Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. Zdobení potrvá několik dní

na staroměstském náměstí už stojí vánoční strom. zdobení potrvá několik dní

Kácení vánočního stromu, který bude stát na Staroměstském náměstí v Praze.

Na Staroměstském náměstí v Praze stojí od noci na úterý vánoční smrk původem z Českolipska. Pracovníci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) jej v noci přivezli na tradiční místo z průmyslového areálu v Kbelích, kde byl uložen po sobotním kácení. Kotvení zabralo několik hodin, ráno začne jeho zdobení. Informovala o tom mluvčí THMP Simona Kopová. Strom by se měl rozsvítit v sobotu, kdy také začnou vánoční trhy.

Strom měří 22 metrů a váží 4,7 tuny, podle letokruhů je padesátiletý. Vyrostl na soukromé zahradě v Pertolticích pod Ralskem. „Ve dvě hodiny ráno byl strom na náměstí postaven a pomalu usazen do cca dvoumetrové šachty. Do ranních hodin bude probíhat jeho kotvení prostřednictvím ocelových lan se závažími,“ uvedla v úterý v noci Kopová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Budou letos Vánoce bílé, nebo na blátě? Podívejte se, kde by o svátcích mohlo nasněžit

Strom ozdobí více než osm kilometrů světelných řetězů, 50 světelných hvězd a 342 koulí. Zdobení většinou trvá několik dní. Strom bude svítit denně od začátku adventu až do Tří králů vždy od 16:00 do půlnoci.

Smrk nabídl Praze majitel pozemku v Pertolticích Radek Lupoměský. „Bylo mi líto ho rozřezat a spálit v kotli, říkal jsem si, že je krásnej a že by ještě mohl udělat radost třeba v Praze nebo někde jinde. Musel by jít dolů, protože, když hodně foukal vítr, tak jsme různě přeparkovávali auta, jednou dokonce foukalo tak, že jsme uvažovali, že půjdeme spát k rodičům, báli jsme se, že strom spadne,“ řekl již dříve novinářům. Za strom získal desetitisícovou odměnu, kterou předal ředitelce domu seniorů v nedaleké Mimoni.

Osud stromu s vánočními svátky neskončí. Větve jako tradičně poputují pražské zoologické zahradě. Z kmene nařežou pracovníci THMP prkna, která potom učňovskému školství k výrobě nábytku nebo drobných dřevovýrobků.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku začínají vánoční trhy. Podívejte se, kolik zaplatíte za svařák, grog či trdelník

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World