Ledvinové kameny umí hodně potrápit. Víte jak moc?

Ledvinové kameny jsou jednou z nejčastějších nemocí ledvin. Jedná se o močové kameny, které vznikají z minerálů rozpuštěných v moči, v důsledku čehož se podobají krystalickým shlukům. Mezi běžné příznaky této infekce patří bolest v boku, obtížné a bolestivé močení nebo také přítomnost krve v moči.

Ledvinové kameny patří do širší skupiny onemocnění zvaných urolitiáza, která je charakterizována vznikem kamenů v močových cestách. Močové kameny se mohou tvořit kdekoli v močových cestách, nejčastěji v ledvinách, močovodech a močovém měchýři. Kromě kamenů se může v ledvinách vytvořit i písek.

Proč dochází ke vzniku ledvinových kamenů?

Na vznik ledvinových kamenů, k němuž dochází, když se moč přesytí látkami, které tvoří kameny, má ve většině případů vliv kombinace několika faktorů. Mezi ně patří:

 •       dědičnost
 •       špatná strava
 •       nedostatečné přijímání tekutin
 •       zvýšená koncentrace látek tvořících kameny
 •       překážky při vylučování moči
 •       onemocnění močových cest
 •       základní metabolické potíže
 •       další onemocnění

Mezi další okolnosti, které ovlivňují vývoj této infekce, patří využívání některých léků, hmotnost, nedostatek pohybu nebo zvýšený krevní tlak. Mobilní pacienti a jedinci s nízkou fyzickou aktivitou nebo sedavým zaměstnáním trpí větším vyplavování vápníku z kostí a vylučování ledvinami, což také zvyšuje riziko vzniku kamenů!

Jaké jsou příznaky?

Jak můžete poznat ledvinové kameny? Pacienti trpící ledvinovými kameny mohou mít různé potíže, které v zásadě závisí na oblasti a velikosti kamenů. Obvykle se z lidského těla dostávají spolu s močí, a pokud nebrání jejímu plynulému odtoku, nezpůsobují žádné zjevné potíže. Jejich vznik lze vypozorovat krví v moči.

Ať tak či onak, v případě, že se ledvinový kámen rozroste do velikosti 2-3 milimetrů a dostane se z ledviny do menšího prostoru močových cest, může způsobit velké problémy. Stupeň postižení se tedy pohybuje od zcela bezpříznakového stavu až po bolest, která má charakter ledvinové koliky.

 •       Velká bolest v boku vystřelující do třísla, někdy i v podbřišku
 •       Bolesti během močení
 •       Nevolnost a zvracení
 •       Málo moči způsobené zablokováním proudu moči přes močovod
 •       Zvětšení a natažení ledvinové pánvičky

Dá se ledvinových kamenů zbavit?

To zásadně závisí na rozloze, velikosti a složení kamenů, stejně jako na celkovém zdraví. Téměř 85 % kamenů se z těla dostane samo, ale kameny větší než 4-6 milimetrů obvykle vyžadují operaci. K podpoře odstranění kamenů z těla se kromě léků proti bolesti používají léky, které uvolňují stlačení hladkého svalstva vnitřních orgánů. Pokud jsou tvořeny kyselinou močovou, dají se rozpustit! Při potížích s ledvinovými kameny je dobré držet dietu a nejíst tyto potraviny:

ledvinové kameny umí hodně potrápit. víte jak moc?

 •       Vnitřnosti
 •       Ryby
 •       Luštěniny
 •       Maso a uzeniny
 •       Houby
 •       Čokoláda
 •       Tučnější potraviny
 •       Alkohol

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5817324/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8208620/

Náhledové foto: Pixabay

The post Ledvinové kameny umí hodně potrápit. Víte jak moc? first appeared on Plné zdraví.

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World