Mají nám zútulnit byt, přitom se jedná o časovanou bombu

mají nám zútulnit byt, přitom se jedná o časovanou bombu

Nebezpečné svíčky

Vonné svíčky jsou hitem posledních let a máme je doma téměř všichni. Mohou mít nejen neblahé důsledky na naše zdraví, ale když jsou navíc ve skleněných dózách, doslova si koledujeme o veliký problém.

Milujeme je téměř všichni a obzvlášť v zimních měsících dokáží vonné svíčky navodit tu pravou domácí útulnou atmosféru. Musíme se ale mít na pozoru. To, že při zapalování svíček zvyšujeme riziko požáru, není nijak překvapivé. Svíčky ve skle jsou ale mnohem nebezpečnější, než se může na první pohled zdát. Sklo, ve kterém jsou umístěné, je mnohdy velmi tenké a žár z plamene příliš silný. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že už dvakrát nám doma svíčka ve skle doslova vybouchla před očima. Ostré střepy byly všude, měli jsme štěstí, že nikoho nezasáhly. Druhá svíčka také praskla, naštěstí už se střepy tak nerozletěly, ale žhavý vosk s hořícím knotem vytekl na dřevěný stůl,“ popisuje špatné zkušenosti Adéla Novotná. Ne všechny dostupné svíčky, jsou takovým rizikem. Tlustostěnné skleněné nádoby by měly žáru odolat, nikdy ale nenechávejte svíčku zcela dohořet.

Zdravotní komplikace

Většina levnějších masově vyráběných produktů však může mít negativní dopad na kvalitu ovzduší v místnostech, a to i v nezapáleném stavu. Hlavním důvodem je parafín, který se často vyrábí tak, že se ropný odpad vyběluje a zpracovává na vosk. Právě při spalování může tento parafínový vosk uvolňovat do ovzduší toxické těkavé organické sloučeniny, včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny. Kromě uvolňování toxických chemikálií produkuje spalování parafinového vosku saze s částicemi, které mohou poletovat ve vzduchu celé hodiny. Tyto částice pronikají hluboko do plic a jsou absorbovány do krevního oběhu. Ultra jemné částice jsou spojeny s alergiemi, astmatem a jinými respiračními chorobami, stejně jako s infarkty, mrtvicí, a dokonce s rakovinou. Stejné látky se uvolňují i při pálení vonných tyčinek.

 

Přírodní vůně bez chemie

Dalším problémem vonných produktů jsou právě jejich vůně. Většina vonných svíček a tyčinek používá syntetické vůně a barviva, která se uvolňují již při pokojové teplotě. V jejich složeních se může objevit formaldehyd, ropné destiláty, limonen, alkohol a estery. Tyto škodlivé chemikálie mohou způsobovat zdravotní problémy od bolestí hlavy, závratí a příznaků alergie až po astmatické záchvaty. Jestli se ale nechcete světla svíček vzdát, existuje řešení. Zkuste je zapalovat ve větrané místnosti a po uhašení pořádně vyvětrejte. Při nákupu nových svíček se zaměřte na lokální dodavatele, kteří vyrábějí přírodní svíčky z kokosového, včelího, sójového, nebo jiného rostlinného vosku, zaměřte se také na to, aby místo chemických přísad byly na výrobu vonných svíček použity přírodní esence.

 

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World