Argentina hledá 40 miliard na dolarizaci. Nový prezident brzy zamíří do USA

Z volení anarchokapitalisty prezidentem Argentiny je zajímavá událost sama o sobě a určitě to vygeneruje plejádu témat, která bude možné studovat. Jedna věc je ale fascinující už teď, pár dní před inaugurací, na které se 10. prosince Javier Milei stane prezidentem. Ekonomové se podívali na jeden z hlavních bodů jeho politického programu a počítají, že dolarizace Argentiny, tedy pře‑ chod z pesa na americký dolar, prakticky není možná, případně je velmi obtížná. Každopádně je drahá.

argentina hledá 40 miliard na dolarizaci. nový prezident brzy zamíří do usa

Javier Milei během prezidentské kampaně.

Pro dolarizaci existují rozumné ar‑ gumenty a v prezidentské kampani často z úst excentrického ekonoma zaznívaly. Argentině se vlastní měnová politika systematicky nedaří, země si prochází jednou vysokou inflací za druhou a možná je načase si přiznat, že to prostě neumí.

Asi víte, proč je zkratka naší koruny CZK. CZ je označení země a K je první písmeno naší koruny. Tyto symboly byly zavedeny teprve pře 50 lety. Proč se tedy argentinské peso nezapisuje jako ARP? Protože už jím Argentinci dávno neplatí. Za posledních 50 let měli ARY, ARP, ARA a nyní mají od roku 1992 ARS. I my jsme vyměnili CSK za CZK, ale pochopitelně je rozdělení Československa jiný důvod, než je nezvládnutá měnová politika.

Omezit vlastní měnovou politiku lze i vstupem do měnové unie, jako to udělaly země, které přijaly euro, ale Argentina neplánuje stát se dalším státem unie. Potřebuje jen, aby si lidé vyměnili svá argentinská pesa za americké dolary, a potom může pesa zrušit. Centrální banka by pořád prováděla dohled a regulaci, Argentina by ale automaticky kopírovala měnovou politiku Spojených států. To není špatná volba, tak už jen vyměnit pesa za dolary.

Cesta přes zabavené úspory

A v tom je právě háček. Když se podíváte na peněžní zásobu pesa, zjistíte, že je potřeba vyměnit pesa v objemu zhruba 60 miliard dolarů. To není málo, ale naštěstí Argentina měla zhruba stejný objem v devizových rezervách v centrální bance. Naneštěstí pro nového prezidenta ale už nemá na to, aby bojovala s rostoucí inflací, která se vyšplhala nad 130 procent. Dvě třetiny jich totiž od začátku pandemie prodala. Chybí jí tedy kolem 40 miliard dolarů.

Využít dolary, kterých jsou v populaci podle některých odhadů až stovky miliard, nejde. To, že mají lidé dolary už nyní, práci zjednodušuje, ale stejně je potřeba vyměnit zbývající pesa. Pokud by se nezafixoval kurz, výprodej by argentinské měně srazil hodnotu a ještě více vyhnal inflaci. Kurz k dolaru se tedy musí někdy zafixovat, ale to znamená, že někdo musí garantovat směnu za daný kurz. A tady chybí těch 40 miliard.

Jednou cestou by mohla být měnová reforma jako u nás v roce 1953, kdy by centrální banka garantovala kurz třeba jen na prvních 20 dolarů a zbytek by se měnil v mnohem horším kurzu. To by ale lidi obralo o dvě třetiny úspor v domácí měně, což pravděpodobně libertariánský prezident nechce udělat.

Levný spojenec?

Javier Milei je ekonom a má kolem sebe další ekonomy, takže musí dobře vědět, že k dolarizaci potřebuje dolary. Kde je vezme? Část by se určitě dala půjčit přímo od lidí nebo finančních institucí, mluvilo se i o půjčce od Mezinárodního měnového fondu, což zní nepravděpodobně, ale není to nereálné.

Politicky nejzajímavější je ale varianta, že by Milei hned při své první zahraniční cestě v nové roli ve Spojených státech vyargumentoval, že by se taková půjčka hodila USA. Argentina ještě nedávno chtěla rozšířit uskupení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika), a za relativně malé peníze by si Američané „koupili“ dolarizovanou Argentinu. To nezní jako špatný obchod pro jednu půjčku. Navíc, pokud vyhraje volby Donald Trump…

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World