Čína čelí epidemii zápalu plic u dětí. Úřady našly příčinu, o nový virus nejde

Prudký nárůst respiračních onemocnění u dětí zaznamenala za poslední týdny Čína. Na případy upozornila i Světová zdravotnická organizace (WHO), která chtěla znát podrobnosti o vývoji situace. Představitelé země nyní uvedli, že zjistili příčinu šíření nemoci.

čína čelí epidemii zápalu plic u dětí. úřady našly příčinu, o nový virus nejde

V Číně je epidemie zápalu plic u dětí. Úřady údajně zjistily příčinu onemocnění. Ilustrační foto

V polovině listopadu zahraniční média informovala o výskytu epidemie zápalu plic u dětí v Číně. Podle prvních informací se nevědělo, co je příčinou nemoci, a úřady se obávaly vzniku nového viru, po kterém pacienti s vysokými horečkami museli být hospitalizováni v nemocnicích.

Až v neděli 26. listopadu Národní zdravotní komise Čínské lidové republiky uvedla, že za prudký nárůst respiračních onemocnění na severu země mohou známé patogeny, nikoliv však nový virus. Dle deníku The Guardian pak upřesnila, že infekci mohou způsobovat chřipka, rhinoviry, respirační syncytiální virus (RVS), adenoviry a také bakterie, jako například mykoplazmová pneumonie běžně napadající dýchací cesty.

V Česku opět řádí covid-19 a další virová onemocnění:

Ministerstvo zdravotnictví proto vyzvalo místní úřady, aby otevřely více klinik určených pro léčbu horečky a podpořily očkování dětí a starších lidí. „Usiluje se o větší rozsah léčebných oblastní, prodloužení provozní doby klinik a zvýšení dodávek léků,“ sdělil dle agentury Reuters mluvčí ministerstva Mi Feng. Obyvatelům úřady rovněž doporučily nosit roušky.

The Guardian s odkazem na čínská média uvedl, že nemocnice ve městech na severu země, včetně Pekingu, jsou kvůli nárůstu počtu hospitalizací víc zatížené, a proto lokální úřady požádaly rodiče, aby děti s méně závažnými příznaky vzali do menších zdravotnických zařízení.

Čína čelí epidemii zápalu plic u dětí, nemocnice se začínají plnit pacienty:

Podle čínských úřadů za nárůst respiračních onemocnění mohou zrušená opatření proti covidu-19. Zemi totiž čeká první zima bez přísných lockdownů. „V jiných zemích došlo k podobnému nárůstu infekcí dýchacích cest poté, co se pandemická opatření zrušila,“ napsal The Telegraph s odkazem na vyjádření odborníků, kteří dodali, že imunita lidí byla značně oslabená.

Zapojila se i WHO

Situaci v Číně pečlivě sleduje i Světová zdravotnická organizace. Ta minulý týden oficiálně požádala Peking o bližší informace o znepokojivém nárůstu respiračních onemocnění.

WHO posléze ve své zprávě potvrdila, že čínští zdravotníci ve čtvrtek během telekonference poskytli údaje, které požadovala. Dokumenty ukázaly, že od října došlo k nárůstu počtu hospitalizací dětí v důsledku chřipky, RSV, virů běžného nachlazení i bakteriálních infekcí. Dále mezinárodní organizaci tvrdili, že nárůst počtu pacientů nepřetížil nemocnice v zemi.

Odtajněné dokumenty odhalily výsledky vyšetřování příčiny pandemie covidu-19:

Podle zprávy WHO je však v současné době příliš málo informací na to, aby bylo možné řádně posoudit riziko těchto hlášených případů onemocnění. Proto si od Číny vyžádala další údaje prostřednictvím mezinárodního práva.

Deník The Guardian upozornil, že je vzácné, aby agentura OSN pro zdraví veřejně žádala od zemí podrobnější údaje, protože tyto žádosti obvykle podává interně.

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World