Ovládnou váš počítač a ani se to nedozvíte. Česko trápí „Jorik“ i bankovní trojské koně

android, ovládnou váš počítač a ani se to nedozvíte. česko trápí „jorik“ i bankovní trojské koně

Hacker, ilustrační snímek

Nejrozšířenější kybernetická hrozba Česka? Malware zvaný Jorik, mají jasno bezpečnostní analytici. Škodlivý program umožňuje technicky zdatným zločincům ovládat na dálku infikované počítače a dostat se tak k citlivým údajům, souborům či heslům, upozorňují experti na kyberbezpečnost ze společnosti Check Point. Terčem jsou především vzdělávací a výzkumné instituce, dřívější zkušenost nicméně ukázala, že se podobné útoky nevyhýbají ani nemocnicím či státním orgánům. Na vzestupu jsou také trojské koně, které se na první pohled tváří jako neškodné soubory.

Nejdříve ovšem dobrá zpráva. V říjnovém celosvětovém žebříčku kyberbezpečnosti společnosti Check Point se Česká republika posunula o šest míst nahoru mezi bezpečnější země a vyšplhala se na 47. pozici. Přilepšilo si také Slovensko, které je aktuálně na 52. příčce. Nejnebezpečnější zemí z hlediska bezpečnosti ve virtuálním prostoru je naopak dlouhodobě Mongolsko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec veřejného stahování filmů a hudby na Ulož.to. Stránku dohnala evropská legislativa

Posun v žebříčku nicméně zdaleka neznamená, že by Česko nebylo terčem kyberzločinců. Naopak se musí potýkat s celou řadou hrozeb, které číhají na internetu. Cílem bývají nejčastěji vzdělávací a výzkumné instituce, ale také vládní či vojenské subjekty. Za největším trápením podle odborníků stojí malware zvaný Jorik, který útočí především na české podnikové sítě. V závěsu za ním je hned několik variant trojských koní.

„Backdoor s názvem Jorik umožňuje kyberzločincům na dálku ovládat infikované počítače, druhý měsíc za sebou se stal nejrozšířenějším malwarem použitým k útokům na české organizace. Remcos, NanoCore a AgentTesla na druhé až čtvrté pozici ukazují nebezpečnost trojanů pro vzdálený přístup. Všechny tři hrozby lze využít například ke krádežím dat nebo špehování,“ upozornil Tomáš Růžička, bezpečnostní analytik Check Pointu.

Tím ale problémy nekončí. Zmíněný AgentTesla se prodává za pouhých 15 až 69 dolarů rovnou i s uživatelskou licencí. „Potvrzuje tak vzestup kyberzločinu jako služby. Hackerem se bohužel nyní mohou stát i amatéři bez technických znalostí,“ podotkl expert na kyberprostor.

Uživatelé – ať už ve firmách, státní správě, či v pohodlí domova – by rovněž měli dát velký pozor na  malspamové kampaně, které šíří právě AgentTesla. Nejdříve rozesílá nenápadné e-maily se soubory s koncovku .GZ nebo .zip, nejčastěji v souvislosti s falešnými objednávkami a zásilkami. Jakmile uživatel soubor otevře a AgentTesla se nainstaluje do počítače, je schopen sledovat stisknuté klávesy, získat přístup k souborovému systému nebo krást data a posílat je na řídící server.

Na celosvětovém kybernetickém poli vévodí jiné hrozby. Na podnikové sítě nejčastěji útočí malware zvaný FormBook, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů ze vzdáleného serveru.

Trojský kůň Anubis umí nahrávat i zvuk

Co se týče mobilních platforem, tam největší vrásky dělá Anubis. Bankovní trojan uzpůsobený na operační systém Android. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací, které jsou dostupné na Google Play a obchod je nedokázal adekvátně odchytit. A neumí toho málo – nejnovější varianty zvládnou vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves či nahrávání zvuku.

Jak se takovým útokům bránit? Základní pravidla jsou stále stejná – nestahovat a neotvírat podezřelé soubory, nereagovat na spam, mít silné heslo a ideálně i zapnuté dvoufázové ověřování na klíčových účtech, především e-mailu. Za valnou většinu instalací škodlivého programu může lidský faktor, ať už z neznalosti, nebo nepozornosti.

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World