme zaměřit naši pozornost. Dnes bude diskuse o ochraně vnější hranice jedním z absolutně dominantních témat,” podotkl. Klíčovým slovem pro dnešní jednání je podle českého ministra “koordinace”. “Chceme se bavit o tom, že schengenský prostor (volného pohybu) je něco, na čem nám skutečně záleží. Nikdo z nás není potěšen, že vlivem těch okolností, které jsou objektivní, bylo nutné zavést kontroly,” řekl novinářům český ministr vnitra.

Německo v září zavedlo stacionární kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem podle vzoru kontrol, které od roku 2015 provádí na pomezí s Rakouskem. Česko, Polsko a Rakousko následně zpřísnily kontroly, které provádějí na své hranici se Slovenskem. To zase začalo uplatňovat prohlídky na své maďarské hranici. Rakousko provádí kontroly na své jižní a východní hranici již od roku 2015.

Země zúčastněné na dnešní schůzce jsou členy schengenského prostoru volného pohybu osob a zboží. Obnovení kontrol na vnitřních hranicích je povoleno ve výjimečných případech a před jejich zavedením musí být informována EU.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána uplatňuje tvrdý postup vůči nelegální migraci. Jedním z opatření, kterými snížila počty migrantů přecházejících přes maďarské území, bylo v roce 2015 vybudování plotu na hranicích s Chorvatskem a Srbskem. Na hranici pomáhají také čeští policisté.

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World